Доступність посилання

ТОП новини
27 Червень 2019, Київ 09:51

«Олігархи мають достатньо фінансових засобів, щоб маніпулювати середовищем» – чеський політолог


Андрей Бабіш, міністр фінансів Чехії, на тлі плакату з назвою очолюваного ним руху

В країнах, де панують олігархи, не формується якісна опозиція, яка б могла представляти справжню альтернативу

Прага – Після того, як на посаду міністра фінансів в Чеській Республіці призначили другого найбагатшого олігарха, про небезпеку олігархізації країни заговорили не тільки пересічні чехи, але й учені, політики на найвищих державних щаблях. Часто можна почути порівняння з Україною, в якій, на думку чеських політологів, небезпечно переплелись політика і економіка, бізнес і засоби масової інформації. На думку політологів, небезпека олігархізації в Чехії існує й час бити на сполох.

Свобода слова і пересування, вільні засоби масової інформації, право на волевиявлення – над цими базовими демократичними цінностями, на думку багатьох чехів, сьогодні нависла небезпека. Її виразниками є олігархи в політиці, зокрема, найбільший із них – Андрей Бабіш, віце-прем’єр, міністр фінансів уряду, а також другий найбагатший чеський громадянин з маєтком, вартість якого у перерахунку складає близько 3 мільярдів доларів.

Міністрові фінансів уряду Чехії належить одна з найбільших в центральній Європі переробних фірм Agrofert, а у 2013 році Андрей Бабіш став власником однієї з найбільших у світі мультимедійних груп Mafra, яка через газети, часописи, телебачення, інтернет-проекти щотижня звертається до понад 5 мільйонів чеських громадян – це більше, ніж половина дорослого населення країни. Група Mafra успішно працює й у Словаччині, де їй, крім ЗМІ, належать також друкарні Mafraprint.

Чехи стурбовано придивляються до дій першого крупного олігарха в лавах свого уряду, нерідко від них можна почути порівняння з Україною, в парламенті й уряді якої олігархи займають найбільші державні посади як в центрі, так і в областях.

Дворжакова: «Олігархи не зацікавлені у розвитку країни»

На думку відомого чеського вченого, професора політології Владіміри Дворжакової, поєднання бізнесу і політики становить велику небезпеку державі: «Поєднання політики і державних органів, держави і бізнесу завжди призводить до створення дуже вузьких груп людей, які дістаються до влади і контролюють економіку країни. Проблема в тому, що ця вузька група людей завдяки фінансам, які вона тримає у своїх руках, вміє утримувати також і владу, вміє викликати конфлікти всередині інших груп».

Олігархи не зацікавлені у розвитку самої країни, їм ідеться безпосередньо про зиск. А щоб дістати зиск, не потрібно мати розвинену країну
Владіміра Дворжакова

На думку політолога, «олігархи зовсім не зацікавлені у розвитку самої країни, їм ідеться безпосередньо про зиск». «А щоб дістати зиск, не потрібно мати розвинену країну з огляду освіти чи інфраструктури. Ідеться тільки про збільшення прибутків, саме суспільство для них не становить жодного інтересу», – додає вона.

Професор-політолог Владіміра Дворжакова наголосила на ще одній небезпеці, яка, на її думку, ховається в державній владі в руках олігархів. Існує й термін: режими, які спираються на олігархів, часто називають «виборчим авторитаризмом». Саме ці режими часто дозволяють самі для себе організовувати вибори і проводити їх без великих махінацій.

Олігархи мають достатньо фінансових засобів, тому можуть маніпулювати середовищем. Вони контролюють засоби масової інформації, маючи гроші, здолають будь-які інші альтернативи
Владіміра Дворжакова

Адже обирають в таких виборах не громадяни, а гроші, великі фінансові операції, вважає Владіміра Дворжакова: «Олігархи мають достатньо фінансових засобів, тому можуть маніпулювати середовищем. Вони контролюють засоби масової інформації, маючи гроші, здолають будь-які інші альтернативи. Тобто таким способом вони контролюють і вибори. Дуже часто вони можуть не допустити, щоб виникла якась інша альтернатива, яка може бути цікавою, притягальною».

Щоправда, у 2013 чеські засоби масової інформації повідомили, що олігарх Андрей Бабіш, купуючи медіа-групу Mafra, відповідно до законодавства, підписав так званий видавничий кодекс, в якому зобов’язався, що «не буде втручатись до змісту ЗМІ, власником яких він є».

Але чи можна не впливати на політику, маючи медійний ринок у своїх руках? Чеські політологи б’ють на сполох, застерігають перед небезпекою, яку становлять крупні бізнесмени в політиці, особливо олігархи на чолі політичних партій чи власники телеканалів. І наводять приклад Андрея Бабіша, на користь якого і в бізнесі, і в політиці працює потужне джерело – його політичний рух ANO. Це – абревіатура, в перекладі з чеської – «актив невдоволених громадян». Рух ініціював і очолює сам олігарх.

Пік: «Ми вже отверезіли після Оксамитної революції»

Через засоби масової інформації олігархи вдаються до «приватизації» громадської думки, вважає колишній чеський віце-прем’єр Кароліна Пік. На її думку, в Чехії існує загроза, що вони окупують і політичне середовище, а причина лежить в потребі мас шукати лідера.

З’ясувалося, що демократія і свобода досить вимогливі, що складно щоденно думати про своє майбутнє. Легше прийняти запропоновані рецепти від олігархів, зокрема, через ЗМІ, якими вони володіють
Кароліна Пік

«Думаю, назагал, а особливо в Чеській Республіці, існує певна потреба в сильному лідерові, у комусь, хто громадянам пояснить, що для них є найкращим, і що за них він буде дбати. Ми вже отверезіли від сп’яніння свободою і демократією після Оксамитної революції. З’ясувалося, що демократія і свобода досить вимогливі, що складно щоденно думати про своє майбутнє», – зазначає вона.

«Легше прийняти запропоновані рецепти від олігархів, зокрема, через ЗМІ, якими вони володіють. В цьому дуже велика небезпека і я боюся, що це є дорога від демократії назад до тоталітаризму», – додає Кароліна Пік.

У цій ситуації чеські політологи почали активно роз’яснювати співгромадянам, в чому полягає небезпека олігархізації влади і політики, часто при цьому вказують на олігархізовану Україну. Головний акцент ставлять на тому, що партії й рухи, які очолюють крупні бізнесмени, є лиш продовженням їхньої довгої й жадібної руки.

Не випадково в чеському парламенті заговорили про потребу схвалити закон, який би зобов’язав всі політичні партії систематично оприлюднювати шляхи свого фінансування, і радять робити це, наприклад, за французьким зразком. У Франції щорічний дарунок до партійної каси від члена партії не сміє перевищувати в перерахунку 10 тисяч доларів.

Дуже часто в країнах, в яких панують олігархи, не формується якісна опозиція, яка б могла представляти справжню альтернативу. Через те громадяни врешті обирають те, що мають
Владіміра Дворжакова

І ще одне важливе застереження, що стосується олігархічних урядів і влади, на якому Радіо Свобода наголосила професор Владіміра Дворжакова: «Дуже часто в країнах, в яких панують олігархи, не формується якісна опозиція, яка б могла представляти справжню альтернативу. Через те громадяни врешті обирають те, що мають у своєму розпорядженні».

Олігархи намагаються взяти під свій контроль ключові справи – ЗМІ, право, поліцію
Владіміра Дворжакова

«Єдиний шлях – це будівництво правової держави, хоча саме олігархи не хочуть запроваджувати контрольні механізми, а намагаються взяти під свій контроль ключові справи – ЗМІ, право, поліцію», – наголосила чеський політолог.

На думку Владіміри Дворжакової, потрібно також пильно придивлятись і висвітлювати конфлікти всередині уряду чи парламенту, тому що в них найчастіше не йдеться про народні інтереси, а про конфлікти всередині олігархічних груп у боротьбі за гроші і владу.

В протистоянні з олігархами чехи велику увагу надають підвищенню рівня політичної культури, правової освіти в суспільстві. В цій ділянці чехам назустріч вийшли канали громадського телебачення. Висвітлення джерел збагачення олігархів, а також пошук їхніх однодумців у владних ешелонах під їх прицілом, і судячи зі скарг, що надходять від бізнесменів у владі, чеське «Громадське» вцілило в самісіньке око.

Читайте також:

26.05.2016
«Якби політики не співпрацювали з олігархами, ті на владі не багатіли б»

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG