Доступність посилання

ТОП новини

Олімпіада в Токіо відкладена, але в 2021 році вона стане «святом перемоги людства» над коронавірусом


Чоловік у захисній масці через спалах коронавірусу проходить повз олімпійські кільця перед Олімпійським музеєм в Токіо. 13 березня 2020 року
Чоловік у захисній масці через спалах коронавірусу проходить повз олімпійські кільця перед Олімпійським музеєм в Токіо. 13 березня 2020 року

Міжнародний Олімпійський комітет у погодженні з Японією ухвалив 24 березня рішення перенести літні Олімпійські Ігри в Токіо на один рік – на літо 2021 року – через нинішній спалах коронавірусу у світі. Японія пристала на це рішення після заяви про можливий бойкот токійської Олімпіади з боку кількох провідних країн. Японія сильно вражена коронавірусом, і немає ознак, що світова пандемія буде подолана швидко. Але деякі оглядачі вважають, на Олімпіада 2021 року може мати ще сильніше значення як символ тріумфу людства над коронавірусом, який до того часу розраховують побороти.

Токіо не щастить вже вдруге в історії. В 1940 році Японія – тодішній союзник гітлерівської Німеччини – мала проводити Олімпіаду в Токіо, але через війну Японії в Китаї у Токіо забрали це право і передали Гельсінкі – щоправда, все одно через Другу світову війну і Фінляндія теж не змогла провести тоді Олімпіаду.

Токіо таки провів літні Олімпійські ігри в 1964 році – в розпал Холодної війни, коли кількість завойованих олімпійських медалей вважалася однією з ознак переваги тієї чи іншої політичної системи, які суперничали в той час і уособлювались США та СРСР.

Важке рішення

Японії нинішнє рішення про перенесення Олімпіади – найбільших спортивних змагань у світі – далося дуже болісно. Токіо дуже хотів таки провести Олімпіаду, сподіваючись що до липня-серпня світова пандемія коронавірусу вже вщухне, а 10 тисяч атлетів-олімпійців таки зможуть позмагатися, а мільярди телеглядачів на планеті – подивитися і повболівати по телевізору.

Журналіст у захисній масці під час брифінгу в оргкомітеті Токійської Олімпіади, на якому говорилось про поширення коронавірусу. 11 березня 2020 року
Журналіст у захисній масці під час брифінгу в оргкомітеті Токійської Олімпіади, на якому говорилось про поширення коронавірусу. 11 березня 2020 року

Про перенесення Олімпіади-2020 говорили серйозно вже кілька тижнів, але ситуацію змінили заяви Австралії й Канади раніше цього тижня, що вони не приїдуть токійську Олімпіаду з огляду на коронавірус, не вважаючи її проведення безпечним. Про небезпеку проведення змагань цього літа з огляду на коронавірус також заявили американські спортивні функціонери.

Однак шальки терезів у бік перенесення Ігор схилила позиція Міжнародної федерації легкої атлетики – вона є однією з ключових федерацій, і до того ж в легкій атлетиці розігрується найбільша кількість олімпійських медалей – ця федерація також закликала до перенесення Ігор.

Ясно, що японці зараз зрозуміли, що краще відкласти Олімпіаду на рік
Майкл Пейн

Прем’єр-Японії Сіндзо Абе 24 березня попросив голову Міжнародного Олімпійського комітету Томаса Баха про перенесення Ігор на рік, і вони, як сказав Абе, «погодились одне з одним на 100 відсотків».

«Це не є несподіванкою… Ясно, що японці зараз зрозуміли, що краще відкласти Олімпіаду на рік», – сказав телеканалові BBC News колишній працівник Міжнародного Олімпійського комітету Майкл Пейн.

Японія вже вклала в проведення Ігор 10 мільярдів доларів (за деякими даними, непрямі інвестиції Японії в Олімпіаду сягають ледь не 30 мільярдів доларів загалом).

Бажання таки провести Олімпіаду в Токіо цього літа було таким сильним, що навіть на 26 березня вже планували запалити олімпійський вогонь і мала початися олімпійська естафета, яка в Японії мала проходити без участі глядачів усіма префектурами.

Триразові олімпійські чемпіони Тадахіро Номура і Саорі Йосіда разом з головою оргкомітету Токійської Олімпіади Йосіро Морі зустрічають олімпійський вогонь на військовій авіабазі Сил самооборони Японії
Триразові олімпійські чемпіони Тадахіро Номура і Саорі Йосіда разом з головою оргкомітету Токійської Олімпіади Йосіро Морі зустрічають олімпійський вогонь на військовій авіабазі Сил самооборони Японії

Додавало болю й те, що Токіо виграв запеклу боротьбу в Мадриду та Стамбулу, бажаючи провести саме Ігри 2020 року.

Магія цих двох «двадцяток» така сильна, що навіть наступного, 2021 року, японці вживатимуть лого «Токіо-2020».

Які були варіанти?

Варіантів було кілька – таки проводити Олімпіаду і зіпсувати свято, бо багато спортсменів просто би не приїхали.

Розглядався також варіант перенесення Ігор на два роки – на 2022-й – щоб уже бути впевненим, що коронавірус точно залишиться в історії. Але у 2022 році має відбутися Чемпіонат світу з футболу в Катарі і ці дві найбільші світові спортивні події – Літня Олімпіада і Мундіаль – не можуть проводитись в той самий рік, бо їм «затісно».

В Олімпіаді бере участь більше країн і територій – понад 200, – аніж є членів ООН. Ще одна проблема з 2022 роком – він має стати роком і зимової Олімпіади – до речі, вона має відбутися в Китаї, звідки коронавірус пішов поширюватись світом.

Журналіст робить фото на Національному стадіоні в Токіо, який мав стати головною ареною Олімпіади-2020. 15 березня 2020 року
Журналіст робить фото на Національному стадіоні в Токіо, який мав стати головною ареною Олімпіади-2020. 15 березня 2020 року

Так вже заведено, що літні і зимові Олімпійські Ігри відбуваються з інтервалом в два роки – у високосний рік проводяться саме літні Олімпіади.

Головне – створити безпечні умови для спортсменів
Йосіро Морі

Також розглядали перенесення Олімпіади на кінець року. Але голова оргкомітету Токійської Олімпіади Йосіро Морі зазначив: «Головне – створити безпечні умови для спортсменів… Неможливо провести Олімпіаду до кінця цього року».

Відтак зупинились на 2021 році. До речі, квитки на Олімпіаду для глядачів будуть чинними і через рік.

«Тріумф над темними часами»

Перенесення Олімпіади – це для спортсменів, включно з українськими, і нагода, і виклик одночасно. З одного боку, ніби можна підготуватися краще, маючи в запасі ще один рік.

Наступного року «найкраща Олімпіада всіх часів» буде також святкуванням людства
Майкл Пейн

З іншого боку, тренери намагаються виводити спортсменів на пік форми на конкретний час – в цьому випадку на літо цього року, і невідомо відтак, в якій формі будуть атлети влітку 2021 року.

Але безпека і здоров’я вартують більше.

Крім того, Олімпіада в Токіо у 2021 році матиме додаткове значення всепланетного масштабу.

«Це короткотермінове розчарування нині… А от наступного року «найкраща Олімпіада всіх часів» буде також святкуванням людства, – каже Пейн. – І світ буде сподіватися, що разом тріумфуватиме після цих темних часів».

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG