Доступність посилання

22 Вересень 2017, Київ 06:23

Чи будуть санкції проти українських корупціонерів?


Політична карикатура Олексія Кустовського

«Захід має сказати українським корупціонерам: Друзі, вдавитеся! Ви все з собою не заберете! Це була б хороша підтримка для молодого покоління в Україні» – Гопко

У західній пресі останніми днями з’явилась низка публікацій, в яких міститься заклик до української влади піти в широкий наступ проти корупції, яка заважає поступу країни. Також є заклики до Заходу запровадити санкції проти українських олігархів та корупціонерів від політики, які виводять гроші за межі України і вкладають в активи на Заході чи в офшори. Українські антикорупційні активісти також закликають владу призначити на посаду генерального прокурора України незалежну людину з командою професіоналів, які б отримали мандат на очищення країни, всі чверть століття пострадянського розвитку якої її роз’їдає корупція.


Низка публікацій в міжнародній пресі цього тижня закликають українську владу і Захід серйозно нарешті взятися за боротьбу з корупцією і кардинально її пришвидшити. Тут і публікація колишнього постала США в Києві Стівена Пайфера у впливовому тижневику Newsweek і стаття в американській The Washington Post, є заклики до запровадження санкцій проти українських корупціонерів, а також і думка, що нині останній шанс президента Петра Порошенка таки рішуче взятися за боротьбу з корупцією.

В Україні вже з’явилося Антикорупційне бюро, а незабаром має запрацювати Агенція з питань запобігання корупції, яка моніторитиме декларації посадовців. Система електронного декларування статків чиновників і публічний доступ до неї мали запрацювати в квітні, але тепер її запуск переноситься, як кажуть активісти, десь на вересень. Також до кінця травня має бути ухвалено пакет законів із деофшоризації української економіки – і поштовхом були відомі «Панамські папери».

Ганна Гопко
Ганна Гопко

Депутат українського парламенту Ганна Гопко, в інтерв’ю Радіо Свобода сказала, що наспів час для української влади створити чіткі правила функціонування політики та економіки без корупції і зруйнувати прикру традицію.

Дуже багато награбованого чи нахапаного, чи «наприхватизованого», має бути пакет законопроектів

«Дуже багато награбованого чи нахапаного, чи «наприхватизованого», яке поки що ніде не фігурує, але топ-керівництво (країни) хотіло б по-іншому нарешті виглядати в цій сфері, й тому має бути якийсь пакет законопроектів. Мають бути чіткі правила –підзвітності суспільству – для тих, хто хоче йти у владу, і тих, хто у владі. І щоб були незалежні інституції (для запобігання корупції)», – каже Гопко.

Захід нам допоможе?

На думку виконавчого директора Центру протидії корупції Дарії Каленюк, зараз вирішальний час і мова йде навіть про можливість запровадження санкцій проти українських корупціонерів – олігархів та топ-політиків – зокрема арешт активів за кордоном та візові обмеження.

Дарія Каленюк
Дарія Каленюк

«Поведінка Заходу безвідповідальна, коли нам говорять, що ви – дуже корумпована держава, ваші олігархи і політики крадуть гроші, але ви не можете довести, що ці гроші корумповані, тому ми залюбки візьмемо ці гроші і допоможемо вам їх відмити. Тобто, це те, що зараз відбувається», – скаржиться Каленюк на позицію деяких західних урядів, які, на її думку, непрямо толерують українських корупціонерів.

Зараз для України є вирішальний момент у боротьбі з корупцією. Йде мова про можливість накладання санкцій проти українських олігархів, блокування їхніх рахунків за кордоном

«Зараз для України є вирішальний момент у боротьбі з корупцією. Йде мова про можливість накладання санкцій проти українських олігархів, наприклад, блокування їхніх якихось рахунків за кордоном. Якщо олігархи, які оточують вище керівництво держави, не можуть змінити свою поведінку, то є потужний аргумент, як вони можуть змінити свою поведінку – це їхні активи за кордоном», – каже Каленюк в інтерв’ю Радіо Свобода.

«Санкцій, будь ласка!»


Українські активісти і політики, які протистоять корупції, кажуть, що без допомоги Заходу Україна сама корупції побороти не зможе.

В Заходу є фінансові інспекції, є розвідка, яка може чітко представити і показати і послати сигнал українським корупціонерам

«В Заходу є фінансові інспекції, є інструменти, є розвідка, яка може чітко представити і показати і послати сигнал українським корупціонерам: «Друзі, вдавитеся! Ви все не зможете за своє життя – як той імператор, помираючи з розпростертими руками, – все с собою не заберете!», – каже депутат парламенту Ганна Гопко.

Немає наразі політичної волі дуже жорстко поговорити із українськими олігархами, які є господарями депутатів чи навіть фракцій, які часто саботують закони з прозорості

«Немає наразі політичної волі в топ-керівництва США та ЄС дуже жорстко поговорити із українськими олігархами, які є господарями депутатів чи навіть фракцій, які часто саботують закони з прозорості. Це була б хороша підтримка для молодого покоління України. Щоб встановити чіткі правила і щоб люди, які зараз при владі, чи колись були, щоб вони зрозуміли незворотність покарання», – каже Гопко.

Прокурора!

Дарія Каденюк із Центру протидії корупції закликає вище керівництво країни якомога швидше призначити нового генерального прокурора України. І щоб це була незалежна та рішуча людина, якій би дали можливість сформувати команду професіоналів і почати очищення країни від корупції.

«Хтось якось написав: «Ukraine needs tough love» (Україна потребує жорсткої любові). Тобто, міжнародна спільнота має бути жорсткою до України і ставити дуже чіткі вимоги, в першу чергу, в сфері антикорупції та верховенства права. Щоб був незалежний генеральний прокурор зі своєю командою, який очищає систему», – зазначила Каленюк в інтерв’ю.

Як олігархи блокують реформи в Україні:


Також в активістів є ідея створення міжнародної слідчої групи, куди б увійшли європейські, американські та українські слідчі для розплутування корупційних справ в Україні і за її межами, куди виводяться гроші, і що це було б значною підмогою новим антикорупційним органам, які створюються нині в Україні.

«Є зобов’язання, які маємо робити ми, українці, конкретно українська влада, зупиняючи факти корупції, кумівство і все решту, але так само є певні побажання і вимоги і до наших міжнародних партнерів бути більш активними, допомагаючи Україні вирватися із лещат клептократії, бюрократизму і колоніальності», – каже депутат Ганна Гопко.

  • 16x9 Image

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters в Києві, на Всесвітній службі Бі-Бі-Сі в Лондоні, кореспондентом телеканалу 1+1 та агенції УНІАН в Брюсселі, а нині - редактор Радіо Свобода в Празі.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG