Доступність посилання

ТОП новини
23 Жовтень 2018, Київ 12:42

Історичний «розворот» Богдана Хмельницького. Тепер спиною до Москви?


Пам’ятник Хмельницькому відвернувся від Москви (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00

Пам’ятник Хмельницькому відвернувся від Москви (відео)

Пам’ятник Богдану Хмельницькому розвернули на 180 градусів. Обличчя гетьмана відтепер повернуте до української церкви. Так і було задумано авторами проекту, коли проектувався сквер і вирішувалось питання щодо скульптури Хмельницького.

​Куди повинен «дивитись» гетьман – кілька десятиліть тому вирішували представники правлячої Комуністичної партії. Рішення було суто політичним: Хмельницького повернули обличчям до адміністративної будівлі. Хоча автори проекту були проти, розповідає вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Сергій Черняков.

Тоді були на чолі влади комуністи, Богдан дивився на комуністичні об’єкти
Сергій Черняков

«Тоді це вирішувала тодішня влада. Знаєте, що тоді були на чолі влади комуністи, і, власне, на тій стороні був міськком Комуністичної партії. Отже, за таким задумом, Богдан дивився на ту сторону, на комуністичні об’єкти», – говорить Черняков.

«Розворот» гетьмана Чернігівські науковці вважають встановленням не тільки архітектурної, але й історичної справедливості.

«Якщо взяти за концепцію життя Богдана, то вже в кінці свого життя він повертався, намагався вкласти інші зовсім договори, якраз на противагу московським договорам, оскільки зрозумів, у яку халепу він вляпався. Але він цього не встиг зробити, оскільки помер. Тож відбулась така символічна і справедлива подія з точки зору містобудування», – пояснює старший науковий співробітник Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського Олександр Бондар.

Як правильно поставити скульптуру – вираховували по міліметру, аби не довелось знову переставляти.

«Передбачаєм, що у Богдана шапка як у солдата. Він її теоретично мав би виставити рівнесенько. А на шапці є оці вуха, і от ми дивимось, щоб у нас ці вуха були рівно по осі. Ми таким чином орієнтуємо його обличчя. Ми можем помилитись на десяту частину градуса, але ми обличчя робимо рівно, у фронт до площі», – роз’яснює чернігівський міський голова Владислав Атрошенко.

«Розворот» скульптури обійшовся міському бюджету в 15 тисяч гривень. А ось уся реконструкція пам’ятного комплексу коштує близько 700 тисяч гривень. Для постаменту необхідно закупити дорогі оздоблювальні матеріали. Також планують упорядкувати пагорб, на якому стоїть гетьман. На це й піде значна частина коштів.

Іде реконструкція. Саму скульптуру реставруємо. Треба її тепер розчистити, відреставрувати, пофарбувати під стару бронзу
Юрій В’ялий

«Іде реконструкція. Саму скульптуру реставруємо. Треба її тепер розчистити, відреставрувати, пофарбувати під стару бронзу, привести в нормальний вигляд», – розповідає директор ТОВ «Чернігівська реставраційна майстерня» Юрій В’ялий.

Чернігівці до «розвороту» гетьмана поставились здебільшого позитивно. Багатьом подобається, що Хмельницький відтепер дивитиметься на українську церкву.

Правильно повернули Богдана Хмельницького обличчям до П’ятницької церкви, до центру Чернігова
Вікторія Полевик

«Я думаю, що правильно повернули Богдана Хмельницького обличчям до П’ятницької церкви, до центру Чернігова. Це історична подія. І більшість чернігівців, на мій погляд, раді будуть цьому», – говорить жителька Чернігова Вікторія Полевик.

Пам’ятник Хмельницькому в Чернігові виготовив відомий скульптор Петро Кавалерідзе. На сьогодні збереглось не так багато його робіт. Тому «чернігівський гетьман» – дійсно унікальна скульптура.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG