Доступність посилання

ТОП новини

Путін собі відвів два рази по шість – Ходорковський


Михайло Ходорковський з шаблею фонду Казміра Пулавського на церемонії вручення премій «Лицар волі» у Варшаві. 3 грудня 2016 року

Російський опозиціонер Михайло Ходорковський – лідер руху «Відкрита Росія», що має на меті «спокійний перехід від авторитаризму» – не виключає, що Володимир Путін пройде на другий шестирічний президентський термін у Росії після виборів 2018 року. Однак, на думку колишнього нафтового магната, після того Путін залишить Кремль через чвари всередині політичних еліт. Про це Ходорковський сказав в інтерв’ю російській редакції Радіо Свобода. Політик каже, що увесь час перебуває «під ковпаком», під стеженням, але це його не зупиняє:

Ну стежте, і далі що? Якщо про це весь час думати, то тоді треба жити в бункері

– Поза всяким сумнівом, за нами здійснюється безперервний контроль. Більше того, ми цьому контролю не заважаємо, тому що знаємо культуру нашого суспільства: якщо ти заважаєш цьому контролю, то тебе уявляють собі небезпечнішим, ніж ти є насправді. Я просив наших шановних людей, коли їх викликають до ФСБ, детально про все розповідати, а потім поставити тільки одне запитання: «Ви цікавитеся, коли будуть фінансуватися поставки зброї в Росію?» Навіть одному з них відповіли: «Ну взагалі-то, так». Тоді краще подивіться, чим ми займаємося насправді, щоб не домислювати ці ідіотські ідеї. Тому так, ми під контролем. Я до цього ставлюся дуже філософськи: ну стежте, і далі що?

Якщо Володимир Володимирович дасть команду мене вбити, мені буде важко уникнути цієї долі

Якщо про це весь час думати, то тоді треба жити в бункері, а я 10 років провів у в’язниці, по суті, в бункері, так що хрін із ними. Зрештою, вб’ють – ну, вб’ють. Всім відомо, Ходорковський – це особистий в’язень Путіна Володимира Володимировича. Якщо Володимир Володимирович дасть команду мене вбити, мені буде важко уникнути цієї долі.

– Свого часу Ви говорили, що прийде час – і за вами підуть десятки мільйонів. Це було сказано в 2005 році. Ви – як і раніше – вважаєте, що це коли-небудь трапиться?

– Я переконаний, що рано чи пізно десятки мільйонів росіян виберуть рух до правової держави європейського типу з регулярно змінюваною владою, незалежним судом, місцевим самоврядуванням тощо.

– А чи доживуть росіяни до цього моменту?

– Насправді вони вже сьогодні, за великим рахунком, цей вибір зробили. Ви їх запитайте не про те, чи вони за Путіна, чи проти Путіна, а чи хочеш ти, щоб суд був незалежним; чи хочеш ти, щоб місцеве самоврядування мало гроші, власні доходи для того, щоб вирішувати проблеми громадян, а не бігало за ними в Міністерство фінансів, розраховувалося за це фальсифікаціями на виборах і так далі.

Путін все-таки людина-легаліст, він собі відвів два рази по шість

Він людина немолода – виникає криза подвійної лояльності, як ми знаємо, тому що він перестає бути гарантом безпеки для молодого покоління чиновників

Путін все-таки людина-легаліст, він собі відвів два рази по шість. Це не означає, що він не може знову змінити Конституцію – може, напевно, – але я думаю, що все-таки цього не станеться. Далі в будь-якому випадку – все-таки він людина немолода – виникає криза подвійної лояльності, як ми знаємо, тому що він перестає бути гарантом безпеки для молодого покоління чиновників. Починаються конфлікти, ми зараз вже їх бачимо, він намагається їх якось менеджувати, але вони все наростають і наростають, внутрішньо-елітні конфлікти. Так, я думаю, що він 2018 рік пройде нормально, після цього спробує навіть відтворити свою китайську модель, хоча, я думаю, з цього нічого не вийде. Після цього буде думати про відхід.

– Ви говорили, що вони Вас вважають «ворогом номер один». А Ви самі вважаєте себе головним ворогом Путіна? Свого часу Ви сказали, що не хочете мстити Путіну...

Я не люблю Путіна, я не пробачив в’язниці, я не люблю його оточення. Але я розумію, що ми говоримо про президента країни, який може піти спокійно або піти з кров'ю

– Я б зовсім не заперечував, якби я був дійсно у Путіна, у нинішньої влади ворогом номер один. Я б вважав, що це означає, що я добре виконую свою роботу… Що стосується почуття помсти, я все-таки досить прагматична людина. Я не люблю Путіна, я не пробачив в’язниці, я не люблю його оточення. Але я розумію, що ми говоримо про президента країни, який може піти спокійно або піти з кров'ю. І в порівнянні з життями моїх співгромадян, руйнуванням матеріальної бази моєї країни – що таке помста? Це все-таки така штука, яку можна взяти і відкласти вбік. Я вважаю, прагматично – правильно це зробити.

Інтерв’ю повністю – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

Над матеріалом працювала Людмила Ваннек

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG