Доступність посилання

ТОП новини

44% осіб, які побували у «підвалах» бойовиків, кажуть, що їх допитували військові Росії –​ правозахисник


Бойовики угруповання «ДНР», що визнане в Україні терористичним (ілюстративне фото)

«Зараз офіс прокурора Міжнародного кримінального суду перебуває на стадії вивчення матеріалів»

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі розпочав вивчення доповіді під назвою «Російські військові злочини в Східній Україні в 2014 році». Це –​ 500 сторінок тексту, на яких понад 60 чоловіків і жінок розповідають, як їх катували в полоні у проросійських бойовиків на Донбасі. Цю доповідь підготувала не українська влада, а група волонтерів –​ переважно польських –​ під шефством депутата парламенту Польщі Малґожати Ґосевської.

За словами голови правління «Центру громадянських свобод», координатора громадської ініціативи «Євромайдан SOS»​ Олександри Матвійчук, Генеральна прокуратура України ще рік тому передала до суду у Гаазі матеріали для справи про злочини проти людяності, скоєні Росією і сепаратистами на Донбасі. Схожі матеріали передавали у Гаагу й українські правозахисні організації.

Про це вона розповіла в ефірі радіопрограми «Донбас.Реалії»:

«Я хочу звернути увагу, що це – не перша інформація, яку вивчає Міжнародний кримінальний суд. Зараз офіс прокурора Міжнародного кримінального суду перебуває на стадії вивчення матеріалів: вони вивчають всі матеріали, які їм надходять, і зв'язуються з тими, хто їх надсилає, для уточнення».

«Ми допомагали збору інформації для матеріалів Ґосевської. Я не можу говорити за весь процес, – лише про ту частину, до якої ми були долучені. Матеріали збирали волонтери, двоє колишніх працівників поліції. Це дуже фахові, професійні люди. Вони чітко знали, як інтерв'ювати, які питання ставити, що шукати. Вони показували схеми, які вони вибудовують в результаті цього інтерв'ю. Ми допомагали їм із контактами. І, насправді, їхня доповідь є дещо унікальна. Українські правозахисники підготували доповідь «Ті, хто пройшли крізь пекло», яка розповідала про людей, які пройшли крізь тортури у «підвалах». А їхня доповідь акцентує на виконавцях цих тортур. Вони як поліцейські намагалися провести розслідування: хто це робив? Вони дуже скрупульозно збирали інформацію про катів, людей, які охороняли, хто віддавав накази тощо», – зазначає Матвійчук.

За словами правозахисниці, більшість жертв порушень прав людини на Донбасі не вірять у перспективи розслідування їхніх справ, але хочуть справедливості. Зокрема – щоби ті, хто винен у тортурах, позасудових розстрілах, вбивствах та зґвалтуваннях, були покарані.

«Зараз ми, розуміючи, що українська держава фізично навіть слідчі дії на окупованій території провести не може, покладаємо надії на зусилля міжнародного правосуддя. Зараз у нас лише один із таких механізмів, але не єдиний. Обговорюється ідея міжнародних «гібридних» трибуналів», – каже вона.

Окрім цього, Матвійчук зазначила, що у цих доповідях є безпосередні докази організації всіх цих дій керівництвом Росії

«Це дуже важко сховати. Навіть в нашій доповіді «Ті, хто пережив пекло» 44% людей сказали, що або у допитах безпосередньо, або у менеджменті цих місць несвободи брали участь російські військові. Вони називалися, говорили, з якого вони міста приїхали», – розповідає правозахисниця.

Офіційно Кремль, однак, і далі заперечує безпосередню участь Росії у конфлікті на сході України.

ЗАВАНТАЖИТИ

(Радіо Свобода опублікувало цей матеріал у рамках спецпроекту для жителів окупованої частини Донбасу)

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG