Доступність посилання

ТОП новини

«Трамп уже допомагає Путіну зміцнювати контроль над Україною» (світова преса)


Інтернет-видання Politico публікує статтю про те, що, як мовиться в заголовку, «Трамп уже допомагає Путіну зміцнювати контроль над Україною». Щоденник The New York Times, зі свого боку, друкує статтю під заголовком «Американці українського походження, що давно любили республіканців, зустрічають Дональда Трампа з відчаєм». А британський щоденник Guardian пропонує статтю «Кошти за медикаменти для України скоротилися на 25%, коли до поставок залучили фірму з Британії».

Інтернет-видання Politico друкує статтю російської журналістки Ганни Нємцової про те, що, як мовиться в заголовку, «Трамп уже допомагає Путіну зміцнювати контроль над Україною». Проросійські заяви кандидата-республіканця на президентських виборах у США Дональда Трампа стали «обов’язковим для перегляду» телешоу і в Росії, і в Україні, і вони деморалізують українців, пише автор.

І головна причина того, що таким популярним телешоу в обох країнах стала виборча кампанія у США, не в тому, що то справді таке велике шоу, і не в тому, що президента Росії Володимира Путіна чи конфлікт між Росією й Україною згадують у перебігу тієї кампанії так уже часто. Справа в тому, що політична риторика на тому боці Атлантики дійсно починає змінювати реальність у Росії й Україні. «В обох країнах висвітлення політичного хаосу у США, що є дороговказною зіркою в політиці і для антиамериканських, і для проамериканських діячів у цій частині світу, розпалює громадське невдоволення й сумніви щодо майбутнього в Україні – й відчуття впевненості, ба й зарозумілості, в Росії», – мовиться у статті.

«Коротше кажучи, риторика американської виборчої кампанії, особливо Трампової, вже змінює політику в регіоні, роблячи ще суворішим ставлення Москви до України і водночас розчаровуючи і збиваючи з пантелику українців, які хочуть твердо протистояти Путіну», – пише автор.

«Росія хоче, щоб президентом США став Трамп. Україну Трамп приводить у жах, і вона має за краще Клінтон. Таким чином, жоден результат виборів нічого не вирішить», – додає журналіст.

Вона наводить думку представника російського соціологічного «Левада-центру» Дениса Волкова, який вважає, що Путін використовує це відчуття марності очікувань навколо виборів Трампа чи Клінтон, щоб здійснювати свої власні плани майбутнього контролю над Україною. «У цій ситуації глухого кута Путін має намір просувати свої власні цілі, користаючись із моменту, коли у світі до справ Україні насправді немає ніякого реального інтересу громадськості», – каже Волков.

«Багато українців, яких розривають політичні скандали й конфлікти в їхній країні, кажуть, що вражені рівнем дискусії у США, демократію яких багато з українських революціонерів мали собі за дороговказ. Політика байдужості до майбутнього України з боку висуванця Республіканської партії особливо контрастує з двома попередніми провідними діячами республіканців, Міттом Ромні і Джоном МакКейном, які обидва рішуче висловлювалися на підтримку незалежності України й виступали проти агресії Путіна», – мовиться у статті.

«Якщо Гілларі Клінтон урешті переможе на виборах, а опитування нині свідчать, що так і буде, – то цілком можливо, що стратегічна ситуація повернеться до попереднього стану. Але, судячи з того, що говорять у засобах інформації в цій частині світу, риторика виборчої кампанії у США ускладнила і погіршила вже й так обтяжені відносини між Росією й Україною», – пише російська журналістка-автор статті.


Щоденник The New York Times, зі свого боку, друкує статтю під заголовком «Американці українського походження, що давно любили республіканців, зустрічають Дональда Трампа з відчаєм». У статті розповідається, зокрема, про 83-річного Тараса Шмаґалу, який десятиліттями голосував за республіканців, бо з цією партією він пов’язує свою свободу. Шмаґала був відповідальним за зв’язки з національними меншинами під час виборчої кампанії Річарда Ніксона 1972 року, а в часи розпаду СРСР був радником президента Джорджа Буша. Тепер же, пише газета, американці українського походження, які вважали Республіканську партію рідною для себе, дивляться на цьогорічну президентську кампанію з сумішшю спантеличення і остраху. За словами Шмаґали, які наводить газета, для нього тепер Республіканська партія «вмерла».

«І ніби самих лише захопливих заяв Трампа про президента Росії Володимира Путіна і його сумнівного викладу подій в Україні було замало, прийшли новини, що Пол Манафорт, до минулого тижня менеджер кампанії Трампа, пов’язаний із розслідуванням у справі корупції, і йому призначалися мільйони готівкою з таємних виплат партії проросійського лідера, якого він допоміг обрати», – нагадує видання скандал, що пов’язав Трампа з викритою «чорною касою» української Партії регіонів і призвів урешті до відставки Манафорта.

Газета додає, що серед американців українського походження є й вірні демократи, але багато з них глибоко скептично ставляться до президента Барака Обами і до демократичного кандидата Гілларі Клінтон, «яких вони вважають недосить агресивними в захисті України від вторгнення Росії». І в них нинішня відсутність дружнього республіканця на виборах викликає особливий відчай. Як каже згаданий Тарас Шмаґала, який ніколи не голосував за демократичного кандидата на посаду президента, він не хоче голосувати за Клінтон. Але, додає він, якщо позиції кандидатів будуть близькі, він зробить це. «Мені буде боляче, але я зроблю це», – каже він.

«Голос за Трампа – це голос проти України», – написав один давній республіканець у тижневику The Ukrainian Weekly»


А британський щоденник Guardian друкує статтю «Кошти за медикаменти для України скоротилися на 25%, коли до поставок залучили фірму з Британії». У ній розповідається, як британська компанія, найнята для закупівлі ліків для Міністерства охорони здоров’я України, змогла зменшити ціни на них на чверть, і це стало рідкісним випадком успіху антикорупційних зусиль, – але наштовхнулася на перешкоди.

Як мовиться у статті, минулого року МОЗ під тиском активістів, що вимагали боротьби з корупцією, залучило неприбуткову організацію Crown Agents, що спеціалізується на постачанні медпрепаратів, і два агентства ООН у сподіванні, що це і знизить ціни, і усуне корумпованих посередників.

Британська команда постачає українських лікарів ліками від раку, а агентства ООН – ліками й вакцинами від ВІЛ/СНІДу. За оцінками представника британської компанії, попередні дані свідчать, що таким чином вдалося заощадити від 20 до 25 відсотків коштів.

«Але, хоча фірма Crown Agents змогла домовитися про нижчі ціни, ніж її українські попередники, вона зазнала труднощів із тим, щоб ліки дісталися до тих людей, що їх потребують. Посадовці або не підписували потрібних документів, або чинили активні перешкоди поставкам, і це означає, що поставки останньої партії надійдуть тільки в листопаді – на 11 місяців пізніше від плану. У результаті члени українського парламенту висунули вимогу, щоб фірма Crown Agents втратила контракт на наступний рік», – мовиться у статті.

Як розповіла представниця компанії Крістін Джексон, вона не може закуповувати ліки, доки міністерство не дасть остаточного схвалення, а воно дедалі більше зволікає з цим. На один із її листів там не відповіли вже 139 днів, і час іде далі, а ліки вартістю 6 мільйонів доларів досі тримають на митниці.

«Влада України формально зобов’язалася боротися з корупцією, але не змогла ув’язнити за це жодного чільного діяча попереднього режиму, а той малий поступ у цьому, що все-таки відбувся, здійснений головно завдяки українським активістам та іноземним дипломатам, а не міністрам чи іншим посадовцям», – пише газета.

  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG