Доступність посилання

ТОП новини

Чому саме зараз зміни у ЦВК? (Думки експертів)


«До того часу не назріла критична маса для того, щоб змінити цю ситуацію»

Президент України Петро Порошенко пропонує звільнити 12 із 15 членів Центральної виборчої комісії, серед яких – голова ЦВК Михайло Охендовський і його заступники Андрій Магера і Жанна Усенко-Чорна. Про це йдеться у тексті відповідного проекту постанови, який оприлюднили у вівторок.

Водночас іншим проектом постанови президент пропонує Верховній Раді призначити членами Центральної виборчої комісії 11 осіб.

У студії Радіо Свобода цю тему з Олесем Донієм (народним депутатом VI-VII скликань) та політологом Олександром Палієм обговорював Олександр Лащенко.

– Голова держави пропонує свої кандидатури, причому ці 12 із 15 членів ЦВК вичерпали свій ліміт перебування на посаді ще в червні 2014 року. Чому так затягнулося? Як Ви вважаєте, пане Палій?

Олександр Палій
Олександр Палій

Олександр Палій: Напевно, затягнулося через те, що у нас були легітимні можливості затягнути цю річ. Тому що був закон про тимчасові вибори і ЦВК тимчасове. Можна було з тим ЦВК в підвішеному стані і проводити вибори парламентські і наступні місцеві. Тому була така можливість, до того часу не назріла критична маса відповідно для того, щоб змінити цю ситуацію.

– Пане Доній, а як Ви вважаєте?

Олесь Доній
Олесь Доній

Олесь Доній: Я був одним із тих громадських активістів, хто навіть подавав до суду на президента за те, що він якраз порушує свої конституційні обов’язки і не подає зміни до ЦВК, які він був зобов’язаний зробити. Нагадаю, що таким чином свого часу ми домоглися, щоб були призначені голова Антимонопольного комітету, голова Фонду держмайна – за це ми подавали на ВР і на Арсенія Яценюка. Тому що вони цілеспрямовано не роблять призначень. У даному випадку, на жаль, окрім конституційних повноважень, йде мова про зосередження ще більшої влади в руках у Порошенка. Тобто з одного боку суто технологічна функція, коли він мусить це робити, відповідно до закону, що він не робив. З іншого – бачимо кандидатури, які він подав. Це абсолютний контроль. Те, що відбувається, фактично, зосередження всієї влади в руках одного Порошенка, в руках президента, узурпація влади – воно відбуватиметься і далі приклад такої узурпації в ЦВК ми вже зараз бачимо.

Олександр Палій: Я хочу сказати щодо узурпації. Справа в тому, що у нас, за законом, за Конституцією, подаються за пропозиціями партій. Як президент може узурпувати, якщо пропозиції дають фракції з нинішнього складу парламенту? Яка тут може бути узурпація? Чи є ті люди, яких він запропонував від БПП лояльними чи не лояльними? Мені важко сказати. Я не знаю цих людей. Я про них вперше почув цього разу. Я подивився на ці прізвища, бачу, якісь університетські люди. Хто вони? Що вони? Можливо їх десь шукали.

– Світлана Кустова, якщо я пам’ятаю, під час першого Майдану у Верховному суді представляла інтереси Віктора Ющенка. Вона є відомим юристом, наприклад, серед безлічі.

Олесь Доній: Ну, це якраз юрист Петра Порошенка.

Олександр Палій: І ми тут можемо сказати, що по тій частині, де є (кандидати) від БПП, справді президент міг запропонувати якихось там лояльних до себе людей. Щодо тих, яких йому запропонували інші фракції, яка тут може бути узурпація?

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG