Доступність посилання

ТОП новини

Кількість безвісти зниклих осіб може сягати до 1000 людей – переговірник


Обмін полоненими, грудень 2014 року
Обмін полоненими, грудень 2014 року

30 серпня – Міжнародний день пам’яті зниклих безвісти людей. За довоєнною статистикою, в Україні щороку зникали з різних причин понад п’ять тисяч осіб. Кожного десятого зрештою знаходили мертвим. Становище різко погіршилося після початку агресії Росії на Донбасі. За даними на серпень цього року, зниклими безвісти внаслідок війни є 498 осіб. Про це на своїй сторінці у Facebook написала Ірина Геращенко. А радник голови СБУ Юрій Тандіт в ефірі одного з українських телеканалів напередодні повідомив, що бойовики заявили про готовність звільнити понад 40 бранців за схемою «всіх на всіх». Про те, як просувається звільнення, розповів в ефірі Радіо Свобода керівник групи щодо обміну полоненими «Патріот» Олег Котенко.

Кількість безвісти зниклих осіб може сягати до 1000 людей – переговірник
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:05:50 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

– Ви володієте інформацією, скільки саме зараз перебуває у полоні бойовиків українців – як військових, так і цивільних?

– Офіційна цифра – 47 осіб. Ще донедавна вона була 45. Двоє людей ще з’явилося у місті Луганськ, повідомила Ольга Кобцева. Це та людина, яка займається військовополоненими у Луганській області, і офіційна цифра на цей момент становить 47 осіб.

Олег Котенко
Олег Котенко

– Чи вдається серед бранців знаходити тих, кого раніше вважали зниклими безвісти? І що з тими людьми, які досі числяться зниклими?

– Дійсно, офіційна цифра – близько 500 осіб, але знову ж таки, є неофіційна цифра – вона трохи більша. За нашими даними, безвісти зниклих близько 800 людей. Це лише серед військових. Що стосується цивільних, ця цифра «плаває» і кількість безвісти зниклих осіб може сягати до 1000 людей. Чому цифри різняться? Бо ніхто не веде точного обліку зниклих безвісти на непідконтрольній території України.

– Те, що бойовики заявили про готовність звільнити понад 40 бранців за схемою «всіх на всіх» – блеф чи це справді можливо? Адже це не перші подібні домовленості.

– Ви правильно акцентуєте, що вже було дуже багато передумов для обміну наших людей, принаймні військовополонених, і увесь час вони зривалися. Нині тривають перемовини, і я думаю, що вони проходять в позитивному руслі, тому що зараз домовляються про обмін великої кількості людей на наших 47 осіб. Єдине, в чому проблема – на все, що відбувається в обмінному процесі, впливає геополітика. Будь-який рух, приміром, так звані «кримські диверсанти» або зараз зрив нормандської четвірки – усе це впливає на процес обміну військовополоненими. Тому я сподіваюся, що Москва, бо бойовики ні на що не впливають, цього разу проведе цей обмін, про який домовлялися на високому рівні.

– Можливо, дають результати неофіційні обміни полоненими, а не лише із залученням державних органів України? Чи обмін варто робити винятково із задіянням державних органів, інакше може бути підігрування сепаратистам та їхнім кураторам у Росії?

– Неофіційні обміни, точніше звільнення, ніколи не зупинялися. Чому? Тому що багато ще знаходиться наших військовополонених у так званих бойовиків. І з ними трохи легше вести переговорний процес, ніж з так званими офіційними органами невизнаних республік. Тому неофіційні обміни продовжуються. Вони не великі, ми не можемо звільняти десятки людей. Але якщо виходить звільнили дві-три людини за місяць, то ми вважаємо, що робота наша зроблена не дарма.

– Чому створюється ажіотаж довкола обміну полоненими на Донбасі? Місяць тому Ви в ефірі Радіо Свобода зауважували, що Кремль робить це навмисно, аби «дорожче торгувати нашими людьми». Якщо так, то які є важелі впливу в цьому питанні?

– Сам ажіотаж створюється для того, щоб мати певний важіль впливу на Україну з боку Кремля, тому він створюється штучно. Відповідно, за логікою Кремля, ми повинні тиснути на президента, офіційні органи. І ті повинні йти на поступки, принаймні так думає Москва, так думає Путін, – йти на поступки безпосередньо в якихось політичних питаннях для того, щоб можна було звільнити своїх військовополонених.

– І тоді відбуваються нерівноправні обміни?

– Так. Зараз, в принципі, розмова не йде про рівноцінні обміни, тому що ми на цей час точно знаємо, де знаходиться 47 осіб. Україна готова віддати всіх, кого вимагає Москва і невизнанні республіки, щоб звільнити саме цих 47 людей. Тому що війна у нас не завершується. Я думаю, що ми знаходитимемо ще наших людей місцезнаходження яких ми не знаємо.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG