Доступність посилання

ТОП новини
18 Липень 2019, Київ 07:51

«Ганебна вимога Медведчука»: він брав участь у судах над Стусом, Литвином і Кунцевичем (огляд преси)


Фотографія Василя Стуса із кримінальної справи, 1980 рік

Історичний фільм – доволі оманливе жанрове визначення, пише газета «День». Слово «історія» передбачає дистанцію, певне відсторонення, з чого випливає гіпотетична безпристрасність усіх сторін – від аудиторії до авторів, що, у свою чергу, дозволяє зосередитись винятково на естетично-розважальних моментах, а підсумкову мораль отримати в загальнолюдському формулюванні. Але в Україні все не так. Тому що історія в Україні – що завгодно, але тільки не минуле. У статті «В заручниках» йдеться про ситуацію довкола фільму «Птах душі», присвяченого Василю Стусу. Загалом весь галас залишає у газетярів малоприємне відчуття, наче непередбачуваний спалах у погано освітленому приміщенні, пише автор. «Виринають з архівів діяння Віктора Медведчука: його роль у процесі не тільки Стуса, а й Юрія Литвина, його ганебна вимога додати своєму підзахисному Миколі Кунцевичу ще 1 рік і 9 місяців тюремного терміну на судовому процесі в 1984 році. Чому така людина досі залишається вагомою в українському політикумі?» – запитує автор статті Дмитро Десятерик.

Прем’єр Володимир Гройсман, який так необачно погрожував відставкою, якщо не ухвалять закон про Антикорупційний суд, схоже, накликав на себе лихо, зазначає газета «Україна молода». Останні дні політологи й експерти жваво обговорюють те, що зухвалі фантазії Гройсмана на тему звільнення цілком можуть втілитися в життя. І причин цього, щонайменше, дві. У статті «Гройсман як сакральна жертва» видання пише, що восени прем’єр-міністра можуть «призначити крайнім» за соціально-економічну ситуацію в країні й змусити піти у відставку. Однак це може обернутися плачевними наслідками для влади. Зокрема призвести до внутрішньої боротьби у таборі влади. Тобто почнеться війна всіх проти всіх, попереджають експерти газети.

«Газета по-українськи» пише, що кращого вітання для військових, ніж «Слава Україні!», годі й вигадати. Його використовували під час визвольних змагань воїни Української Народної Республіки. Пізніше – Української повстанської армії. У відповіді «Героям слава!» українці віддають шану захисникам. Загалом, як переконують експерти видання, потрібна масштабна десовєтизація в усіх сферах. Рішуча зачистка звернення «товариш» у силових структурах, від армії до поліції – важливий її елемент.

Газета «День» нагадує, що через півроку – президентські вибори. ЗМІ рясніють результатами соціологічних опитувань – якою є підтримка тих чи інших кандидатів. А їх перелік поступово збільшується – хтось уже заявив про свою участь у виборах, а хтось ще думає або вичікує слушного моменту. Про те, як змінюється українське суспільство, в якому стані сьогодні українська соціологія, що становлять собою нинішні мас-медіа, розповідає соціолог Євген Головаха. Він, зокрема, вважає, що медіа в Україні ще не набули достатнього рівня довіри. Він був у них 2014 року, але ЗМІ його дещо втратили за останні роки. Соціолог оцінює українську журналістику як переважно демократичний інститут, бо є певний плюралізм. І хоча він зумовлений плюралізмом їхніх власників, але це запобігає узурпації ЗМІ. Журналісти й представники інтелектуальної еліти мають протистояти перетворенню умовно демократичної влади на авторитарну, наголошує соціолог.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG