Доступність посилання

ТОП новини
20 Листопад 2018, Київ 21:19

Росія і НАТО знову не порозумілися щодо України


Генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ під час засідання Ради НАТО – Росія у Брюсселі. 13 липня 2016 року

Засідання Ради НАТО – Росія стало першою зустріччю, відколи на саміті у Варшаві Північноатлантичний альянс заявив про посилення своєї присутності у Східній Європі, спричинене агресією Москви в Україні. Ця зустріч послів 28 країн альянсу і Росії є лише другою з 2014 року, коли через кризу в Україні відносини між Кремлем і Північноатлантичним альянсом погіршилися. Сторони обговорили ситуацію в Україні та посилення східного флангу альянсу, але розбіжностей не подолали.


НАТО і Росія знову продемонстрували розбіжності позицій щодо ситуації в Україні.

НАТО і Росія не дійшли згоди щодо України (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:47 0:00

Під час цієї зустрічі не було одностайності, але це була можливість висловити наші позиції та обмінятися думками
Єнс Столтенберґ

«Під час цієї зустрічі не було одностайності, але це була можливість висловити наші позиції та обмінятися думками», – сказав генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ за підсумками засідання Ради НАТО – Росія.

Дії Росії в Україні підривають євроатлантичну безпеку, союзники і Росія мають глибокі розбіжності щодо цієї кризи
Єнс Столтенберґ

Питання України, зазначів він, було першим у порядку денному зустрічі. «Це важливо, оскільки дії Росії в Україні підривають євроатлантичну безпеку, союзники і Росія мають глибокі розбіжності щодо цієї кризи», – сказав генсекретар НАТО.

Російська ж сторона продовжує запевняти: ніякої воєнної активності Росії в Україні немає, а для врегулювання кризи, мовляв, потрібно виконати політичну частину мінських домовленостей.

Ніякої російської воєнної активності в Україні немає
Олександр Грушко

«Вирішення української кризи залежить від здатності київської влади виконувати ті кроки, які були намічені», – заявив журналістам постійний представник Росії при НАТО Олександр Грушко за підсумками засідання Ради НАТО – Росія.

Олександр Грушко у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі. 13 липня 2016 року
Олександр Грушко у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі. 13 липня 2016 року

«У будь-якому випадку, ніякої російської воєнної активності в Україні немає», – сказав Грушко.

Лінії військового зв’язку НАТО для Росії відкриті – Столтенберґ

Єнс Столтенберґ повідомив, що Росія і НАТО обговорили також ініціативу Фінляндії, згідно з якою польоти військових літаків над Балтикою мають здійснюватися лише з включеним транспондером – пристроєм, що приймає, підсилює і передає далі подані сигнали.

Він зазначив, що лінії військового зв’язку між Росією і НАТО відкриті, тепер потрібно домогтися, щоб вони ефективно працювали.

«Це ключовий елемент для зниження ризиків воєнних інцидентів» – сказав Столтенберґ.

Він зауважив, що під час засідання Ради обговорювалася тема раптових перевірок боєготовності збройних сил Росії.

«НАТО підтримує модернізацію Віденського документа ОБСЄ щодо військової прозорості та створення механізмів ефективного спостереження за раптовими навчаннями», – наголосив Єнс Столтенберґ.

Це нагадує часи Холодної війни – експерт

Якими ж є сьогодні відносини між Росією і НАТО? «Це відносини військового протистояння», – сказав Радіо Свобода російський військовий оглядач Олександр Гольц.

Із цим погоджується і експерт з питань безпеки з українського Центру імені Разумкова Олексій Мельник.

Олексій Мельник
Олексій Мельник

Росія і НАТО вийшли на етап, який дуже нагадує часи Холодної війни
Олексій Мельник

«Можна констатувати, що Росія і НАТО вийшли на етап, який дуже нагадує часи Холодної війни, – каже Олексій Мельник, – Поки що дехто ще уникає прямої дефініції «Холодна війна», але це загальна атмосфера déjà vu».

Мирне співіснування в умовах Холодної війни?

За словами українського експерта, головна проблема, яка наразі стоїть перед НАТО – це дотримання балансу між стримуванням і діалогом.

НАТО знову переходить до формату оборони і стримування з одночасним намаганням вести діалог із Росією. Ця формула принаймні на короткострокову перспективу
Олексій Мельник

«НАТО знову переходить до формату оборони і стримування з одночасним намаганням вести діалог із Росією. Ця формула буде визначати відносини між Росією та НАТО принаймні на короткострокову перспективу», – вважає Олексій Мельник.

Російський експерт Олександр Гольц наголошує, що в умовах фактичного військового протистояння контакти є надзвичайно важливими. Відтак сам факт зустрічі представників Ради НАТО – Росія він називає надзвичайно важливим.

«Радянський Союз і Захід майже 50 років жили у стані Холодної війни. У цього був не лише негативний, але і позитивний досвід, який називався мирне співіснування. Було б добре, якби сторони згадали цей досвід і почали вести розмову у рамках забезпечення мирного співіснування», – наголошує російський експерт, при цьому висловлюючи сумніви, що сторони наразі до цього готові.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG