Доступність посилання

ТОП новини

Замість ЖЕКів – ОСББ та «управителі»


Верховна Рада схвалила поступовий перехід багатоквартирних будинків на автономне обслуговування, відповідно до потреб мешканців

Київ – Мешканці багатоквартирних будинків можуть самі визначати, хто керує їхнім житлом та дбає про надання їм комунальних послуг, про ремонти та модернізацію. Такі зміни до житлового законодавства ухвалила 14 червня Верховна Рада. Ці зміни почнуть втілювати з життя 1 липня. Якщо ж жителі будинку упродовж року не створять об’єднання співвласників чи не призначать управителя – тоді його за конкурсом призначить нова влада. Більшість депутатів вважають, що такі зміни приберуть із ринку комунальних послуг монополію ЖЕКів та допоможуть реформувати цей сектор. Водночас представники фракції «Батьківщина» та частина експертів побачили у таких змінах спробу монополізації комунальних послуг в інтересах окремих посадовців та підвищення їхньої вартості.


Верховна Рада ухвалила закон (проект № 4680) про зміни до законодавства щодо особливостей здійснення права власності в багатоквартирному будинку. «За» проголосували 259 депутатів за мінімально необхідних 226. Ініціаторами документа виступили одночасно представники «Самопомочі», «Блоку Порошенка», «Народного фронту» та «Радикальної партії Ляшка».

Альона Бабак
Альона Бабак

Один із його авторів, заступник голови комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, депутат від «Самопомочі» Альона Бабак наголосила, що законопроект дає змогу продовжувати реформувати житловий сектор, відмовлятися від монополії ЖЕКів та формувати інститут управителів будинків, яких обирають самі їхні мешканці.

«Завдяки попереднім змінам до законодавства в Україні за рік збільшилася кількість об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на 20%, лише за перший квартал – на тисячу більше. Закликаю продовжувати, не відтерміновувати реформу. Нюанс нового законопроекту: мешканці можуть змінити управителя будинку достроково, якщо обрали нового управителя або створили ОСББ», – сказала Бабак.


За цим законом, мешканці кожного багатоквартирного будинку можуть створити ОСББ, щоб воно керувало його обслуговуванням. Якщо ОСББ не створене до 1 липня 2017 року, то місцева влада зобов’язана провести конкурс на призначення управителя будинку. Правила проведення цього конкурсу має сформулювати уряд. Але мешканці можуть і пізніше створити ОСББ, або знайти іншого управителя, і тоді попередній керівник складає повноваження упродовж двох місяців.

Щоб не було колапсу обслуговування будинку, уточнює депутат, перехід повноважень від одного управителя до іншого може тривати до двох місяців. Конкурси на призначення управителів будинків мають відбутися в Україні, починаючи з 1 липня, ця норма чинного законодавства залишається незмінною, уточнюють автори документа.

Фракції коаліції погоджуються з тим, що законопроект дасть змогу поліпшити якість обслуговування житла та модернізувати будинки, зокрема і для зменшення енергоспоживання.


У Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства вже почали давати роз’яснення, як працюватиме нова система керування житлом.


Можливі «підводні камені»: вартість комунальних послуг може зрости, а стати управителями – наближені до влади

Андрій Іллєнко
Андрій Іллєнко

Між тим, позафракційний депутат Андрій Іллєнко закликав закрити прогалини у законодавстві, зокрема, врегулювати діяльність житлово-будівельних кооперативів та надати їм змогу створювати ОСББ.

Частина депутатів, підтримуючи законопроект про управителів житлом та ОСББ, визнають, що ця реформа матиме шалений опір із боку місцевої влади у частині українських міст, оскільки частина місцевих посадовців зацікавлена зберегти систему ЖЕКів та пов’язані з ними корупційні схеми.

Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко

Лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко, зі свого боку, очікує, що новий закон щодо ОСББ і управителів будинків призведе до зростання квартплати для громадян.

«Насправді за абревіатурою ОСББ приховуються дуже небезпечні речі. В цьому законопроекті передбачається, що на людей лягатимуть всі складові квартплати, пов’язані з поточними ремонтами, капітальними ремонтами та обслуговуванням зношених комунікацій. Закон про ОСББ (до якого парламент вносить зміни законопроектом № 4680 – ред.) – це буде шок щодо квартплати, яка може зрости удвічі, а для старих будинків – і у десять разів», – обурилася Тимошенко.


За словами представників фракції «Батьківщина», раніше вони пропонували внести до цього законопроекту правки, які б забороняли передавати будинок від ЖЕКу до іншої керуючої компанії доти, доки держава своїм коштом не проведе його плановий капітальний ремонт.

Володимир Литвин
Володимир Литвин

Позафракційний Володимир Литвин запропонував щонайменше відремонтувати дахи будинків державним коштом і лише після цього змінювати компанію, яка його обслуговує.

Утім, законопроект про особливості обслуговування житлових будинків, який вважає реформаторським більшість депутатів парламенту, вже розкритикувала частина експертів. Один з них, експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко, припустив у розмові з Радіо Свобода, що ці зміни до житлового законодавства є «антиринковими», бо, на його думку, надають преференції певним гравцям, наближеним до місцевих посадовців.

«За цим законом, на ринку житлово-комунальних послуг з’являються привілейовані касти управителів – і більше нікого. Тоді як на цьому ринку можуть працювати на рівних умовах ЖЕКи, ОСББ, органи самоорганізації населення та інші організації. Два місяці, за які будинки мають перейти від ЖЕКів до управителів, – це «реактивний термін». Пригадайте, як приватизація квартир в Україні тривала понад 10 років, але й досі не завершилася. За два місяці місцева влада нав’яже мешканцям будинку пов’язану з собою керуючу компанію», – стверджує експерт.

Тривогу в Юрія Гаврилечка викликає і те, що у змінах до законодавства немає жодного слова про власне порядок надання комунальних послуг. Вони регламентують лише діяльність управителів, тобто тих, хто збирає кошти з мешканців, підсумовує експерт.

Між тим, інші фахівці вважають відмову від ЖЕКів і перехід на замовлення комунальних послуг співвласниками будинків (зокрема, ОСББ) позитивною зміною. Про це говорять, зокрема, експерти «Реанімаційного пакету реформ».

Один із них – експерт із енергоефективності Святослав Павлюкнаголошує, що лише об’єднуючись на рівні багатоквартирного будинку, фахівці можуть проводити його термомодернізацію і в результаті – зменшити споживання води та енергоресурсів та зекономити кошти.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG