Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 08:25

Я себе винним перед Росією не вважаю – Ільмі Умеров


Ільмі Умеров. Архівне фото

В окупованому Криму підконтрольний Росії Сімферопольський районний суд 7 червня розпочне розгляд кримінальної справи, порушеної проти одного з лідерів кримськотатарського національного руху Ільмі Умерова. Його звинувачують за статтею 280.1 Кримінального кодексу Росії (публічні заклики до сепаратизму) за невизнання російської анексії Криму. Цією статтею російське кримінальне законодавство було доповнене напередодні анексії Криму у 2014 році, і згодом вона слугувала приводом для переслідування цілої низки кримських журналістів і активістів, які не визнають російський статус півострова. Попереднє засідання у справі Ільмі Умерова відбулося 31 травня.

Кримінальна справа щодо Ільмі Умерова була порушена через інтерв’ю, яке він раніше дав кримськотатарському телеканалові ATR щодо санкцій стосовно Росії. У кримському управлінні ФСБ Росії його слова розцінили як заклики до сепаратизму. За такою ж статтею (280.1 КК Росії) звинувачуються очільник Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров і ще кілька кримських журналістів та активістів за публікації і висловлювання про необхідність повернення Криму Україні. Серед них – автор «Крим.Реалії» Микола Семена, якого зараз також судять у Криму.

Стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін до п’яти років. Російські та українські правозахисники, а також адвокати розцінюють ці кримінальні справи як політично мотивовані.

Клопотання захисту

31 травня в Сімферопольському районному суді відбулося попереднє засідання у справі Ільмі Умерова. На ньому того дня зміг бути присутнім тільки один з трьох адвокатів захисту – Едем Семедляєв.

Адвокат Еміль Курбедінов в ті дні перебував в Ірландії, де йому вручали Міжнародну правозахисну премію, а потім у Києві. А російський адвокат Марк Фейгін не зміг приїхати до Криму, бо перебував у відрядженні.

Адвокат Еміль Курбедінов у київському аеропорту «Бориспіль» після повернення з Ірландії
Адвокат Еміль Курбедінов у київському аеропорту «Бориспіль» після повернення з Ірландії

У зв’язку з цим сторона захисту клопотала про перенесення засідання на інший день. Але суд вирішив, що право обвинуваченого на захист не порушено, і продовжив розгляд справи.

Едем Семедляєв також клопотав про виключення зі справи протоколу допиту російського адвоката Миколи Полозова. Раніше він теж був захисником Ільмі Умерова, але його допитали як свідка у цій справі і, таким чином, «вибили» зі справи.

Микола Полозов
Микола Полозов

У ще одному клопотанні захист просив припинити кримінальну справу щодо Ільмі Умерова. «Клопотання мотивоване тим, що Крим як територія Росії ніким не визнана у світі, за винятком шести країн. І, відповідно, немає злочину, який намагаються інкримінувати Ільмі-азі. Але, на жаль, суд нас не почув», – говорить Едем Семедляєв.

Едем Семедляєв
Едем Семедляєв

Четверте клопотання стосувалося участі в судовому процесі відомого правозахисника, радянського дисидента Олександра Подрабінека як громадського захисника Ільмі Умерова. Але оскільки самого його за засіданні не було, суд вважав за доцільне розглянути це питання з його особистою участю.

До суду з кінологами і ОМОНом

Рідні Ільмі Умерова і група активістів, які прийшли до будівлі суду підтримати його, наштовхнулися на підвищену увагу з боку російських силовиків. За словами дочки Умерова Айше, перед будівлею суду вона нарахувала три мікроавтобуси ОМОНу, дві поліцейські машини, автомобіль ДПС, кінологічну службу і співробітників Центру «Е». «Це тільки те, що ми встигли помітити. Тривалим сигналом з поліцейської машини заважали нам навіть записати відеокоментарі. Мабуть, це теж один з методів залякування і психологічного тиску на тих, хто зібрався біля будівлі суду», – написала вона у фейсбуці.

Айше Умерова під час акції протесту в Києві
Айше Умерова під час акції протесту в Києві

Попереднє засідання відбувалося в закритому режимі. Про те, що було в залі суду, розповів сам Ільмі Умеров.

Цей суд замовний і результат його теж вирішений
Ільмі Умеров

– Мої враження і думка не змінилися: цей суд замовний і результат його теж вирішений. Якби був бодай натяк на змагальність і можливість поборотися, ми могли б довести незаконність самої анексії Криму і встановлення окупаційного режиму на півострові. Що стосується самого так званого заклику до порушення територіальної цілісності Росії в моїх словах, то це теж можна «відбити» у суді.

Вони зробили підміну понять, підроблення, і на цьому побудували все своє звинувачення. Зроблена в Москві, ми дощенту розіб’ємо дії слідчого і експерта ФСБ
Ільмі Умеров

Найголовніше порушення в цій кримінальній справі з боку слідства – це те, що судові була надана лінгвістична експертиза, зроблена з дослівного (підрядкового) перекладу моїх слів і названого стенограмою. Вони зробили підміну понять, підроблення, і на цьому побудували все своє звинувачення. Якщо буде змагальність в суді і нам дадуть можливість скористатися рецензією, яка зроблена в Москві, ми дощенту розіб’ємо дії слідчого і експерта ФСБ. Але я припускаю, що суд її просто не прийме і змагальності не буде.

На попередньому судовому засіданні в приміщенні суду і навколо нього були безпрецедентні заходи якоїсь горезвісної безпеки. Було дуже багато поліції, кінологи, ОМОН.

– Чи можна це розцінювати як тиск на вас і тих, хто вас підтримує?

– Це можна розцінювати як спробу тиску. Але я думаю, що таким чином змінити думку людей не можна. З огляду на те, що ми заздалегідь знали, що засідання суду буде закритим, нікого не запрошували. Але до будівлі суду приїхали три-чотири десятки людей – мої близькі друзі, родичі, сім’я. Ми нікому і нічому не загрожували.

– Попереднє судове засідання було закритим. Що відбувалося в залі суду?

– На цьому засіданні була одна особливість. Зазвичай суддя, якщо він один, виносячи рішення, радиться сам з собою прямо в залі. А тут він кілька раз оголошував перерву на 10–15 хвилин і йшов до нарадчої кімнати. Я не знаю, чим він там займався, але я думаю, що він радився.

– З ким?

Суд вирішений. Найімовірніше, його спробують завершити швидко
Ільмі Умеров

– З кимось. Наприклад, зі співробітниками ФСБ. Тому що я припускаю, що замовлення оформляють зараз саме в ФСБ. Суд вирішений. Найімовірніше, його спробують завершити швидко.

– На етапі слідства з числа ваших адвокатів зусиллями ФСБ був виведений ваш російський адвокат Микола Полозов. Наскільки це для вас істотна втрата?

Спочатку передбачалося, що Полозов буде моїм основним адвокатом
Ільмі Умеров

– Це дуже суттєва втрата. Тому що спочатку передбачалося, що Полозов буде моїм основним адвокатом. Взагалі у мене домовленість була з чотирма адвокатами: Полозов і Фейгін були основними, і кримські адвокати Еміль Курбедінов і Едем Семедляєв – технічними. Усі вони люди високопрофесійні і небайдужі. Але в підсумку на них почали чинити серйозний тиск.

Полозова одного разу просто викрали і допитували щодо питання, яке ніякого стосунку до моєї кримінальної справи не має. Полозов, не може відвідувати судові засідання у моїй справі навіть як слухач
Ільмі Умеров

Полозова одного разу просто викрали і допитували щодо питання, яке ніякого стосунку до моєї кримінальної справи не має. Він не відповів ні на одне питання, але протокол допиту фігурує в матеріалах справи. Тепер він, Полозов, не може відвідувати судові засідання у моїй справі навіть як слухач. Але ми все-таки будемо користуватися його послугами як свідка захисту.

Тиск також чиниться на Еміля Курбедінова. На Марка Фейгіна в Москві теж тиснуть
Ільмі Умеров

Тиск також чиниться на Еміля Курбедінова, якого заарештували на десять діб за пост у соцмережі, зроблений ще до російської анексії Криму.

На Марка Фейгіна в Москві теж тиснуть – в адвокатській палаті Москви намагаються позбавити його ліцензії. Якщо це трапиться, він не зможе виступати адвокатом, зокрема, і в моїй справі.

Тобто у трьох із чотирьох людей, з якими я підписав договори про захист, є проблеми
Ільмі Умеров

Тобто у трьох із чотирьох людей, з якими я підписав договори про захист, є проблеми.

– Чи визначений уже ваш громадський захисник у суді?

Подрабінек – правозахисник зі світовим ім’ям. Думаю, що його виступи під час суду будуть мати наслідки, хоча б у медійному плані
Ільмі Умеров

– Моїм громадським захисником погодився бути Олександр Подрабінек. Ми з ним давно знайомі. Я подав судді відповідну заяву, але він відмовився її прийняти, заявивши, що Олександр Подрабінек повинен особисто приїхати на судове засідання. Тому на наступне засідання він приїде особисто. Подрабінек – правозахисник зі світовим ім’ям. Це людина, яку я дуже поважаю. Я думаю, що його виступи під час суду будуть мати наслідки, хоча б у медійному плані.

– Наскільки складно жити в Криму, будучи у статусі обвинуваченого за кримінальною статтею антиекстремістського законодавства Росії?

Тиск відчувається постійно. В період між закінченням слідства і початком суду я навіть не знав, у кого відпрошуватися. Я обмежений у пересуванні, але не обмежений у свободі висловлювань
Ільмі Умеров

– Напевно, треба визнати, що це непросто. Тиск відчувається постійно. Я перебуваю під підпискою про невиїзд і не маю права виїжджати за межі Бахчисарая. Якщо раніше я хоч слідчому повідомляв і виїжджав, то в період між закінченням слідства і початком суду я навіть не знав, у кого відпрошуватися. Я обмежений у пересуванні, але не обмежений у свободі висловлювань. Я говорю те, що думаю. За переконання і висловлювання власної думки судити не повинні.

Злочину з мого боку як такого немає. Я себе винним перед Росією не вважаю. Радше це вона переді мною винна, бо анексувала мою батьківщину без моєї згоди
Ільмі Умеров

Злочину з мого боку як такого немає. Я себе винним перед Росією не вважаю. Радше це вона переді мною винна, бо анексувала мою батьківщину без моєї згоди.

– Чи відчуваєте ви підтримку у Криму?

Підтримку я відчуваю колосальну
Ільмі Умеров

– Підтримку я відчуваю колосальну. Підтримують сім’я, друзі, практично весь кримськотатарський народ і не тільки. Серед цих людей є ті, хто займаються політикою, є ті, хто ніколи нею не займалися, колишні колеги, всі, хто не визнають російської анексії Криму і чекають, коли окупація закінчиться.

– Колишні чиновники, ваші колеги вас підтримують?

– Багато очільників райдержадміністрацій та мери міст, які працювали разом зі мною, коли я очолював Бахчисарайську райдержадміністрацію, мене підтримують. Я навіть знаю таких людей, які підтримують зі мною хороші стосунки, не поділяючи моїх поглядів. Але їхні імена я називати не буду, бо для них це може бути небезпечно.

– Підтримати вас 31 травня до будівлі суду приходив, зокрема, кримський журналіст Микола Семена, який звинувачується за тією ж статтею, що й ви. Як давно ви знайомі і чи підтримуєте спілкування зараз?

– Ми з ним багато років знайомі і спілкуємося. Раніше як журналіст, потім як «спільник», який проходить за однією статтею зі мною, хоча і в різних справах. Востаннє з ним спілкувалися після засідання мого суду.

- Чи вдається в нинішній ситуації у Криму зберігати активних людей у спільноті кримських татар?

Люди згуртувалися і досить помітно згуртувалися. Навіть з тими людьми, з якими до анексії Криму у нас були якісь внутрішньонаціональні конфлікти, тепер чудові відносини, і ми підтримуємо одне одного
Ільмі Умеров

– Та частина людей, яка активна, і залишається активною. І серед них я не відчуваю ні страху, ні зламаності. Люди приходять підтримувати одне одного на всі заходи: суди, допити, обшуки, затримання, арешти та інше. Часто вони відбуваються одночасно, і всюди збираються люди. Я можу констатувати, що люди згуртувалися і досить помітно згуртувалися. Навіть з тими людьми, з якими до анексії Криму у нас були якісь внутрішньонаціональні конфлікти, тепер чудові відносини, і ми підтримуємо одне одного.

Вирок буде обов’язково обвинувальним. І, можливо, реальний термін. Справедливості тут бути не може. Рішення готується не в суді, а все-таки в коридорах іншої влади
Ільмі Умеров

– Якого рішення суду у вашій справі ви очікуєте?

– Я не очікую того, що справу стосовно мене припинять або дадуть виправдувальний вирок. Вирок буде обов’язково обвинувальним. І, можливо, реальний термін. Але справедливості тут бути не може. Рішення готується не в суді, а все-таки в коридорах іншої влади.

– Якої влади?

– Найімовірніше, рішення суду готується в кабінетах ФСБ і узгоджується з окупаційною владою Криму.

Оригінал матеріалуна сайті «Крим. Реалії»

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG