Доступність посилання

ТОП новини

Кримські татари: про партію трагедій і партію переможців


Вам вдалося зберегтися, незважаючи на відчайдушне бажання імперії перетворити Крим з щасливої країни на дачу і базу

Рубрика «Точка зору»

Мені здається, те, що перемога Джамали на «Євробаченні» з піснею, яка нагадує про депортацію кримськотатарського народу, збіглася з річницею цього злочину – важливий символ. Символ, який дозволяє інакше подивитися і на саму депортацію, і на майбутнє кримських татар.

У світі є народи, історичний міф і самовідчуття яких будується на тиражуванні трагедій. І є народи, які не забувають про власні перемоги, понад усе цінують своє відродження. Навіть всередині одного і того ж народу можуть бути дві «партії» – партія минулого і партія майбутнього.

Є євреї, для яких історія нашого народу фактично завершується на Голокості. Їхня свідомість – це свідомість людей катастрофи. А історія народу – довгий ланцюг страждань: єгипетське рабство, вавилонський полон, крах держави, розорення жорстокою імперією нашої рідної землі, розграбування Храму, вигнання, переслідування в розсіянні і, нарешті, – Голокост. А зараз, коли в Ізраїлі кожен день терористичні акти, а в Європі єврей може стати жертвою чергового радикала, хіба краще?

Мені, який втратив рідних людей у роки Другої світової, неважко зрозуміти таке сприйняття світу. І все ж я належу до іншої партії – партії Ізраїлю. Коли я думаю про свій народ, перед моїми очима постають не печі Аушвіца, а великий результат вчорашніх рабів, народження царства Давида і Соломона, збереження народу в розсіянні навіть після загибелі держави і Храму, світове торжество монотеїзму, очі Спінози, Фрейда і Ейнштейна, бійці Варшавського гетто і хмарочоси Тель-Авіва. Я сповнююсь гордістю, а не жалістю. Дивно, але нам вдалося. Вдалося вижити, вистояти і довести собі й світу, що нас не зламати.

Друзі мої, кримські татари, я хочу щоб ви були в нашій партії – партії переможців! Так, ви маєте всі підстави сприймати свою історію як ланцюг трагедій – загибель держави, розорення жорстокою імперією вашої рідної землі, видавлювання корінних жителів Криму, і, нарешті – депортація. А зараз що – краще? Анексія, торжество колоніального охлосу, репресії та знущання. Справжня катастрофа!

Але я закликаю вас подивитися на власну історію очима реалістів. Вам вдалося зберегтися, незважаючи на відчайдушне бажання імперії перетворити Крим з щасливої країни на дачу і базу. Ви пронесли свою мову і культуру крізь століття. Вам вдалося повернутися на батьківщину навіть через десятиліття після насильницької депортації. Ви виявили чудеса самоорганізації, якій можна тільки позаздрити. Сьогодні про вас говорить весь світ. Фільми, які знімають ваші режисери, удостоюються найвищих нагород. Співачка, яка донесла до глядачів біль вашого народу, стала переможницею фестивалю, на якому, як правило, не замислюються над реальним змістом пісень. І це лише початок.

Правитель, який піднімає руку на вільний народ, приречений. Гітлер здох у власній блювоті через лише декілька місяців після «остаточного рішення» розправитися з євреями і циганами. Сталін здихав без медичної допомоги на підлозі власної дачі через дев'ять років після депортації народів СРСР. Загинув «тисячолітній Рейх», зник Радянський Союз. На режим, який намагається сьогодні забрати у вас свободу, чекає та сама безславна доля.

А ви – перемагатимете.

Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

Оригінал публікації – на сайті «Крим.Реалії»

  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG