Доступність посилання

ТОП новини

Трагедія на сміттєзвалищі під Львовом. У справі знайшли «крайніх», а мали б бути перші особи міста – рідні загиблих


Грибовицьке сміттєзвалище. 30 травня 2016 року
Грибовицьке сміттєзвалище. 30 травня 2016 року

Львів – Два місяці перебування у слідчому ізоляторі або застава у сумі понад 110 тисяч гривень – таку запобіжну міру покарання обрав Галицький суд Львова для двох підозрюваних колишніх керівників комунального підприємства «Збиранка» у справі щодо трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі. 29 травня на сміттєзвалищі сталася пожежа і внаслідок її ліквідації, зсуву сміття, загинули троє рятувальників і еколог, тіло якого не знайшли досі.

Згідно з судовим рішенням, екс-директор комунального підприємства «Збиранка» Богдан Горбаль і його заступник Борис Плашенко перебуватимуть від сьогодні за гратами у СІЗО упродовж двох місяців. Якщо ж внесуть заставу в розмірі 110 тисяч 240 гривень кожен, то перебуватимуть під домашнім арештом. Суд повністю задовольнив клопотання прокуратури про обрання запобіжної міри. Третій підозрюваний у цій справі – директор сміттєвого полігону – у шпиталі, тому й рішення щодо нього не ухвалили.

Колишніх керівників комунального підприємства прокуратура підозрює у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених статтею 236, частиною 2, і статтею 367, частиною 2 Кримінального кодексу України, тобто у порушенні правил екологічної безпеки під час експлуатації сміттєзвалища. Кримінальним кодексом передбачене покарання до 10 років позбавлення волі. Прокуратура висунула підозру в службовій недбалості, що призвела до загибелі людей.

Обоє підозрюваних не визнають своєї вини у трагедії, що сталась на сміттєзвалищі.

72-річний Богдан Горбаль очолював підприємство останні 25 років і має свою версію причини зсуву сміття, внаслідок якого загинули четверо людей.

Спричинила надмірна кількість води, яку лили пожежники, можна було землею пригасити
Богдан Горбаль

«Спричинила надмірна кількість води, яку лили пожежники, можна було землею пригасити. У нас трагедії не було, у нас зсуви були, небезпеки нема, але якщо лити водою, то ясно, що вона потягне сміття», – каже підозрюваний Богдан Горбаль.

Яка може бути моя міра вини, я виконував свою роботу
Борис Плашенко

54-річний Борис Плашенко наголосив Радіо Свобода, що почуває себе «крайнім», якого знайшли у кримінальній справі щодо трагедії на сміттєзвалищі. На комунальному підприємстві він працював з 2009 року.

«Яка може бути моя міра вини, я виконував свою роботу», – зауважив колишній заступник «Збиранки».

«Це не суд – це фарс»

Однак такі відповіді підозрюваних не задовольнили родичів загиблих рятувальників і громадських активістів, які звертались до підозрюваних:

– Вам 72 роки, майте гідність і скажіть про сортування сміття, про незаконний вивіз сміття, які усні вказівки давав вам міський голова Андрій Садовий.

– Я з Садовим не спілкувався.

– Чому не скажете, що в цьому винен Садовий? – дискутували в перерві судового засідання.

У залі суду, мав би першим сидіти мер Андрій Садовий, начальство МНС, а не 72-річний дід
Інна Арат

Інна Арат, сестра загиблого 28-річного рятувальника Юрія Рудого назвала судове засідання «фарсом».

«Це фарс, чесно зізнаюсь. Хотілося вірити, що щось зрушиться, буде справедливість, а те, що тут… Привели 72-річну людину до суду – це просто смішно… Тут, у залі суду, мав би першим сидіти мер Андрій Садовий, начальство МНС, а не 72-річний дід», – вважає сестра загиблого.

Мають відповідати різні структури, а не шукати цапів-відбувайлів. Чоловікові і його друзям сказали, щоб гасили швидко вогонь, ніхто не хвилювався, що вони були без засобів захисту
Ірина Юнко

«Справедливо, щоб комунальне підприємство несло покарання, міська рада і МНС, в структурі якого є певні люди, які мають відповідати за ситуацію. О 6-й ранку їх підняли і викликали на сміттєзвалище. Мають відповідати різні структури, а не шукати цапів-відбувайлів. Чоловікові і його друзям сказали, щоб гасили швидко вогонь, ніхто не хвилювався, що вони були без засобів захисту. За двадцять третя подзвонив чоловік – це був останній дзвінок, сказав, що вже закінчують, їде додому. А у справі мовиться, що о першій годині завершили роботи. А що робили ще дві години?» – запитує Ірина Юнко, дружина загиблого 27-річного рятувальника Богдана Юнка.

«Там, на сміттєзвалищі залишились тільки рукави. Мабуть, там були осередки пожежі і їх примусили гасити, і про це не говорять. Зараз кожен хоче змити з себе вину», – обурювалась Леся Руда, жінка загиблого рятувальника Юрія.

Рідні переконані, що у Грибовицькій трагедії знайшли «крайніх». Такої ж думки дотримується і громадський активіст, депутат міськради з фракції «Укроп» Любомир Босаневич. Він переконаний, що у справі щодо Грибовицького сміттєзвалища винних слід шукати у стінах міськради.

«Це починаючи від перших осіб. Міський голова Андрій Садовий постійно наголошує, що він несе відповідальність за все місто. Тут знайшли трьох людей і їх роблять винними, створюючи картинку», – говорить депутат.

Міський голова допитаний як свідок – прокуратура

Міський голова Львова Андрій Садовий був допитаний прокуратурою як свідок, повідомив обласний прокурор Остап Сидор. «Понад 700 осіб допитані у цьому кримінальному провадженні», – розповів він.

Тим часом Андрій Садовий неодноразово зазначав, що причиною пожежі став навмисний підпал сміттєзвалища, у цій ситуації він вбачав політичний підтекст.

Наразі проблема із вивезенням сміття зі Львова ще не вирішена. Київський сміттєпереробний завод уже не приймає відходів зі Львова. Везуть львівське сміття у різні регіони, постійно їх змінюючи. З центральної частини міста сміття забирають постійно, але що далі від туристичного центру, то більше заповнені сміттєві контейнери. На сьогодні Львів не має місця для нового сміттєзвалища, немає і реального інвестора, який би збудував сміттєпереробний завод.

Слідство встановило, що експлуатація сміттєзвалища здійснювалась без затвердженого проекту, не вживали відповідних інженерних заходів для забезпечення стійкості полігону як споруди, належного ущільнення та перешарування ізолювальним матеріалом складених відходів. Досудове розслідування триває.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG