Доступність посилання

ТОП новини

Мета пропаганди в Росії – відсутність критичного мислення в народу – Нємцова


Жанна Нємцова
Жанна Нємцова

«Інтернет є більш-менш вільним в Росії. Це не Китай. Але не треба перебільшувати значення альтернативних медіа»

Відома російська журналістка Жанна Нємцова вважає, що російська пропаганда має войовничий характер і грає на емоціях людей, вражаючи не лише неосвічені верстви населення, але й росіян-інтелектуалів. Про це вона сказала під час виступу в Празі в рамках циклу «Празьких розмов». Дочка вбитого минулого року російського опозиціонера Бориса Нємцова також заявила, що російська пропаганда свідомо змальовує політичних опонентів влади як «зрадників» і «ворогів» Росії, що створює нетерпимість до інакодумства і опозиційності Кремлю.

ЗАВАНТАЖИТИ

За словами Жанни Нємцової, пропаганда в Росії стає зброєю, має войовничий характер. Створюється відчуття в російської аудиторії – насамперед телевізійної, – що довкола Росії – одні вороги, зле оточення і усіляко роздмухуються дуже консервативні настрої. Сама ідея свободи в російських засобах масової інформації свідомо пов’язується з нестабільністю та небезпекою.

Опонентів нинішньої російської політичної влади змальовують кремлівською пропагандою як «зрадників» чи «тарганів», за висловом Нємцової.

«І потім хтось може робити з ними робити все що заманеться – з цими «зрадниками», – сказала Нємцова в майже повній аудиторії Карлового університету в Празі під час свого виступу в рамках «Празьких розмов».

За її словами, небезпека російської пропаганди в тому, що вона діє як на неосвічені верстви населення – що зрозуміло, але і на освічених росіян.

Російська пропаганда грає радше на емоціях, аніж апелює до мозку чи свідомості. Ось чому вона має такий потужний ефект. І люди в аудиторії – і не лише неосвічені люди – вірять їй

«Російська пропаганда грає радше на емоціях, аніж апелює до мозку чи свідомості. Ось чому вона має такий потужний ефект. І люди в аудиторії – і не лише неосвічені люди – вірять їй. Не треба думати, що ця пропаганда спрямована лише на неосвічені верстви населення. Навіть освічені люди стали жертвами російської пропаганди. Саме тому, що вона зачіпає ваші емоції», – сказала Нємцова.

При авторитарних режимах, за словами Жанни Нємцової, не обов’язково пропагандою займаються лише державні телевізійні канали. В Росії президента Володимира Путіна більшість приватних каналів теж тримаються офіційної інформаційної лінії, яку задає Кремль.

«Навіть приватні телевізійні канали можуть диригуватися державою. Це зробити легко. Як працює цей процес? Приватні канали є приватним бізнесом і вони виживають за рахунок прибутків. Ось чому вони не можуть давати критичний погляд на Путіна чи його політичну систему. Вони розуміють, що інакше для них будуть наслідки», – пояснює журналістка, яка після вбивства її батька, Бориса Нємцова, понад рік тому, змушена була виїхати з Росії і нині працює на «Німецькій хвилі».
Щодо коштів, які в Росії виділяються на пропаганду, то тут обмежень немає, за її словами.

«Коли виділяються гроші на пропаганду, то ніхто не думає про бюджет як про гроші платників податків. Радше думають про бюджет як про кишеню Путіна… Люди сприймають цю войовничу пропаганду – це прикро, але це правда, – каже журналістка.

Щодо інтернету, то він, за словами Жанни Нємцової, є більш-менш вільним в Росії.

Це не Китай, але влада намагається перейняті китайський досвід

«Це не Китай, але влада намагається перейняті китайський досвід», – каже вона.

Нємцова закликає не перебільшувати значення альтернативних медіа в Росії.

«Якщо контролювати телебачення, то вже більше нічого й не потрібно контролювати» – каже Нємцова і додає: «Прикро, що в Росії немає критичного мислення. Це і є метою російською влади, щоб не було критичного мислення в населення Росії».

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG