Доступність посилання

ТОП новини
16 Січень 2019, Київ 01:08

На кордоні з Придністров’ям чергують офіцери-іноземці


Пропускний пункт Кучурган

Європейські прикордонники допомагають колегам з України викривати контрабанду

Пропускний пункт Кучурган розташований на межі між однойменним українським селом та молдовським селищем Первомайськ. Щодня тут перетинає кордон понад тисяча автівок та близько 5 тисяч людей, а на свята та вихідні ці показники збільшуються удвічі. Найпоширеніші порушення тут – підроблені або недійсні документи, «контрабанда» (точніше, незаконне переміщення товарів) тощо. Боротися з ними українським прикордонникам допомагають європейські експерти з міжнародної агенції Frontex.

На постах у Кучургані разом з українськими офіцерами чергують іноземні прикордонники. З червня цей пункт пропуску – учасник міжнародного проекту охорони зовнішніх кордонів Frontex.

«Наші гостьові офіцери показують усі деталі та нюанси перевірки документів з Європейського союзу, аби швидше виявити підробку», – пояснює деталі співпраці експерт з Фінляндії Яре Лаурі.

Також вони допомагають виявляти «контрабанду», яку зазвичай порушники незаконно перевозять в обхід пропускного пункту. За їхніми словами, так найчастіше намагаються провезти сигарети та алкоголь.

Тутешнім прикордонникам не звикати до обміну досвідом з європейськими колегами. Вже понад 10 років у Кучургані працює польовий офіс спеціальної місії ЄС з прикордонної допомоги EUBAM, представники якої контактують як з українською, так і з молдовською сторонами.

Один з митних експертів місії Вітольд Лісицький приїхав сюди з Польщі. Чоловік зізнається, що йому комфортно працювати в Україні.

«Ми беремо участь і у безпосередньому контролі. Інколи просто спостерігаємо та даємо поради. Завжди є якісь моменти, які можна відпрацювати та покращити», – каже Лісицький.

Наразі у рамках місії понад 10 іноземних експертів працюють на всіх пунктах пропуску українсько-молдовського кордону. На думку Лісицького, такі консультування та поради фахівців з різних країн сприяють наближенню стандартів і процедур охорони кордону в Україні та Молдові до рівня членів Європейського союзу.

Прикордонники зізнаються, що у Кучургані постійно людно. Два роки назад тут був встановлений рекорд – за добу кордон перетнули 26 тисяч осіб.

«Активний потік людей починається рано вранці вже о 3–4-й годині. Частіше за все вони їдуть чи на закупи на ринки, чи на відпочинок», – розповідає прес-секретар Білгород-Дністровського прикордонного загону Володимир Качановецький.

Популярність пункту пропуску він пояснює і тим, що Кучурган розташований між двома населеними пунктами, до яких можна дійти пішки. Хоча Первомайськ і відносять до складу так званого Придністров’я, під час перетину кордону місцеві жителі все одно надають для перевірки російські або молдовські паспорти. Адже документ «громадянина» цієї «республіки» в Україні, як і в жодній іншій державі світу, не визнають. Вони до цього вже звикли. З початку року лише двоє осіб намагалися потрапити в Україну з придністровськими «паспортами».

В гості пішки через кордон

Місцевий житель дід Володимир часто користується послугами пішохідної ділянки перетину кордону. Його сини мешкають у Первомайську. Родичі часто ходять один до одного в гості.

«Таких у нас півсела, що ходять туди-сюди», – пояснює пенсіонер. За його спостереженнями, останнім часом черги тут поменшали.

Водій зі стажем Антон теж їздить до родичів у Молдову через Кучурган. Плюсом саме цього пункту пропуску він називає хороші магазини у зоні дьюті-фрі. Значне зменшення черг з автівок чоловік не очікує.

«За досвідом скажу, що тут все залежить від часу. Можна пройти кордон за 15 хвилин, а можна і 2 години чекати, коли перед тобою буде кілька пасажирських автобусів, наприклад», – розповідає він.

Щоб покращити рівень роботи, пункт пропуску Кучурган наразі модернізують та розбудовують: з’являються нові прозорі кабінки паспортного та митного контролю. Прикордонники це називають символом того, що контрольні органи стали відкритішими до людей.

«Тепер громадяни, що перетинають кордон, бачать все, чим ми займаємося всередині», – зауважує прикордонник Володимир Качановецький. Крім додаткових «боксів» для перевірки документів, планують розширити пішохідну ділянку та встановити там дах на випадок негоди.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG