Доступність посилання

ТОП новини
19 Липень 2018, Київ 05:47

Ксенія Вербовська

Розподіл вакцин проти правця АДП-м має розпочатися вже з початку наступного тижня, розповів у коментарі Радіо Свобода головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій. Партію цієї вакцини завезли на територію України минулого тижня. Нестача вакцин, особливо коли це стосується екстреної вакцинації, залишається в Україні проблемою.

Сергій – родом із Вінниці, у Києві працює кілька років на будівництві. Тиждень тому він поранив ногу на роботі іржавим цвяхом, того ж дня поїхав до лікарні швидкої допомоги, щоб обробили рану. У медичному закладі сказали, що йому потрібно зробити профілактичне щеплення проти правця, але відразу попередили, що самій лікарні вакцини немає, а де її шукати, нібито теж не знають.

Сергію таки вдалося отримати ампулу з вакциною – через знайомства і лише на наступний день, каже чоловік. Купив він її за 450 гривень, але в спеціальний контейнер не поклав. Зрештою, медики відмовилися її колоти.

«Приїхав у швидку з цим щепленням, мені сказали: мовляв, не вколимо, у тебе ні чека, нічого немає, ти її віз не в холодильнику, вона повинна зберігатися при конкретній температурі. Мовляв, не будемо колоти, тому що це небезпечно для твого життя», – розповідає чоловік.

Згодом інша медсестра у цій же лікарні підказала йому аптеку за декілька кварталів від лікарні, де він і купив ще одну, інакшу і дешевшу вакцину – за 25 гривень, яку йому вкололи.

У приймальні головного лікаря медичного закладу, куди звертався Сергій, журналістам Радіо Свобода по телефону зазначили: «Це ж лікарня. Ми всіх рятуємо, а чого ж не вколоти? Але ж немає вакцин».

На запитання, однак, де шукати вакцину, відповіли: «Це ж треба знайти, в яких аптеках є. Може, її взагалі ніде нема».

Лапій: проблема з вакциною незабаром стане менш критичною

У Києві останню дозу вакцини від правця використали ще у червні, розповідає головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій. Наразі вакцин і сироватки у місті немає. Причина – дефіцит фінансування програм імунопрофілактики, який почався ще 2008 року. У 2014 на вакцини виділили близько половини від потрібної суми, розповів Федір Лапій.

Раніше Україна закуповувала російські сироватки проти правця, але вони не пройшли перереєстрацію, зазначив посадовець.

Федір Лапій розповідає, що до нього часто звертаються за допомогою в пошуках вакцини як для планового щеплення дітей, так і для екстреної імунопрофілактики, як було у Сергія. Однак лікар зазначає, що найближчим часом в Україні проблема з вакцинами проти правця «матиме менш критичний масштаб».

«В Україну надійшла вакцина «АДП-м», яка створює імунітет проти дифтерії і правця, може використовуватися для ревакцинації осіб старших 7 років. Я очікую, що найближчим часом вона буде розподілена в Україні, і ми зможемо вже її отримати, розподіляти в регіонах, зокрема й у Києві. Наказу про розподіл вакцин АДП-м та АДП в департаменті охорони здоров’я Києва поки що немає, як і в інших регіонах», – сказав лікар. Пізніше він, однак, уточнив, що, згідно з рішенням МОЗ, розподіл вакцини проти правця має розпочатися вже з понеділка.

Що таке правець?

Правець – небезпечна хвороба, яка попри високий рівень імунізації в розвинених країнах, залишається однією з найбільш небезпечних, оскільки є й летальні випадки хворих на правець. Минулого місяця в українському Дніпрі невакцинована 5-річна дівчинка захворіла на правець.

Захворіти на правець можна через інфікування відкритої рани або ж через слизові оболонки. Найчастіше правцева паличка розмножується в ґрунтах, тому особливо вразливі до цього захворювання люди, які працюють в сільськогосподарському секторі. Весна й літо – саме в ці пори року найчастіше звертаються у лікарню з відкритими ранами, оскільки це сезони відпочинку на природі.

Людина, яка перехворіла на правець, не отримує імунітету до цієї хвороби, а отже, є ймовірність перехворіти ще раз. Тільки планова вакцинація проти правця може виробити частковий імунітет проти цієї хвороби.

За даними виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, станом на 1 липня менш ніж 2% дітей першого року життя вакциновані від правцю. В МОЗ заявили, що низька вакцинація загрожує нацбезпеці країни і через це ініціюють засідання РНБО.

У четвер, 4 серпня, МОЗ відзвітувало про ситуацію з поставками усіх вакцин до України. В документі, оприлюдненому на сайті відомства, йдеться, що 3 серпня була видана довідка на ввезення 919 200 доз Анатоксину або вакцини для профілактики дифтерії та правця (АДП).

У ЮНІСЕФ запевняють, що готові допомогти Україні удосконалити законодавство, щоби пришвидшити закупівлю вакцини.

На 2016 рік планування закупівель вакцин ще не розпочалося, пише «Бі-бі-сі», а вже час починати складати плани на 2017, йдеться на офіційному сайті ЮНІСЕФ. Там додають, що тих обсягів вакцин, які запланував уряд, не достатньо, щоби забезпечити всю країну.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG