Доступність посилання

25 Листопад 2017, Київ 12:16

«Живописна» операція спецслужб України. Причетна ФСБ Росії?


Президент України Петро Порошенко оглядає картини, раніше викрадені у Вероні. 11 травня 2016 року

Є інформація, що ФСБ Росії була зацікавлена, щоб картини, викрадені з музею Верони, потрапили в Придністров'я – Слободян

В Україні, на кордоні з Молдовою, знайдені цінні картини, викрадені з міського музею Кастельвекіо в італійській Вероні у 2015 році. Викрадачі, як передбачається, отримали замовлення від одного з приватних колекціонерів з Чечні.

Про чергову історію зі знайденими в Україні старовинними полотнами стало відомо 11 травня з випусків українських телеканалів. На відео, отриманому ними від прес-служби голови держави, Петро Порошенко розглядає доставлені в президентську адміністрацію картини, дякує учасникам спецоперації і повідомляє, що вартість всієї виявленої колекції перевищує 16 мільйонів євро.

6 травня співробітники української прикордонної служби (ДПСУ) та військової прокуратури в схованці на острові Турунчук в Одеській області знайшли 17 картин Рубенса, Тінторетто, Пізанелло, Карото і Мантеньї. Колекція була викрадена в листопаді минулого року. Острів, де були заховані твори мистецтва, знаходиться за півтора кілометра від українсько-молдовського кордону. В Одеську область, як стверджується, картини були незаконно переміщені з використанням служб міжнародних вантажних перевезень. До складу злочинної групи входили громадяни України, Молдови та Росії. На відео ДПСУ видно, як учасники спецоперації знаходять картини, накриті травою.


Розповідає прес-секретар голови Держаної прикордонної служби України Олег Слободян:

– Операція трималася в суворій таємниці, і про неї знало обмежене коло людей, щоб не допустити витоку.

– Повідомляється, що розшук полотен перебував і в сфері інтересів ФСБ Росії, яка «контролювала викрадачів і планувала власну операцію з вивезення картин в Придністров'я», тобто українські прикордонники і співробітники військової прокуратури випередили співробітників ФСБ Росії?

У нас є інформація, що ФСБ Росії була зацікавлена, щоб ці картини потрапили в Придністров'я

– Так, у нас є інформація, що ФСБ Росії була зацікавлена, щоб ці картини потрапили в Придністров'я, можливо, з подальшим їхнім переправленням на територію Росії.

– 7 травня в Одесі була проведена експертиза знайдених картин. Чи відомі Вам її результати?

– Для проведення експертизи були залучені українські мистецтвознавці. Вони підтвердили справжність цих картин. Наразі вже організовано взаємодію з італійськими експертами, які, думаю, найближчим часом приїдуть до України і проведуть відповідну експертизу, і з цього приводу, швидше за все, буде прес-конференція.

Президент України Петро Порошенко оглядає картини, раніше викрадені у Вероні. 11 травня 2016 року
Президент України Петро Порошенко оглядає картини, раніше викрадені у Вероні. 11 травня 2016 року

– Злочинці намагалися переправити картини через Україну і Молдову до Росії, як передбачається, одному з приватних колекціонерів з Чечні. На чому ґрунтується ця інформація?

– Не можу цю інформацію поки підтвердити. Зараз ще тривають слідчі дії.

Директор департаменту оперативно-розшукової діяльності Державної прикордонної служби України Петро Цигикал повідомив, що операція з пошуку картин, яку проводили співробітники правоохоронних органів Італії, називалася «Близнюки», оскільки в крадіжці цих творів мистецтва в 2015 році були задіяні злочинці-брати. Один з них був охоронцем в музеї. Викрадачі зімітували напад на охорону і скоїли крадіжку. Як наголошується в повідомленні президентської прес-служби, злодії виконували замовлення, яке отримали з одного з регіонів Росії, ймовірно, від приватного колекціонера з Чечні.

Це вже другий випадок в Україні, коли спецслужби знаходять цінні іноземні картини. Місяць тому СБУ спільно з співробітниками нідерландських правоохоронних органів знайшла чотири з 24 полотен нідерландських живописців XVII століття, викрадених 11 років тому з найстарішого в цій державі Західнофризького музею у місті Хорн. Загальна вартість всієї колекції – приблизно 10 мільйонів євро. Одна з картин була знайдена за кілька днів до референдуму в Нідерландах щодо схвалення цією країною Угоди про асоціацію України з Євросоюзом. Більшість його учасників, як відомо, висловилися проти. Українська влада тоді вирішила не оприлюднювати інформацію про картину, щоб таким чином Київ не звинувачували в спробах вплинути на результати референдуму. Частина вкрадених в нідерландському музеї картин, як заявляють зараз в СБУ, знаходяться на тимчасово окупованій території України і в Росії.

Оригінал матеріалу на сайті Російської редакції Радіо Свобода

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG