Доступність посилання

ТОП новини
23 Жовтень 2018, Київ 05:40

Дітям-жертвам війни треба надати відповідний статус – Павленко


За останні три роки в Україні з’явилася нова категорія дітей – діти, які постраждали від військових дій і збройних конфліктів. Верховна Рада хоч і визначила законодавчо цю категорію, однак виконавча влада відповідний статус і соціальні гарантії, які б захистили маленьких жертв війни, не надає. У Міжнародний день захисту дітей Радіо Свобода розпитало колишнього уповноваженого президента з прав дитини, народного депутата Юрія Павленка про те, які проблеми у галузі прав дитини загострилися від початку війни на Донбасі та що у цьому випадку може зробити держава.

– Півтора року тому Верховна Рада ухвалила закон, відповідно до якого визначила таку категорію дітей, які постраждали від військових дій і збройних конфліктів, і зобов’язала Кабінет міністрів розробити порядок надання статусу дитини, яка постраждала від збройного конфлікту, а також затвердити методики і необхідні структури, які б надавали допомогу дітям. Починаючи від психологічної і завершуючи допомогою тим дітям, які отримали поранення, або серйозні ушкодження.

Юрій Павленко
Юрій Павленко

На жаль, за цей час Кабінет міністрів так і не спромігся затвердити такий порядок, який би реально допомагав дітям. А хто ці діти? Це діти, які живуть в зоні АТО, як на контрольованій Україною території, так і на неконтрольованих територіях, діти-переселенці, які втратили рідний дім, це діти, які отримали вогнепальне або осколкове поранення. У Міністерстві соціальної політики сформована група, яка, я сподіваюся, найближчим місяцем все-таки представить дієвий порядок захисту і забезпечення прав дітей, які постраждали від війни.

До сьогодні немає чіткої статистики, скільки загинуло дітей внаслідок бойових дій
Юрій Павленко

Крім того, до сьогодні немає чіткої статистики, скільки загинуло дітей внаслідок бойових дій. За аналізом, який ми провели з громадськими організаціями, від військових дій загинуло не менше 199 дітей. Разом з тим, підтвердити цю цифру ніхто не може.

– Як в реалізації цих завдань може зарадити Верховна рада і Ваша законодавча ініціатива. Ви можете назвати якісь конкретні пропозиції?

За залучення дитини до незаконних збройних формувань треба карати дорослих
Юрій Павленко

– Є багато ініціатив у Верховній Раді, які внесли народні депутати, зокрема, я. Але, на жаль, вони дуже рідко потрапляють в порядок денний. З моєї ініціативи була затверджена і визначена така категорія, як діти, які постраждали від військових дій, збройних конфліктів. Крім того, є мій законопроект, який стосується зміни ставлення до дитини, яка залучена до військових формувань. Відповідно до сьогоднішнього законодавства, наприклад, дитина, яка є в незаконному збройному формуванні, знаходиться на блок-посту – несе кримінальну відповідальність. Натомість жоден дорослий, який її залучив до такої діяльності, жодної відповідальності не несе. Тому, відповідно до мого законопроекту, я вимагаю основну відповідальність покласти саме на дорослих і встановити для них найжорсткішу кримінальну відповідальність. А дитині треба надати захист і можливість ресоціалізуватися. Тобто дитині треба допомагати, а дорослого за залучення до незаконних збройних формувань – карати.

Крім того, я зараз вимагаю, щоб відновили роботу єдиної інформаційної системи «Діти», відповідно до якої кожна дитина, яка осиротіла, повинна набувати статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування. На жаль, сьогодні у нас відродилася така категорія, як «приховане» сирітство, коли тисячі дітей, які фактично є сиротами, тобто не мають батьків чи тих, хто ними опікується, через бездіяльність влади цей статус не отримують. І таким чином не можуть користуватися тими соціальними гарантіями, які передбачені законодавством для дитини-сироти. Це як фінансові, так і основне право кожного малюка – бути влаштованим в сім’ю, мати маму і тата.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG