Доступність посилання

ТОП новини

Історію України у вишиваних орнаментах презентувала у Львові переселенка з Донецька


Людмила Огнєва

Львів – Українська вишиванка стала світовим брендом і елементи українських орнаментів імениті дизайнери моди використовують у своїх колекціях. 80-річна Людмила Огнєва, переселенка з Донецька, яка живе в Києві, реалізовує свою оригінальну ідею. Вона в унікальний спосіб пропагує як українську вишиванку, так і відомих українців, починаючи від княжих часів і до сьогодення. 21 квітня Людмила Огнєва вперше представила у Львові у Домі Івана Франка вишиту історію України «З нами Бог і Україна».

Князь Аскольд, українські гетьмани, політичні і культурні діячі різних століть, відомі українські письменники, духовні провідники – митрополит Андрей Шептицький, кардинал Йосип Сліпий, патріарх Мстислав, дисиденти, шістдесятники, герої Небесної сотні, українські воїни. Поруч із фотографіями розповідь про людей, які відіграли велику роль в історії України. Людмила Огнєва досліджувала і шукала інформацію у піснях, поезії, образотворчому мистецтві, музеях, архівах, де згадується конкретна особа і пов’язана з нею вишивана річ. Людмила Огнєва відтворила орнамент XVII століття, присвячений Богдану Хмельницькому. Сама робила схеми вишивки, підбирала кольори і вишивала.

Орнамент, присвячений Богдану Хмельницькому
Орнамент, присвячений Богдану Хмельницькому

Така ідея зібрати і створити колекцію візерунків для вишиванок, присвячених видатним людям в українській історії, які щось вперше зробили для України, народилась у неї десять років тому. Людмила Огнєва видала 45 праць про зумисно і несправедливо замовчуваних героїв українського минулого.

У 2014 році я вивезла з Донецька десь 20 таких орнаментів, а за ці роки, з вересня 2014-го, – вже десь понад 160 осіб у колекції. Є «довбушевий», «полуботківський», «мазепівський» орнаменти
Людмила Огнєва

«У мене понад 400 робіт на різні теми. А ця колекція, яку представляю, десь десять років над нею працюю. У 2014 році я вивезла з Донецька десь 20 таких орнаментів, а за ці роки, з вересня 2014-го, – вже десь понад 160 осіб у колекції. Я вирішила, що найвищий рейтинг – це визнання народу. Мене почали цікавити люди, яких народ пам’ятає у пісні, поезії, мистецтві, вишивці. Є орнамент, який називається «довбушевий» і привезений з Івано-Франківщини. Є «полуботківський», «мазепівський» орнаменти. Навіть у вишивці народ пам’ятає», – розповідає Людмила Огнєва.

Донецьк довелось покинути

У Львові у Домі Івана Франка Людмила Огнєва представила на виставці близько ста орнаментів, присвячених відомим українцям. Її виставки розписані вже й на наступний рік. Людмила Огнєва – дослідниця української вишивки, громадський діяч, за фахом радіофізик. Вишивкою захоплювалась із дитинства, коли бачила, як мама вишиває. На Донбасі її родина опинилась у 1944 році, переїхавши з Вінниччини. Вдома мовою спілкування була українська, але доля закинула працювати у Воронеж (Росія), потім у Донецьк (Україна), де переважно люди спілкувалися російською, додає дослідниця.

У 1995 році, коли я влізла у тему життя і творчості Алли Горської, я собі сказала, що розмовлятиму тільки українською мовою
Людмила Огнєва

«У 1995 році, коли я влізла у тему життя і творчості Алли Горської, я собі сказала, що розмовлятиму тільки українською мовою. Коли про мене хтось говорить, то кажуть, «а це та жінка, яка розмовляє українською», – говорить Огнєва.

У Донецьку, де до березня 2014 року, до окупації території жила Людмила Огнєва, старалась проводити День вишиванки, чимало заходів, присвячених українській історії, культурі. Залишатись у місті для жінки було небезпечно і вона переїхала до знайомих у Київ, залишивши помешкання і всі речі у Донецьку. Жодного разу там не була від часу окупації, розповідає переселенка: «Я б або там з голоду померла, або ж мене б там убили».

Кожен орнамент – особливий

Кожен фрагмент вишивки, створений мисткинею, має власну історію. Вона тривалий час не могла нічого знайти з орнаментів, пов’язаних з гетьманом Іваном Мазепою. Навіть почала створювати власний, але випадково їй повідомили з Коломиї, що жінка продає «мазепівку», яку відшила зі старої сорочки з Харківщини.

Орнамент, присвячений Івану Мазепі
Орнамент, присвячений Івану Мазепі

Орнамент, присвячений українському дисидентові, політв’язню Данилові Шумуку, Людмила Огнєва відшила з рамки, в якій був портрет діяча. У сорочці для гетьмана Павла Полуботка Людмила Огнєва використала візерунок, що впливає на загоєння ран, у орнаменті, присвяченому провіднику ОУН Євгенові Коновальцю, є дуб як символ мужності.

Орнамент, присвячений Євгену Коновальцю
Орнамент, присвячений Євгену Коновальцю

На виставку Людмила Огнєва привезла і кілька народних рушників, які сама вишила. Мисткиня вважає, що орнамент допомагає зрозуміти і дізнатись про буття українців у минулому. А ще взір, на її думку, несе у собі генетичний код, енергетику, впливає на підсвідомість людини, як кожне мистецтво. Водночас своєю колекцією, яка щомісяця мандрує з міста в місто, Людмила Огнєва популяризує видатних українських постатей, українську традицію і культуру. 80-річна жінка зізналась, що зовсім не має часу, бо завжди у пошуках взорів, інформації, поїздках по виставках.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG