Доступність посилання

ТОП новини
17 Листопад 2018, Київ 08:31

Вірменія сподівається піднести економіку завдяки інформаційним технологіям


Ілюстративне фото (©Shutterstock)

Вірменія нині переживає тиху комп’ютерну революцію, що може радикально змінити економічне становище в цій країні в майбутньому

Вірменія, переважно сільськогосподарська країна, потерпає від високого безробіття, майже третина її населення живе на гроші, менші від рівня бідності. Але сподівання на те, що ця країна колись зможе стати заможнішою, дає розвиток у Вірменії сектору інформаційних технологій.

Вірменія нині переживає тиху комп’ютерну революцію, що може радикально змінити економічне становище в цій країні в майбутньому. 2015 року загальне зростання економіки Вірменії склало 3 відсотки – а сектор інформаційних технологій зріс приблизно на 22 відсотки. І таке зростання цього сектору триває з 2008 року. Нині в ньому працює близько 15 тисяч людей.

Представники цього сектору сподіваються, що його розвиток може повернути часи, коли Вірменія була форпостом тодішнього Радянського Союзу в комп’ютерній галузі, і зробити продукцію сектору експортним товаром для Вірменії, яка нині може запропонувати на експорт хіба що корисні копалини.

До 1990 року Вірменія розробляла і виробляла третину всієї військової електроніки в СРСР
Карен Варданян

«До 1990 року Вірменія розробляла і виробляла третину всієї військової електроніки в СРСР, у цій галузі працювало близько 100 тисяч людей», – розповідає голова Союзу підприємств у галузі інформаційних технологій у Єревані Карен Варданян.

Тоді один тільки Єреванський НДІ математичних машин – якого вже не існує – мав близько 10 тисяч працівників.

Але занепад економіки Вірменії після розвалу СРСР 1991 року завдав тяжкого удару високотехнологічним секторам економіки країни і різко вкоротив фінансування, що йшло на навчання математиці й точним наукам в університетах. «Такі країни, як Індія чи Тайвань, стали рушіями IT-сектору, а Вірменія, свого часу така собі «радянська Силіконова долина», зів’яла», – каже Варданян.

Нове зростання: діаспора й не тільки

Та протягом останнього десятиліття IT-сектор Вірменії переживає новий розквіт. Наразі у Вірменії в цьому секторі працює майже 500 компаній, і майже половина з них відкрилася після 2007 року.

Частково це зростання завдячує вірменській діаспорі: її представники в IT-секторі США і країн Європи звернулися до батьківщини предків як до джерела дешевої і кваліфікованої робочої сили. Досвідчений фахівець-комп’ютерник у Вірменії може заробити 1500 доларів на місяць – це вп’ятеро більше за пересічну вірменську платню, але це майже «копійки», коли порівняти з сумою в 4300 доларів – такий у США пересічний заробіток програміста лише початкового рівня.

Слідом за діаспорянами прийшли й великі імена: останніми роками у Вірменії відкрили представництва деякі з найбільших світових компаній у галузі інформаційних технологій, такі, як Oracle чи D-Link.

Але зростає й місцевий бізнес. Одна з власне вірменських компаній PicsArt створила одні з найпопулярніших у світі мобільних застосунків для редагування фотографій і обміну ними. Журнал Forbes відзначив 2015 року цю компанію серед 50 найуспішніших початківців у світі.

Урядові кроки: пільги й додаткова освіта

Уряд Вірменії зрозумів потенціал галузі й підтримав її розвиток, зокрема, податковими пільгами. Найбільші пільги отримують нові компанії з менш як 30 працівниками. Уряд також розглядає можливість запровадити для комп’ютерних фахівців особливу 10-відсоткову ставку оподаткування особистого доходу, порівняно з загальною 15-відсотковою.

Та за успіх довелося заплатити іронічну ціну. IT-сектор Вірменії нині розвинувся настільки, що потребує більше фахівців, ніж є у країні. За оцінками, секторові бракує близько двох тисяч нових працівників щороку.

Вірменії треба створити конвеєр для готування висококваліфікованих фахівців у галузі IT-технологій, бо зараз таких фахівців нам бракує
Самвел Шукурян

Тому є про що замислитися керівникові Освітньо-дослідного центру інформаційних технологій Єреванського державного університету Самвелові Шукуряну. «Вірменії треба створити конвеєр для готування висококваліфікованих фахівців у галузі IT-технологій, бо зараз таких фахівців нам бракує, а кожна компанія, що приходить до Вірменії, зацікавлена у великому числі цих фахівців», – каже він.

Недоліки в системі освіти призвели до появи дедалі ширшої мережі технологічних центрів для підвищення кваліфікації нинішніх випускників вишів у комп’ютерній галузі. Лише в Єревані таких центрів дев’ять, а у другому місті країни Ґюмрі діє підтриманий урядом «технопарк», що має ту саму мету.

Не забувають і про школярів

Але увагу у Вірменії приділяють не тільки випускникам вишів – IT-сектор заохочує й наступне покоління прилучатися до нього. І в селі Айґек неподалік Єревана вчитель інформатики Шусан Ґріґорян висловлює сподівання, що її учні зможуть знайти собі гідну працю в рідній країні й не будуть змушені їхати на заробітки за кордон. «Це галузь, де немає значення, в якій частині світу ти перебуваєш, бо зв’язок із інтернетом означає, що ти в центрі світу», – каже вона.

А в її школі у класі інформатики світло горить до пізніх годин після закінчення навчань. 25 учнів із села, де раніше більшість дітей виростала селянами чи продавцями, як їхні батьки, працюють за комп’ютерами, складають простих роботів… А 16-річний Вазґен Ованнісян щось програмує – і пояснює: «Мої друзі, буває, кажуть мені, що я замало часу приділяю їм, бо забагато сиджу за комп’ютером. Але всі вони грають у комп’ютерні ігри, які я написав!»

Над матеріалом працювали: Каріне Сімонян, Charles Recknagel, Сергій Драчук

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG