Доступність посилання

ТОП новини

Нові дами Путіна


Анна Кузнецова та Володимир Путін
Анна Кузнецова та Володимир Путін

Добрі зв’язки з силовими структурами, корисні знайомства в найвищих кремлівських колах, активний ура-патріотизм і релігійність – або щонайменше позитивне ставлення до Російської православної церкви – приблизно такий узагальнений портрет путінського висуванця останніх часів. Характерно, що серед цих людей дедалі більше жінок: достатньо назвати імена міністра освіти Ольги Васильєвої або уповноваженої з прав дитини Анни Кузнецової. Що стоїть за їхнім висуванням? Хто підтримує нові обличчя в російській владі?

Таке питання нещодавно поставив історик-релігієзнавець Микола Митрохін. За його спостереженнями, все більшим політичним впливом останнім часом користується радикальна частина православних активістів. Їхні інтереси часом химерно переплітаються з інтересами політиків і олігархів із найближчого оточення президента Володимира Путіна.

Ретельного вивчення навіть відкритих, усім доступних джерел цілком достатньо, щоб простежити певні цікаві зв’язки новітніх путінських висуванців, зокрема Анни Кузнецової. Про результати своїх пошуків Микола Митрохін, асоційований професор Центру слов’янсько-євразійських досліджень Університету Хоккайдо (Японія), розповів в інтерв’ю Радіо Свобода.

Микола Митрохін
Микола Митрохін

Про історію Анни Кузнецової до 2010 року взагалі нічого не відомо
Микола Митрохін

– Найцікавіше, що про історію Анни Кузнецової до 2010 року взагалі нічого не відомо. Я дуже старанно намагався знайти будь-яку інформацію, перші згадки про неї з’являються в 2010 році, коли вона була заступником начальника досить великого пензенського приватного фонду «Благовіст», який збирав пожертви для дітей, в основному інвалідів. У тому ж 2010 році Кузнецова заснувала свій фонд «Покров». При цьому, як я подивився, керівниця фонду «Благовіст», яка веде свій блог, ні словом не обмовилася про те, що її колишня підлегла отримала таку високу посаду, і ні словом не привітала Кузнецову, коли її призначили дитячим омбудсменом. Мабуть, там був якийсь серйозний конфлікт. У якийсь момент Кузнецова стала демонструвати свої радикальні ідеї.

А у 2015 році дружина олігарха Володимира Якуніна Наталя, мабуть, вирішила створити більш сучасний рух для боротьби з абортами. Це Асоціація організацій на захист сім’ї, яку очолила Анна Кузнецова.

– Зупинімося докладніше на її зв’язках із родиною Якуніних.

Володимир Якунін, колишній співробітник розвідки, з кола друзів Путіна, був потім поставлений очільником «Російської залізниці»

– Володимир Якунін давно відомий як людина, яка активно позиціонує себе як православну. Це, як відомо, колишній співробітник розвідки, з кола друзів Путіна, був потім поставлений очільником «Російської залізниці». Що стосується Наталії Якуніної, то про її історію мало що відомо, але з деяких її виступів на з’їздах руху «За життя» і Асоціації організацій на захист сім’ї можна зробити висновок, що її мучить совість із приводу зроблених колись абортів. Може, це та причина, через яку вона вирішила підтримувати ці ініціативи.

Президент Росії Володимир Путін вручає орден Пошани Володимиру Якуніну
Президент Росії Володимир Путін вручає орден Пошани Володимиру Якуніну

– Але це, я так розумію, не більше ніж ваше припущення?

– Це виключно моє припущення, яке я зробив на основі аналізу її виступів. Може, є якісь інші причини. Якуніни заснували кілька років тому фонд «Витоки», який, зокрема, взявся за фінансування у 2014 році проектів Анни Кузнецової. До цього, судячи з усього, в неї було невелике приміщення в Пензі, де збирали речі для одиноких матерів, а психологи вмовляли вагітних не робити аборти.

Кузнецова дала велетенську кількість інтерв’ю, але не дуже часто показувала, що в неї є, мені не вдалося знайти жодної публічної звітності щодо кількості зробленого

Кузнецова дала велетенську кількість інтерв’ю, але не дуже часто показувала, що в неї є, мені не вдалося знайти жодної публічної звітності щодо кількості зробленого. Основний аргумент, яким вона оперувала, – це збільшення народжуваності в Пензенській області.

– А що відомо про контакти Кузнецової і Якуніної?

– Вони добре задокументовані, є маса фотографій, які сама ж Кузнецова викладала в соцмережах або фонд «Витоки» публікував на своєму сайті і в інтернет-блогах, які він веде. Судячи з усього, вони почалися на початку 2010-х років, і в 2014 році фонд зробив першу велику інвестицію у проект Кузнецової, тобто в її фонд, дав гроші на реконструкцію приміщень, наданих Кузнецовій Пензенською міською адміністрацією під розширення її центру. Потім у Кузнецової був проект будівництва абсолютно нового будинку для мам-одиначок із дітьми, але абсолютно не зрозуміло, побудований цей будинок чи ні, або вона просто на камеру розповідала, що в неї є проект, і показувала місце, де це може бути. Якщо фонд Якуніна давав базові інвестиції у проект, тому що капітальне будівництво або капітальний ремонт завжди дорого коштують, то на поточну діяльність Кузнецова знайшла у 2014 році інших спонсорів. Це компанія «Ітера», точніше, офіційно гроші давав фонд під загадковою назвою «Олександр». Це, мабуть, особистий фонд голови компанії «Ітера» Олександра Попова, він зареєстрований за офіційною адресою тієї ж компанії і підтримує буквально кілька ініціатив, в основному, пов’язаних із дитячими будинками. Попов, у свою чергу, тісно пов’язаний з «Роснєфтю», з іншим найближчим соратником Путіна – Ігорем Сєчиним. Сім’я Володимира Якуніна, однак, теж продовжувала надавати Кузнецовій підтримку. Судячи з усього, це були не такі вже маленькі гроші, тому що голова благодійного фонду, дружина простого священика з сільського храму з шістьма дітьми, їздить на джипі безперервно, її сім’я демонструє якісь багаті вбрання на благодійних акціях. Це досить дорого коштує.

– Чи можна вважати висунення Кузнецової на пост дитячого омбудсмена такою собі навколополітичною комбінацією, яка покликана хоча б частково компенсувати Якуніну втрату впливу в оточенні Путіна?

– Я думаю, що її зліт частково, цілком можливо, – її власна заслуга. Зараз, коли вона зайняла цю позицію, де-факто виявилося, що якунінська інвестиція спрацювала. Якою мірою вона безпосередньо пов’язана з Якуніним зараз, ми судити не можемо.

Розкручує зараз публічно ті ідеї, які активно підтримувалися сім’єю Якуніних

Але можемо точно стверджувати, що вона розкручує зараз публічно ті ідеї, які активно підтримувалися сім’єю Якуніних.

Сама по собі Кузнецова, на мій погляд, безсумнівно пов’язана з силовими структурами – її прямі або непрямі зв’язки відразу з двома колишніми співробітниками КДБ з путінського оточення – Якуніним і Сєчиним

Сама по собі Кузнецова, на мій погляд, безсумнівно пов’язана з силовими структурами. Її тато (або принаймні людина з повністю аналогічним іменем і прізвищем) є заступником начальника однієї з колоній у Пензі. Мама її працювала абсолютно точно у спеціальному НДІ, який випускав апаратуру для спецслужб. Насправді ми не знаємо, де сама Кузнецова працювала після закінчення вишу. Ну і, нарешті, її прямі або непрямі зв’язки відразу з двома колишніми співробітниками КДБ з путінського оточення – Якуніним і Сєчиним.

– З’являється не тільки Анна Кузнецова, але і, наприклад, новий міністр освіти Ольга Васильєва, і уповноважений із прав людини, відставний генерал МВС Тетяна Москалькова. Тобто висувається якась нова генерація людей, яка, з одного боку, пов’язана з силовими структурами, з іншого – вони практично всі не приховують того, що вони глибоко віруючі православні, які належать до кіл православної громадськості. З чим пов’язане висунення цього нового покоління? Це і є нова путінська еліта?

– Насамперед помітна поява великої кількості жінок серед нових висуванців. До вашого списку можна додати, наприклад, губернатора Забайкальського краю Наталю Жданову, яка стала першою жінкою-губернатором у Сибіру за всю його історію. Недавно ВЦІОМ (Всеросійський центр дослідження громадської думки – ред.) провів опитування на тему, чи готові росіяни бачити прем’єр-міністром жінку, і виявилося, що 55 відсотків готові бачити.

Анна Кузнецова та Володимир Путін
Анна Кузнецова та Володимир Путін

– Але не президентом.

– Але не президентом, і, по-моєму, не головою ФСБ. А проте, йде цілком очевидна фемінізація влади. На перший план висуваються, умовно кажучи, нормальні російські чиновниці, яких можна в чималій кількості спостерігати на всіх рівнях ієрархії. Тобто це жінки, які, скажімо так, публічно православні, жінки, які нерідко пов’язані так чи інакше з армією чи правоохоронними органами, жінки, які готові підробляти результати виборів, жінки, які звикли бути суворими адміністраторами.

Я думаю, що це результат загальної вестернізації сучасної Росії. Росія продовжує все більше приймати західний спосіб життя. Відповідно, якщо велика кількість жінок отримує вищу освіту, їх ніяк не менше, ніж чоловіків, то з урахуванням того, що в чоловіків у Росії нижча тривалість життя і більше шкідливих звичок, абсолютно природним шляхом кількість жінок, придатних для владарювання, автоматично зростає. Колишні планки падають, для жінок відкриваються все більші й більші можливості.

Повний текст матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG