Доступність посилання

ТОП новини

​Десятирічна наречена: в Ірані зростає кількість насильних одружень дітей


Ілюстраційне фото. Акторка грає малолітню нарченеу під час акції протесту Amnesty International проти дитячих шлюбів. Рим, жовтень 2016 року

Спершу це виглядало, як чарівна історія кохання: подружки з одного іранського села зростають, щоб, зрештою, вийти заміж. Однак коли Лейла одружилася із Алі, їй було лише… 10 років. Нареченому було 15.

«Був вечір, і я спала. Але раптом мої сусіди подзвонили в двері, увійшли та одягли мені на палець обручку, – розповіла Лейла в інтерв’ю Радіо Свобода. – Ось так я й вийшла заміж».

Нині у свої 22 роки Лейла понад половину свого життя прожила у шлюбі. Поважний подружній стаж, але тільки у певному сенсі: вона просто живе не одна.

І таких дітей-наречених у Ірані десятки тисяч. Офіційний вік для вступу дівчат до шлюбу – 13 років за згодою батьків. Але навіть дівчатка молодшого віку можуть бути одружені, для цього достатньо лише дозволу судді. Хлопчиків там дозволяють одружувати у 15-річному віці.

Згідно із даними Національної організації з цивільної реєстрації, лише за минулий рік у Ісламській республіці Іран було зареєстровано 37 тисяч шлюбів неповнолітніх. Втім, реальна статистика може бути й значно вищою, адже, відомо, що чимало сімей взагалі шлюбів неповнолітніх не реєструють.

Лейла, яка мешкає з Алі в будинку його батьків, каже, що багато дівчат з її села в провінції Східний Азербайджан були змушені вступити до шлюбу на вимогу батьків так само, як і вона, у десятирічному віці. Але, зауважує дівчина, це не означає, що вона була до цього готова.

Здавалося, що весілля – це якась гра

«Я не розуміла, що я роблю. Добре пам’ятаю, як тремтіли мої руки», – ділиться спогадами вона, додаючи, що її 15-річний наречений, «здавалося, почувався дуже впевнено».

«Він виглядав впевненим у собі, але я дуже боялася», – каже Лейла.

Власне, день весілля їй запам’ятався доволі невиразно: здавалося, це якась гра, а одразу після завершення церемонії, все чого хотілося дівчині, так це повернутися додому, до матері, до свого звичного життя.

«Я хотіла сказати Алі: ось, гра закінчена, ходімо спати, а завтра я хочу повернутися до будинку моєї матері та допомогти їй із шиттям», – розповідає дівчина.

Однак її страхіття тільки починалися: Алі був сповнений рішучості завершити справи, передбачені шлюбом.

У свої 10 років Лейла ще не досягла статевої зрілості, і, розповідає вона, її перший статевий акт був досвідом дуже болісним.

«Навіть нині, коли я про це говорю, у мене тремтять руки. Ви не можете собі уявити, як важко це було для мене», – ділиться гіркими спогадами дівчина.

«Такі речі трапляються»

Наступного дня вона пішла на прийом до лікаря, яка хоч і намагалася її заспокоїти, але не зробила нічого, щоб захистити від подальшого насильства.

«Лікар сказала, що важко буде тільки спочатку, але пізніше все буде значно краще, – згадує Лейла. – Далі заспокоїла, мовляв, я не повинна турбуватися, якщо після сну з моїм чоловіком знову буде кровотеча».

«Такі випадки трапляються», – сказали дівчині у лікарні.

Насправді, про подібні випадки можна почути надто часто, через що й зростає занепокоєння Організації Об’єднаних Націй, яка прагне зупинити такі явища.

Комітет ООН із прав дитини попередив, що цього року кількість дітей-наречених в Ірані стрімко збільшилася, тож на адресу Ісламської республіки полинули заклики змінити закони, які не забороняють одруження дівчат навіть у віці 9 років.

Тривога з приводу грубих порушень прав дитини в Ірані та інших державах зростає й у колах незалежних експертів. Правозахисники звертають особливу увагу на той факт, що в Ірані «дозволені статеві зв’язки із дівчатами, починаючи із 9-річного віку, та що ці та інші форми сексуального насильства над дітьми молодшого віку не караються, бо не вважаються злочинами».

Кожні 7 секунд у світі одружують дівчину молодшу за 15 років

Тегеран повинен «скасувати всі положення законодавства, що дозволяють, потурають або призводять до сексуального насильства над дітьми», – йдеться в повідомленні комітету ООН із прав дитини, який закликав владу цієї країни збільшити вік сексуального дозрівання із 9 років до 16 років.

Загалом на планеті дівчата віком до 15 років змушені вступати до шлюбу кожні сім секунд, чимало з них – 10-річні діти, такі цифри наводить звіт, опублікований у жовтні, який був зроблений на основі статистики ЮНІСЕФ.

Тегеранський соціолог Мостафа Еґліма вважає, що великій кількості дитячих шлюбів в Ірані сприяють відсутність соціального прогресу та архаїчні традиції країни.

«Люди, які живуть в маленьких містечках, дуже бідні. Їх не турбує те, що їхнім дочкам 8 або 9 років. Їх одружують, причому, на хлопцях, які теж ще надто молоді, яким всього 18, 16 чи 15 років», – каже Еґліма.

Дитячий психолог з Бельгії Мойган Кахен, зі свого боку, каже, що діти-наречені, ймовірно, страждають від психічних проблем.

«Побічним ефектом подібних одружень є те, що людина буде жити в постійному страху», – пояснює Кахен.

Над матеріалом працювали Ґолназ Есфандіарі та Віталій Єреміца

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG