Доступність посилання

ТОП новини
13 Листопад 2018, Київ 19:43

США звинувачують уряд Сирії у будівництві крематорію для приховування тіл страчених в’язнів


Супутниковий знімок в'язниці Сайедная, наданий компанією DigitalGlobe. Зліва – основна будівля в'язниці, праворуч – ймовірний крематорій

У Державному департаменті США заявляють, що сирійський уряд побудував крематорій поряд з військовою в’язницею Сейдная і використовує його для спалювання тіл страчених в’язнів. Виконувач обов’язків помічника держсекретаря США Стюарт Джонс у понеділок звинуватив режим Башара аль-Асада у бомбардуваннях цивільних, зокрема із застосуванням хімічної зброї. Він закликав Росію впливати на сирійську владу, щоб припинити позасудові страти і вбивства. Після цих заяв світові медіа почали рясніти заголовками зі словом «голокост», хоча зі стовідсотковою точністю про будівництво крематорію не говорять навіть у Державному департаменті.

У лютому звірствам у в’язниці Сейдная присвятила окрему доповідь міжнародна правозахисна організація Amnesty International. Згідно з отриманою її активістами інформацією, зокрема від тих, хто вижив у тюрмі та її колишніх співробітників, з вересня 2011 року по грудень 2015-го там було таємно повішено до 13 тисяч людей, які перед цим зазнали тортур і приниження. Вироки їм виносили військово-польові суди – на кожного підозрюваного витрачали по 1,5-2 хвилини. Усього, за даними правозахисників, в урядових в’язницях режиму Башара аль-Асада за п’ять років було вбито понад 17 тисяч ув’язнених.

«Ми впевнені, що спорудження крематорію є спробою приховати масштаб масових вбивств, які відбуваються у тюрмі Сейдная, – заявив Стюарт Джонс на брифінгу, під час якого Держдепартамент представив нову доповідь про ситуацію у Сирії. – Сирійський режим однаково поводиться з представниками збройної опозиції і мирними громадянами, систематично викрадаючи і катуючи їх, б’ючи, застосовуючи тортури струмом, влаштовуючи ґвалтування і санкціонуючи тисячі позасудових убивств».


Для підтвердження своїх слів представники Держдепартаменту поширили зроблені у січні 2017 року супутникові знімки. На них показані етапи будівництва крематорію поруч з основною територією в’язниці Сейдная, а також відзначені деталі, що можуть свідчити про призначення будівлі. За словами Стюарта Джонса, переважно у доповідь увійшла «нещодавно розсекречена інформація» про «звірства режиму аль-Асада», отримана «від розвідувального співтовариства» і правозахисних організацій. Джонс додав, що це, ймовірно, здійснювалося за підтримки Росії та Ірану, «основних союзників аль-Асада», хоча і утримався від припущень, що Москва чи Тегеран мають прямий стосунок до спорудження крематорію поруч з в’язницею.

На опублікованих знімках «крематорію» відзначено будівлю L-подібної форми. На збільшеному знімку зроблені позначки, що показують розташування його функціональних частин: впускного отвору для повітря, димової труби, систем вентиляції, обігріву та кондиціонування, а також пожежної стіни, яка має обмежити поширення вогню у разі нештатної ситуації. Дахи всіх будівель на фотографіях покриті снігом, крім одного з фрагментів покрівлі будівлі L-подібної форми. На думку представника Держдепартаменту, це також може свідчити про його використання в якості крематорію.

Наближений супутниковий знімок ймовірного крематорію поруч із військовою в'язницею Сайедная в Сирії
Наближений супутниковий знімок ймовірного крематорію поруч із військовою в'язницею Сайедная в Сирії

«Там всі стіни і підлога вимазані кров’ю і гноєм з ран…»

Попри наведені докази, у доповіді Держдепартаменту використані досить обережні формулювання. Зовсім по іншому звучать свідоцтва в’язнів, опубліковані Amnesty International у лютому у присвяченій в’язниці Сейдная доповіді.

«У нашому корпусі у камерах кожного дня вмирали по дві-три людини. Там всі стіни і підлога вимазані кров’ю і гноєм з ран. Я пам’ятаю, як охоронець увесь час запитував, скільки нас залишилося. Він кричав: «Камера номер один – скільки? Камера номер два – скільки?» – і так далі. Одного разу кілька солдатів просто так зайшли у наш блок і без жодного приводу і попередження стали нас бити, дуже сильно, били по голові, по шиї, у груди. Вони пройшлися по всіх камерах. Того дня у нас померли тринадцять людей», – розповідає колишній в’язень, який представився як Надер.

«У Сейднаї діє цілий набір складно здійсненних правил поведінки. По-перше, нам заборонено без дозволу говорити і взагалі видавати якісь звуки, навіть стогнати або шепотітися. Коли до камери входять охоронці, ми повинні встати на коліна і зайняти певну позу, якщо ж ти поглянеш на них без дозволу, то поплатишся за це життям. Щоранку, о 9 годині, з нашого блоку охоронці виносили тіла тих, хто помер за ніч. Я сам майже став калікою, і всі, кого я там бачив, теж напевно скалічені. Нас безперервно били, лили на нас окріп і фекалії. Ще я знаю, що кількох молодих хлопців зґвалтували у тюрмі, і ще був випадок, коли охоронці для розваги наказали підліткам ґвалтувати один одного у них на очах. Багато в цій в’язниці дуже скоро починають хотіти померти швидше», – говорить Надер.

Один з авторів доповіді, експерт Amnesty International Дайєна Семаан, що працює в ліванському відділенні організації в Бейруті, каже, що в організації поки немає підтверджень інформації, опублікованої Держдепартаментом.

«У Amnesty International не було можливості підтвердити припущення Держдепартаменту США про будівництво крематорію поруч з в’язницею Сейдная. За нашими даними, тіла страчених звалювали у вантажівки і відвозили до військового госпіталю «Тішрін» у Дамаску. Там їх реєстрували, а потім закопували в загальних могилах, без будь-яких позначень. Це також відповідає інформації, яка була оприлюднена Держдепартаментом у понеділок, але, повторюся, підтвердити або спростувати інформацію про будівництво крематорію ми не можемо», – зазначає правозахисниця.

Масові страти у військовій в’язниці Сайедная. Відео Amnesty International:


Дамаск відкидає звинувачення

Не змогли підтвердити ці дані і в управлінні Верховного комісара ООН з прав людини. «Що стосується повідомлень про крематорій, то ми поки не у змозі підтвердити його існування», – сказала журналістам представник відомства Равіна Шамдасані. Водночас вона зазначила, що в ООН є чіткі відомості про серйозні зловживання і порушення прав людини у сирійських в’язницях, включаючи в’язницю Сейдная.

Оприлюднення Держдепартаментом США супутникових знімків з будівлею «крематорію» поруч з військової в’язницею Сейдная викликало асоціації з Голокостом не тільки у журналістів, а й у політиків. У вівторок Йоав Галант, міністр будівництва Ізраїлю, колишній командувач Південним військовим округом країни, заявив, що «подібного світ не бачив 70 років».

Міністерство закордонних справ Сирії поширило заяву, в якій відкидає всі звинувачення на адресу влади країни. «МЗС заявляє, що звинувачення адміністрації США на адресу сирійського уряду про наявність крематорію у тюрмі Сейдная, як і старі звинувачення про використання «бочкових бомб» і хімічної зброї, абсолютно не відповідають дійсності», – мовиться у заяві, опублікованій сирійським державним інформаційним агентством SANA.

У Росії, яка згадується у доповіді Держдепартаменту як один з ключових союзників режиму Башара аль-Асада, заяви американської сторони прокоментував очільник комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтин Косачов. На його думку, вони «не викликають довіри» та «спрямовані на бойкотування процесу мирного врегулювання у Сирії».

Оригінал матеріалу – на сайті Російської реакції Радіо Свобода

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG