Доступність посилання

ТОП новини
23 Травень 2019, Київ 15:49

Сьогодні важче говорити про членство України в ЄС – екс-прем’єр Польщі


Ілюстративне фото. Президент України Петро Порошенко (ліворуч) та президент Польщі Анджей Дуда під час зустрічі у Києві. Грудень 2015 року

На думку польських політиків, Євросоюз переживає не найкращі часи, але підтримувати Україну Польща не припинить

Зміни в польському політикумі не скасовують підтримки України на зовнішньополітичному фронті, але ставлять під сумнів саму концепцію єдиної Європи. На думку українських експертів, криза в Євросоюзі викликає запитання до стратегії українського розвитку і до євроінтеграції, як її цілі, зокрема.


На форумі «Україна-Польща» зібралися експерти з обох країн, щоб обговорити, як українсько-польські відносини, так і виклики, які стоять перед Польщею. Серед учасників були представники різних політичних партій із Польщі та українські міжнародники. Як розповів Радіо Свобода екс-прем’єр-міністр Польщі Влодзімєж Цімошевич, малоймовірно, щоб нова польська влада відмовилась від підтримки України.

В минулому не було ніякого негативного досвіду у відносинах між Україною і тими політиками, які наразі прийшли до влади в Польщі
Влодзімєж Цімошевич

«В минулому не було ніякого негативного досвіду у відносинах між Україною і тими політиками, які наразі прийшли до влади в Польщі. Я сподіваюсь, що попередня політика Польщі продовжиться. Це, звісно, в інтересах України, але також і в інтересах Польщі. Але сьогодні політичний клімат у Європі набагато гірший, аніж раніше. Європа стала не такою відкритою для подальшого розширення», – заявив Цімошевич.

Впевнений, що можна покращити відносини між Україною і Європейським союзом
Влодзімєж Цімошевич

На думку політика, який із 2007 по 2015 рік очолював комісію закордонних справ верхньої палати польського парламенту, зміна політичного клімату унеможливлює серйозні розмови про розширення Європейського союзу, тобто про прийняття до нього України.

«Дискусії про членство України в Євросоюзі вести тепер набагато складніше. Але я впевнений, що можна покращити відносини між Україною і Європейським союзом, виходячи з нинішніх політичних реалій», – заявив Цімошевич.

Україна має бути ближче до ЄС – «правий» депутат Європарламенту

Ще одним гостем дискусії був польський соціолог і філософ Здзіслав Краснодембський. Із 2004 року він також є депутатом Європейського парламенту від польської партії «Право і справедливість». Саме ця партія наразі контролює і уряд, і парламентську більшість. Президент Польщі Анджей Дуда також є її членом.

В коментарі для Радіо Свобода Краснодембський наголосив, що підтримка України з боку їхньої партії з деяких питань, наприклад щодо звільнення полоненого Росією українського пілота Надії Савченко, є навіть сильнішою. Україна має бути якомога ближче до Європи і Євросоюзу, це в наших інтересах, заявив політик.

Євросоюз змінюється – є проблема з біженцями, з’являється питання щодо можливості виходу деяких країн із Євросоюзу, зокрема Греції
Здзіслав Краснодембський

«Ми продовжимо зовнішню політику президента Леха Качинського, друга України. З іншого боку, ми розуміємо, що Євросоюз змінюється – є проблема з біженцями, з’являється питання щодо можливості виходу деяких країн із Євросоюзу, зокрема Греції. Ми бачимо слабкість деяких інституцій Євросоюзу. Ще 10 років тому ми мали утопічну мрію щодо абсолютно відкритої Європи, але це просто неможливо», – вважає Краснодембський.

Політик наголосив, що два роки тому під час Майдану Україна була вкрай популярна в Європі – бажання української молоді бути європейцями вселяло оптимізм, незважаючи на існуючі проблеми Євросоюзу. Наразі ситуація змінилася, наголосив консерватор, але безвізовий режим для України він би все одно підтримав.

Якщо європейські структури зроблять декоративними, куди ми йдемо? – культуролог

На думку українського культуролога Тараса Возняка, і в Польщі, і в Європі наразі точаться дискусії про майбутню модель суспільства – чи припиняють існування національні держави, чи вони делегують повноваження наднаціональним об’єднанням, і взагалі, що буде з ідеєю єдиної Європи.

Європейські співтовариства, європейські нації не дозріли до творення Сполучених Штатів Америки
Тарас Возняк

«У Польщі зараз фаза, коли йде реакція на глобалізацію світу де-факто. Тобто на те, що наднаціональні проекти починають бути важливіші від національних. Європейські співтовариства, європейські нації не дозріли до творення Сполучених Штатів Америки», – наголосив культуролог у коментарі для Радіо Свобода.

Возняк говорить, що якщо в кінці 90-х років спостерігався справжній євроінтеграційний бум, то наразі, з огляду на низку проблем, зокрема на економічну кризу, багато процесів йдуть назад. Це можна побачити, зокрема по тому, що дедалі популярнішими стають євроскептики.

На думку Тараса Возняка, якщо Європа не зможе об’єднатися, то не зможе конкурувати на рівних умовах зі США чи Китаєм. Це торкнеться й України, якій доведеться переписувати національну стратегію.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG