Доступність посилання

ТОП новини
20 Листопад 2018, Київ 18:30

Бжезiнський. Ідеаліст з Білого дому


Збігнєв Бжезінський

Віталій Портникoв

Рубрика «Точка зору»

Американського політолога Збігнева Бжезiнського можна назвати одним з небагатьох ідеалістів, що коли-небудь займали високі посади в адміністрації президента Сполучених Штатів. Президент Джиммі Картер запропонував йому посаду саме тому, що світогляд Бжезiнського співпадав із його власним баченням світу.

Можна сказати, що Картеру пощастило з радником з національної безпеки – але не пощастило з епохою. Його прагнення знайти спільну мову з радянським керівництвом, яке поділялося й Бжезiнським, щирим прихильником роззброєння, призвело до краху політики розрядки і вторгнення Радянського Союзу до Афганістану. Повстання проти диктатури останнього іранського шаха закінчилося Ісламською революцією, жорстокої теократією і драмою з американськими заручниками. Ось чому успіхи в американській зовнішній політиці пов’язуються з наступною американською адміністрацією, адміністрацією Рональда Рейгана. Історія роботи Збігнєва Бжезiнського в Білому домі стала ще одним нагадуванням про те, що досліджувати політику і брати участь у виробленні практичних рішень – це зовсім не одне і те ж.

Збігнєв Бжезінський
Збігнєв Бжезінський

І тим не менш ніхто в цілому світі сьогодні не назве Збігнєва Бжезiнського невдахою. Робота з президентом США допомогла йому зрозуміти, як насправді влаштована архітектура американської влади і додала солідності прогнозам, статтям і книжкам. В політології саме так не вистачає ідеалізму, як і в самій політиці – і ця, нерідко сентиментальна, відданість цінностям робила Бжезiнського особливою фігурою, справжнім патріархом у світі самовпевнених американських політичних експертів.

Але була ще одна особливість – особливість біографії, важливість співпереживання. Поляк за народженням, Бжезiнський набагато краще за інших американських фахівців розумів Центральну і Східну Європу та колишній Радянський Союз. Там, де інші діяли, виходячи із прочитаного, він оперував власним сімейним і особистим досвідом. Саме тому він говорив про крах Радянського Союзу ще тоді, коли більшість політиків і експертів радила сприяти реформам Михайла Горбачова. Саме тому завжди був відданим прихильником демократії у своїй рідній Польщі. І саме тому в перші дні Майдану 2013-2014 років стверджував, що Україна стане справжньою демократією.

Віталій Портникoв – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію редакції

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

XS
SM
MD
LG