Доступність посилання

ТОП новини
19 Грудень 2018, Київ 07:14

Російські триколори у Придністров’ї непокоять Київ – експерт


Контрольно-пропускний пункт між Молдовою та невизнаним Придністров'ям. Квітень 2014 року

Український аналітик, заступник директора Ради із зовнішньої політики України Сергій Герасимчук в ексклюзивному інтерв’ю Молдовській редакції Радіо Вільна Європа прокоментував останні події в Києві, зокрема заборону російських соцмереж, а також спільний молдовсько-український контроль на придністровській ділянці кордону. Також Герасимчук прокоментував і недавнє надання офіційного статусу у Придністров’ї російському державному прапорові-триколору.

– Днями Україна заборонила російські соціальні мережі. Який резонанс викликало це рішення в суспільстві?

– Тут треба ставити акцент на кількох моментах. Перший момент – це не зовсім заборона, тобто це заборона, але вона подається під виглядом санкцій, в даному разі мова йде про санкції. Тобто завданням є, перш за все, не стільки обмежити доступ до соцмереж, скільки обмежити можливість цих соцмереж використовувати аудиторію України як ресурс.

Мета була обмежити доступ до соцмереж, в яких дуже часто відбувається поширення російських ідей, в яких дуже важко достукатися до адміністратора, коли є випадки розпалювання ворожнечі між країнами

Таким чином, президент України в даному разі – бо це був указ президента – переслідував кілька цілей. Перша мета була обмежити доступ до соцмереж, в яких дуже часто відбувається поширення російських ідей, в яких дуже важко достукатися до адміністратора, коли є випадки розпалювання ворожнечі між країнами. І другий момент – це, звичайно, зменшити рівень капіталізації, тому що разом з «Однокласниками» і «ВКонтакте» був обмежений доступ до «Яндексу», а «Яндекс» – це ж не лише пошуковик, «Яндекс» – це і програма «Яндекс.Гроші», яка в Україні, правда, не працювала, але має потенціал, це і «Яндекс.Таксі» та інші платні сервіси, в даному разі це б’є по кишені власників «Яндекса». І в Україні це, безумовно, викликало резонанс.

– А як ви особисто ставитесь до цього?

– Коли мене питають, як я до цього ставлюсь, моя перша реакція була: «Мені все одно», тому що я, так чи інакше, не користувався ні «ВКонтакте», ні «Однокласниками». Але для багатьох людей виявилося, що ці мережі були досить важливими, і вони продовжували ними користуватися, незважаючи на те, що уряд України, Служба безпеки кілька разів говорили про те, що це небезпечно.

Сергій Герасимчук
Сергій Герасимчук

Як буде розвиватися ситуація зараз? Я думаю, що заборона є тимчасовою, тобто мінімум на три роки. Крім того, оскаржити її з точки зору неконституційності буде складно, тому що в даному разі базові права не порушувалися. Тобто це тимчасове обмеження доступу, причому подане як санкції.

– У цьому ж контексті варто згадати і те, що Україна заборонила «георгіївську стрічку»…

– Про «георгіївську стрічку»: тут теж ідеться про те, що за її використання штрафуватимуть. Із одного боку, можна говорити про те, що ті, хто не можуть жити без «георгіївської стрічки», у принципі, зможуть пережити і штрафи. Штрафи відносно невеликі – десь 450 гривень. Якщо ви не можете жити без стрічки, ви вільні ходити з нею, тільки регулярно будете платити штраф 450 гривень.

Україна на День перемоги заміняла «георгіївські стрічки» квіткою маку. І я думаю, що це, у принципі, нормально, коли ми зберігаємо пам’ять про загиблих, але при цьому відходимо від тієї радянської ідентичності, яка існувала, а Росія намагається трансформувати її в панросійську у всьому регіоні

З іншого боку, Україна з цікавістю придивляється до досвіду інших країн, припустимо, в тій же Білорусі ми не бачимо «георгіївської стрічки», ми бачимо червоно-зелену стрічку з яблуневою квіткою, яка, з одного боку, дозволяє пам’ятати про загиблих під час Другої світової війни, а з іншого боку не має цієї негативної конотації, яка виникла після російської операції в Україні. І тому Україна на День перемоги заміняла «георгіївські стрічки» квіткою маку. І я думаю, що це, у принципі, нормально, коли ми зберігаємо пам’ять про загиблих, але при цьому відходимо від тієї радянської ідентичності, яка існувала, а Росія намагається трансформувати її в панросійську у всьому регіоні.

– Іще одна тема, яка дуже чутливо коментується в Тирасполі, – це спільний молдовсько-український контроль на придністровському сегменті спільного кордону. Тирасполь каже, що це санкції, що це спроба задушення регіону, маючи на увазі, що він єдиний, який залишився проросійським у нашому регіоні. Така от риторика Тирасполя. Кишинів пояснює, що це нормальне бажання посилити власний кордон. Як бачиться Україні цей контроль і наскільки рішуче Україна налаштована реально його запровадити?

Придністровський сегмент кордону вважається в Україні проблемним. Він проблемний і з точки зору контрабанди, яка, так чи інакше, завжди існувала

– По-перше, придністровський сегмент кордону вважається в Україні проблемним. Він проблемний і з точки зору контрабанди, яка, так чи інакше, завжди існувала. І в даному разі він проблемний стає ще й тому, що в Придністров’ї є російські війська, а Україна де-факто перебуває в стані війни з Росією. Так, ми можемо говорити про те, що, припустімо, миротворці там мають підстави для перебування, але є й ті, хто охороняє бази в Кобасні, є й інші воєнізовані структури. І, крім того, Росія може легко кооптувати придністровців, тобто залучати їх у свої збройні сили, з огляду на те, що там дуже багато людей із російськими паспортами.

Україна, так чи інакше, налаштована на те, щоб посилити контроль на кордоні. Зараз з’явилась ініціатива про те, щоб зробити цей контроль спільним із молдовською стороною. У принципі, це нормально, це двосторонні відносини

Тому Україна, так чи інакше, налаштована на те, щоб посилити контроль на кордоні. Зараз з’явилась ініціатива про те, щоб зробити цей контроль спільним із молдовською стороною. У принципі, це нормально, це двосторонні відносини, і, наскільки я знаю, та ж Росія не підтримала ініціативу про те, щоб переводити цю дискусію в формат «5+2».

Тобто, з одного боку, ми маємо чіткі українсько-молдовські відносини, в рамках яких ми встановлюємо спільний контроль на кордоні. А з іншого боку, є відносини Кишинева з Тирасполем. Те, якою мірою Кишинів зацікавлений заспокоїти Тирасполь або, навпаки, продемонструвати Тирасполю, що в Кишиневі є рішуча політична воля, спрямована проти тираспольської влади, – це вже внутрішня молдовська справа, коли столиця розмовляє зі своїм бунтівним регіоном.

А з приводу того, що це блокада або санкції – ну, власне кажучи, у 2006 році вже була мова про блокаду. По-перше, Тирасполь успішно пережив цю блокаду, по-друге, вона навіть принесла йому користь, бо дала змогу переорієнтуватися на європейський ринок, тобто підприємства не загинули, а навпаки, знайшли нові ринки з більш високими стандартами. Тому, я думаю, що і зараз, звичайно, буде багато галасу, але з часом Тирасполь адаптується до нових умов.

– Були заклики з боку Тирасполя перевести цю проблему, дискусії на цю тему в формат «5+2». Чому ви думаєте, що це недоречно?

– Але чому Україна і Молдова повинні обговорювати свій кордон в форматі «5+2»? Кордон України та Молдови не є предметом конфлікту.

– Риторика Тирасполя дуже акцентована в бік Росії, в бік зближення з російським ринком, із російською економікою. Статистика ж свідчить про те, що експорт із Придністров’я до Росії дуже незначний, на рівні семи – восьми відсотків, і виріс він теж дуже незначно в минулому році – відсотків на два. У той же час експорт та торгівля з Україною практично в два з половиною рази збільшилася, а риторика Придністров’я залишається ворожою до України. Як це пояснити?

– Власне кажучи, ми досить довгий час спостерігаємо таку картину у Придністров’ї. З’явився новий наратив, і він використовується, причому не тільки у Придністров’ї – ми бачимо те ж у Вірменії, в Білорусі, що «ось, дивіться, якщо наш уряд не буде стабільним, ми отримаємо таку ж ситуацію, як в Україні». Ось цей наратив використовується владою, в тому числі самопроголошеною владою Придністров’я, щоб говорити, що «ми зараз всі повинні згуртуватися під ідею спільної долі, ідею Росії, тому що інакше ми отримаємо Майдан, ми отримаємо кровопролиття, ми отримаємо падіння економіки»… І ось цей наратив буде і далі експлуатуватися, я думаю, тому що він входить у набір інструментів російської пропаганди, яка ефективно імплементує свої цілі, в тому числі і у Придністровському регіоні.

– Як бачиться з боку Києва Придністровський регіон?

Контингент Російської Федерації порівняно невеликий зараз розміщений на території Придністров’я. У принципі, українська армія цілком здатна була б стримати будь-які спроби наступу з південного заходу

У нас є конфлікт на сході країни, який відбувається під триколором, а починалося все з того, що зривали українські прапори і піднімали триколори. Тепер ми бачимо, що у нас на кордоні теж починають піднімати триколори. Безумовно, це викликає занепокоєння

– Ну, контингент Російської Федерації порівняно невеликий зараз розміщений на території Придністров’я. У принципі, українська армія цілком здатна була б стримати будь-які спроби наступу з південного заходу. Але, з іншого боку – так, безумовно, ця проросійська риторика, рішення (невизнаного президента сепаратистської влади Придністров’я Вадима) Красносельського піднімати триколор поруч із так званими символами «ПМР» не може не викликати занепокоєння української влади. Тобто у нас є конфлікт на сході країни, який відбувається під триколором, а починалося все з того, що зривали українські прапори і піднімали триколори. Тепер ми бачимо, що у нас на кордоні теж починають піднімати триколори. Безумовно, це викликає занепокоєння і, без сумніву, це був поштовх і до цієї ініціативи щодо спільного прикордонного контролю. І, безумовно, Придністров’я зараз у досить делікатній ситуації, тому що якщо буде введений спільний прикордонний контроль, то виникне питання паспортів. Тобто люди повинні будуть мати або молдовське громадянство, а якщо вони його не мають, вони повинні будуть мати дозвіл на прожиття в Молдові – це стосуватиметься, в тому числі, і власників російських паспортів. Я не впевнений, наскільки ситуація буде сумна для власників українських паспортів, але так чи інакше вже навіть вони мають певні проблеми, тому що їх так чи інакше ідентифікують з територією, яка під триколором.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG