Доступність посилання

ТОП новини

У Львові створили історію «кіборгів» у коміксах


Львів – «Кіборги: історія трьох» у коміксах. Захисники Донецького аеропорту ініціювали серію коміксів, в яких йтиметься про те, як вони обороняли цей об’єкт. Бійці сподіваються, що такий формат більше привабить молодих людей до сучасної історії України. На сьогодні у Львові вийшов перший журнал коміксів про оборонців аеропорту.

​У журнал коміксів – графічну повість – увійшла історія трьох захисників Донецького аеропорту з львівської 80-ї окремої аеромобільної бригади. Двох із них немає серед живих. «Кіборг» Іван впізнає себе у коміксах. Тут жодного вигаданого малюнка чи слова. У коміксах зображена подія, яка трапилась 8 січня 2015 року – у цей день був поранений кіборг із Тернопільщини Ігор Римар. Українське командування упродовж 10 годин домовлялося з представниками угруповання «ДНР», що вони надішлють машину для перевезення важкопораненого на українську територію, але цього не виконали. Врешті було вирішено – Іван і ще один кіборг, без зброї, без бронежилетів, у 30-градусний мороз понесуть пораненого на територію супротивника, де чекала швидка допомога, щоб живим довести у лікарню. Офіцер, імовірно, російський, каже Іван, дав йому слово, що бійця повезуть у шпиталь на територію України. Але у Києві захисник помер… У коміксах змальована ця подія перенесення побратима, є діалоги кіборгів із «сєпарами». Історія війни, яка жахлива, але водночас має і людське обличчя.

«Їх простимулювали до такого «милосердя», я так думаю. Але війна є війна, яке тут милосердя, коли у бійця нема рук і інших частин тіла…. Для нас було важливо, щоб товариша евакуювали якомога швидше, бо хлопцям важко було дивитись, як побратим лежить і вмирає без допомоги. Я не міг як офіцер його лишити, тому правдами-неправдами, домагався його евакуації», – розповідає Іван.

Він каже: це дуже важливо, що у формі коміксів переказана його історія. Це є пам’яттю про його побратимів, яких немає серед живих.

Іван потрапив в аеропорт у січні 2015 року. Як пригадує десантник, морально-психологічний стан серед бійців був дуже високий, для прикладу, у листопаді 2014 року охочих обороняти об’єкт виявилось дуже багато. «У кого краща дисципліна – їде в аеропорт, щоб розуміли, який був моральний дух бійців. У Пісках стояли бійці з добровольчих батальйонів, які теж просились, але через мирну ротацію не погоджувались їхати в аеропорт, щоб їх не обшуковували», – каже він. Іван був евакуйований разом з іншими побратимами з Донецького аеропорту пораненим 18 січня 2015 року. Серед бійців шестеро були важкопораненими. Він фактично до кінця обороняв його.

«Кіборги» створювали комікси разом

«Кіборги» допомагали художнику Дмитрові Ткачуку робити книжку коміксів – надавали фотографії, пояснювали всі деталі, які стосувались військової амуніції. Наголошують, що малюнки цілком не принижують їхньої гідності, а навпаки, це є доступна форма розповіді про історію людей. Ініціатором коміксів про «кіборгів» стала громадська організація «Вірні традиціям».

«Для мене було важко увійти у військову тематику, не був близько знайомий, але ми консультувались, все мені «кіборги» доступно пояснювали. Найважче були самі деталі, над цим довелось довго працювати, всі нюанси зі зброєю», – каже художник, який три місяці працював над проектом.

В одному з коміксів «кіборг» на псевдо «Павук» упізнав свій наплічник, казанок. Його історія увійде вже у наступний журнал коміксів. «Ці комікси є результатом плідної роботи. Вони мають закарбувати пам’ять молодого покоління, що солдати, волонтери робили багато, щоб Україна була вільна, щоб на цих історіях виховувались діти і ставали українськими патріотами», – каже «кіборг».

Комікси вийшли українською мовою, будуть перекладені англійською. За вилучені від продажу гроші видаватимуть наступні номери журналу, а кошти скерують на психологічну та фізичну реабілітацію військовослужбовців.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG