Доступність посилання

ТОП новини

У Львові вшановують пам’ять жертв Голокосту


Львів – З 24 до 29 вересня Україна вшановує пам’ять жертв Бабиного Яру. Сьогодні про історію Голокосту та вшанування пам’яті загиблих говорять як у Києві, так і по всій Україні. У Львові відкрили меморіальний комплекс, який показує частину єврейського кварталу міста. Мета – вшанування пам’яті загиблих євреїв і тих, хто вижив під час Другої світової війни.

У Львові вшановують пам’ять жертв Голокосту
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Перед Другою світовою війною у Львові майже третину населення становили євреї. Тоді тут було 40 синагог, що розташовувалися у різних частинах міста. Проте війну і Голокост пережили лише дві, одна із яких діє і сьогодні.

Велика міська синагога, синагога «Золота Роза» (Турей Загав) та Бейт Гамідраш (Будинок навчання) розташовувалися у єврейському кварталі. Будівлі знищили німці у 1940-х роках, а територію просто покинули. Як результат – одна її частина була загороджена, а на іншій розмістилося кафе з літньою терасою. Тепер на цьому місці обладнали меморіальний комплекс «Простір синагог».

На початку вересня львів’янам та гостям показали перший етап проекту – мури «Золотої Рози» законсервували, фундамент єврейського Будинку навчання Бейт Гамідраш розчистили, поряд встановили меморіальну інсталяцію «Увіковічнення». Вона складається із 39 стел, на частині з яких є тексти та фотографії. Директор центру міської історії Софія Дяк розповідає, що проект важливий з кількох причин. Це історичне вшанування пам’яті євреїв, які загинули у місті під час Другої світової війни. Окрім того, це спосіб єднання історії та сьогодення.

Важливий посил цього меморіалу – це те, щоб включити голоси і третього покоління єврейської громади Львова
Софія Дяк

«Сучасна єврейська громада Львова – це ті, хто приїхав до міста з тих містечок, які колись були не Австро-Угорською, а Російською імперією – Бердичів, Балта, наприклад. Це вже третє покоління, після 1945 року. Важливий посил цього меморіалу – це те, щоб включити голоси і третього покоління єврейської громади Львова. Для львів’ян є не так багато місць, де можна про це дізнатися. Треба давати шанс дізнаватися про це. Це один із таких шансів», – наголошує Софія Дяк.

Через Янівський концтабір пройшло понад 300 тисяч людей

Німецькі війська масово винищували євреїв по всій окупованій країні. У жовтні 1941 у Львові був створений «Табір примусової праці для єврейських робітників», більше відомий як Янівський концтабір.

Через нього пройшло понад 300 тисяч людей. За різними даними тут було вбито від 50 до 200 тисяч осіб, серед яких десятки тисяч євреїв. Керівниця благодійного фонду «Хесед Ар’є» Адель Діанова говорить, що сьогодні львів’яни починають більше цікавитися історією міста.

У нас є свій Бабин Яр – Янівський концтабір. Якщо рахувати за кількістю загиблих, то тут загинуло вдвічі більше людей, ніж у Бабиному Яру
Адель Діанова

«Був брак знань, люди не знали, що тут відбувалося до війни, яким було життя. Завдяки новому проекту люди будуть щось читати, дивитися в інтернеті, буде менше байдужості. У нас є свій Бабин Яр – Янівський концтабір. Якщо рахувати за кількістю загиблих, то тут загинуло вдвічі більше людей, ніж у Бабиному Яру», – говорить Адель Діанова.

Сьогодні Україна і Львів рухаються у напрямку переосмислення свого єврейського минулого – шляхом, який обрала Польща у 90-х роках ХХ століття. Про це говорить координатор програми «Єврейських студій» в Українському католицькому університеті Владислава Москалець. За її словами, в останні роки у Польщі був сплеск захоплення своїм єврейським минулим.

Те, що країна дійшла до цієї стадії, те, що ми у Львові дійшли до того, щоб подумати про людей, які колись тут жили і тепер їх немає, – це хороший розвиток суспільства, як на мене
Владислава Москалець

«Ми мусимо пам’ятати, що в Польщі не було Радянського Союзу – такого тотального стирання євреїв з національної пам’яті. Те, що країна дійшла до цієї стадії, те, що ми у Львові дійшли до того, щоб подумати про людей, які колись тут жили і тепер їх немає, – це хороший розвиток суспільства, як на мене», – вважає Владислава Москалець.

За словами Софії Дяк, Центр міської історії працює над тим, щоб про історію євреїв та «Простір синагог» розповідали більше. Зокрема це планують робити на шкільних уроках та під час екскурсій містом. Вже з лютого у навчанні гідів з’явиться урок, присвячений «Простору синагог» та історії євреїв у Львові.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG