Доступність посилання

ТОП новини
11 Грудень 2018, Київ 08:26

Подумайте про дітей: російські посадовці бояться протестів молоді


Протест проти корупції. Москва, 26 березня 2017 року

У 17-річного Матвія були підозри, чому його минулого тижня разом із друзям забрали з уроку і відправили в актовий зал середньої школи міста Тольятті (Росія).

«Ми знали, що цей фільм показували в інших школах», – розповів Радіо Свобода одинадцятикласник у телефонному інтерв’ю. Він попросив не називати його прізвища.

Коли його підозри підтвердилися, що показуватимуть фільм про паралелі між російською політичною опозицією та фашистами і терористами, він зробив те, що зробили багато інших учнів Росії у подібній ситуації. Він записав подію на телефон – для майбутніх поколінь.

«Я думаю, що це пропаганда. Прихована пропаганда, але пропаганда все одно, – сказав Матвій. – А це у школах заборонено».

Пізніше Матвій і його однокласники опублікували в мережі запис показу фільму і суперечки з директором після перегляду. Це найсвіжіше відео із цілої серії записів, на яких учні та вчителі сходяться у двобої через «опозиційну політику» і «мудрість вуличних протестів».

Відео на YouTube привернули увагу всієї країни – вони продемонстрували потенційний конфлікт поколінь через політичний курс Росії на чолі з президентом Володимиром Путіним, а також часто незграбні спроби виховати у молоді феодальну вірність Кремлю.

Масова участь молоді у загальнонаціональних антикорупційних протестах, організованих лідером опозиції Олексієм Навальним у березні, похитнула російський політичний ландшафт. Через це посадовці тепер намагаються зрозуміти, як ефективно здобути популярність серед прошарку населення, який, згідно з останнім дослідженням, сильно не довіряє владній верхівці.

«Протестні настрої існують, і ми повинні працювати із цими протестними дітьми», – цитує російська державна новинна агенція ТАСС міністра освіти і науки Росії Ольгу Васильєву з форуму в Москві 17 травня.

Вона додала, що не можна дозволяти «втягувати молодь в антисоціальні акції» або дозволяти їй «піддаватися згубному, страхітливому впливові радикалізму».

Роcійський опозиціонер Олексій Навальний під час протесту у Москві. 14 травня 2017 року
Роcійський опозиціонер Олексій Навальний під час протесту у Москві. 14 травня 2017 року

Її коментарі з’явилися усього за кілька тижнів до загальнонаціональних протестів поборником корупції Навальним. Він заявив про наміри балотуватися на посаду президента Росії наступного року – очікується, що ці вибори принесуть Володимиру Путіну ще шість років президентства.

Вправність у соцмережах, войовнича риторика і нищівні розслідування щодо російської владної верхівки забезпечили Навальному прихильників і підписників серед молоді, яку мало цікавлять догми Кремля, що їх випромінює підконтрольне державі телебачення.

Російські посадовці, державні ЗМІ та кремлівські прихильники намагалися зобразити Навального як небезпечного екстреміста. Зокрема, згадували, як він раніше загравав із праворадикальними групами, в тому числі й його появу на ультранаціоналістичних демонстраціях у Москві кілька років тому.

«Іди учи матчасть»

В очікуванні запланованих на 12 червня протестів кілька добре зроблених музичних кліпів з’явилися в мережі. Вони закликають молодь триматися від протестів подалі. Один із них, випущений російською поп-співачкою Алісою Вокс, завершується словами: «Не лізь, малий, у політику – іди учи матчасть».

Інше антипротестне відео репера зі сценічним іменем «Птаха», критикує тих, хто «розхитує човен» і стверджує, що «дивно бути патріотом за гроші від Дядька Сема». Це безпосереднє посилання до заяв опонентів Навального про те, що він та інші критики Кремля є маріонетками США.

Навальний звинуватив Кремль у використанні бюджетних коштів на виробництво відео, які в цілому зібрали близько 3 мільйонів переглядів. Обидва виконавці заперечують ці закиди. Опубліковані у двох авторитетних російських виданнях матеріали з посиланням на анонімні джерела вказують, що розпорядження надійшло або від теперішніх, або від колишніх російських посадовців. І «Дождь» , і «Медуза» посилаються на анонімних посадовців у Кремлі, які нібито стверджують, що адміністрація Путіна не має нічого спільного із кліпами.

Навальний познущався з відео у публікації на своєму сайті від 16 травня. «То що я можу сказати? Ми повалені. Кремль нас розбив. Молодь більше не виступає за боротьбу з корупцією і точно не піде на мітинги 12 червня, у яких бере участь уже 193 міста».

Обережно з барикадами

Валерія Касамара, голова Лабораторії політичних досліджень Московської вищої школи економіки, говорить, що будь-яка системна спроба влади відлякати молодь від опозиції може дати зворотний ефект. «У результаті інтерес молоді до протестів може вирости ще більше», – сказала Касамара Радіо Свобода.

Поліція затримує протестувальника. Москва, 26 березня 2017 року
Поліція затримує протестувальника. Москва, 26 березня 2017 року

Касамара є співавторкою опитування, у якому понад 6 тисяч студентів з усієї Росії розповідали про свої політичні погляди. Вона скептично ставиться до бажання молоді захищати свої політичні переконання «на барикадах». Згідно із опублікованим 16 травня дослідженням, 66 відсотків російських студентів вважають корупцію проблемою номер один в країні. Саме ця проблема живить рух Навального.

Водночас тільки 19 відсотків сказали, що демонстрації та протести є ефективним інструментом політичного впливу, порівняно до 72 відсотків, які впевнені, що це неефективно. Лише 14 відсотків зазначили, що, швидше за все, брали би участь у масових протестах.

«Це не ті люди, які хотіли би перевірити себе на барикадах, тому що будь-яка протестна активність несе ризик, – сказала вона. – Вони не хочуть ризикувати. Вони хочуть комфортного життя, у якому вони можуть знайти самореалізацію».

Дослідження показало сильну підтримку Путіна, за якого 47 відсотків респондентів проголосувало би, якби президентські вибори відбувалися наступної неділі. Навальний був би другим із 7,1% голосів. Щоправда, Касамара зазначила, це дослідження продемонструвало інституційну вразливість.

«Що ми тут бачимо – це не якась сильна віра в інституцію президентства, а швидше у президента Володимира Путіна, – сказала Касамара. – Вони довіряють йому, з одного боку, покладають на нього свої надії, але не бачать нікого, хто теоретично міг би бут його наступником… Усе крутиться довкола однієї особистості».

«Ви руйнуєте своє майбутнє»

У напівтемному актовому залі школи номер 70 міста Тольятті 16 травня Матвій і його однокласники мовчки дивилися, як диктор фільму під назвою «Ні екстремізму» заклинав у зловісній начитці: «Ви можете і повинні боротися з екстремізмом у всіх його проявах», в тому числі і «підтримуючи Володимира Володимировича Путіна у посиленні країни».

Фільм уже викликав обурення в Самарській області, де розташоване місто Тольятті, після того, як його показали у школах дітям, молодшим за 16 років, незважаючи на сцени жорстокості.

У квітні Михайло Матвєєв, депутат Самарської губернської думи, розіслав шквал запитів до посадовців щодо доречності показу фільму. Це сталося після того, як фільм показали його сину-семикласнику.

Я вважаю, що це досить неправильний підхід: коли політика починає проникати у школи, а полем для боротьби між владою та опозицією стають діти
Михайло Матвєєв

«Я вважаю, що це досить неправильний підхід: коли політика починає проникати у школи, а полем для боротьби між владою та опозицією стають діти», – сказав Матвєєв Радіо Свобода. Політик послідовно критикує лояльного до Кремля губернатора Самари.

Радіо Свобода ознайомилося з відповіддю на один із таких запитів, яку надали регіональні прокурори. Вони визнали, що показ фільму дітям до 16 років дійсно порушив закони, які мають захищати дітей від «шкоди».

В інших відповідях, які отримав Матвєєв і які бачило Радіо Свобода, зазначається: фільм виготовила державна регіональна телекомпанія. Згідно з інформацією, на фільм не виділяли спеціальних бюджетних коштів, а рішення про показ ухвалили окремі школи.

Разом із двома друзями Матвій допитався в директора школи №70 Ольги Жигульовцевої, чому вона влаштувала показ фільму. Директор стверджує: її ніхто не змушував цього робити і вона просто намагалася допомогти учням. У телефонній розмові з Радіо Свобода Жигульовцева відмовилася давати коментар щодо відео, опублікованого у YouTube 16 травня.

На записі у розмові з учнями вона звинувачує Навального у тому, що йому платять за антикремлівську діяльність, і попереджає Матвія та інших щодо участі у протестах. «Обирайте безпечну стежку. Ви стаєте на небезпечний шлях, – сказала їм Жигульовцева. – Ви руйнуєте своє майбутнє».

Переклад Вікторія Жуган

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG