Доступність посилання

ТОП новини
16 Червень 2019, Київ 19:30

Авіакомпанії мають бути рівні, але є «рівніші»?


Народні депутати хочуть перевірити діяльність аеропорту « Бориспіль» і авіакомпанії «МАУ» щодо порушення антимонопольного законодавства

Київ – Порушити монополію на авіаційні послуги, яку створюють приватна авіакомпанія та державний аеропорт «Бориспіль», мають намір представники транспортного та антикорупційного комітетів Верховної Ради. Ідеться про знижки на обслуговування та оренду сервісних потужностей, які аеропорт надає компанії «Міжнародні авіалінії України». Інші приватні авіаперевізники скаржаться на дискримінацію та на гірші умови роботи, ніж у їхнього конкурента. В антимонопольному комітеті, в Мінінфраструктури та в Генпрокуратурі обіцяють розібратися в ситуації. А в компанії «МАУ» наразі не коментують цей конфлікт, попри офіційні запити.


Компанія «Міжнародні авіалінії України» платить за послуги аеропорту «Бориспіль» набагато менше, ніж інші авіаперевізники, підтвердив перший заступник голови транспортного комітету Верховної Ради Ігор Васюник під час спільного засідання його комітету та комітету з запобігання та протидії корупції. Коментуючи відповідні заяви інших авіаперевізників про особливі пільги одній компанії, Ігор Васюник зауважив, що уряд не повинен відсторонюватися від цього питання.

Ігор Васюник
Ігор Васюник

«Наскільки я розумію, директор аеропорту «Бориспіль» за законом має право надавати такі знижки одноосібно. Це узаконено наказом міністерства. І мене дивує позиція Державіаслужби, що вони, мовляв, не втручаються у господарську діяльність, і позиція Мінінфраструктури: мовляв, заробляйте гроші, ми в це не ліземо. Цим питанням мають зацікавитися правоохоронні органи та Антимонопольний комітет», – наголошує представник транспортного комітету.

Депутат Васюник повідомив, що в його комітеті створена робоча група, яка має напрацювати зміни до законодавства про авіатранспорт, які б унеможливили надання одноосібних преференцій окремим авіакомпаніям.

На це представник антикорупційного комітету Юрій Дерев’янко зауважив, що «МАУ» є наразі єдиною авіакомпанією, яка платить аеропортові «Бориспіль» за обслуговування лише 20% від звичного тарифу. Він припустив, що тут ідеться про корупційну схему, і закликав змінити законодавство, щоб забрати право у керівників державних аеропортів надавати знижки на свій розсуд.

Один із терміналів аеропорту «Бориспіль». Архівне фото
Один із терміналів аеропорту «Бориспіль». Архівне фото

Представник Антимонопольного комітету Олеся Кратко визнала, що комітет отримує скарги на таку політику найбільшого в Україні аеропорту від низки авіаперевізників. Однак ані аеропорт, ані «МАУ» на запит АМКУ досі не відповіли, за якими критеріями вони надають знижки на обслуговування авіаперевізників.

Юрій Дерев’янко порушив на спільному засіданні комітетів ще одну проблему: ангар для технічного обслуговування літаків в аеропорті «Бориспіль» так само взяла в оренду компанія «МАУ», і тепер усі літаки, що обслуговуються в Києві на державних потужностях аеропорту «Бориспіль», платять за це приватній компанії.

Конкурс на оренду ангарів від 2014 року був непрозорим, відтак його результати необхідно оскаржити, вважає Дерев’янко.

Порошенко зможе вилетіти «бортом 1», якщо техобслуговування не заблокує «МАУ» – посадовець

У результаті зміни підпорядкування цих приміщень аеропорту не можуть розраховувати на стабільне обслуговування не лише приватні, а й державні літаки, повідомив Юрій Солончук, директор державного авіаційного підприємства «Україна», яке обслуговує авіаперельоти перших осіб держави. Він визнав, що наразі від приватної компанії залежить, чи відбудеться переліт президента або інших посадовців, чи ні.

«Користування ангаром для нас подорожчало удвічі. Але я далекий від думки, що ми отримуватимемо його тоді, коли він нам буде потрібен. Скоріше – коли він не буде потрібен «МАУ», – визнає директор авіапідприємства.

За підсумками обговорення депутати вирішили звернутися до Міністерства інфраструктури з вимогою надати економічне обґрунтування щодо знижок, яке надає аеропорт «Бориспіль», та щодо оренди його виробничих потужностей, а також звернутися до НАБУ, Генеральної прокуратури, Антимонопольного комітету з проханням надати додаткові матеріали для вивчення. На це представники Генеральної прокуратури зауважили, що зможуть ініціювати позови до суду лише в разі, якщо від цього відмовиться уряд, і закликали інші авіакомпанії, які потерпають від такої дискримінації, так само позиватися щодо дій аеропорту і компанії «МАУ».

На це представники авіакомпанії «Буковина» наголосили, що вже позивалися щодо конкурсу на оренду ангару аеропорту, але суди під різними приводами відмовилися розглядати справу.

У Державіаслужбі визнають: якщо авіакомпанія не має змоги обслуговувати літаки у спеціальному приміщенні (та відповідної угоди), то вона може втратити ліцензію. Наразі необхідні для такого сервісу ангари є лише у Києві та Харкові, стверджують у службі.

Радіо Свобода звернулося до компанії «МАУ» за роз’ясненнями. Однак на момент ефіру відповіді на офіційний запит не було.

У Мінінфраструктури, зі свого боку, наголосили, що не можуть коментувати цю тему сьогодні через візит керівників відомства за кордон. Там пообіцяли відреагувати на порушені проблеми у найближчі дні.

  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG