Доступність посилання

ТОП новини

Конституційний суд Косова визнав незаконним обрання олігарха Пацоллі президентом


Бехджет Пацоллі
Бехджет Пацоллі

Прага – Президентські вибори в Косові, що пройшли в лютому 2011 року, визнані незаконними. Відповідну постанову виніс Конституційний суд Косова після розгляду скарги з боку опозиції, що посилається на порушення в процесі голосування. Президентом Косова став близький до Росії мультимільйонер зі швейцарським паспортом Бехджет Пацоллі. Політичні діячі опозиції Косова привітали рішення Конституційного суду. Це вже другий випадок за півроку, коли Конституційний суд Косова виносить рішення не на користь президента.

Конституційний суд виявив відсутність альтернативи та кворуму під час голосування 22 лютого, коли 62 депутати косовського парламенту зі 120 обрали Пацоллі на посаду президента. Суд постановив, що вибори не є законними. Значна частина депутатів взагалі залишила залу парламенту під час голосування на знак протесту.

Однак ще не ясно, чи буде Пацоллі виконувати обов’язки до нових виборів, чи ж змушений буде піти з посади негайно. Вйоса Османі, член Демократичної ліги Косова, однієї з парламентських сил, що бойкотували вибори 22 лютого, каже про очікування остаточного вердикту Конституційного суду про долю президента у середу, 30 березня.

«Оскільки не йдеться про безпосередні дії самого президента, то він не може бути звільнений негайно. Йдеться про дії парламенту. Ми мусимо почути, що скаже про це Конституційний суд – чи ж він анулює попереднє голосування і змусить голосувати знову, чи ж буде якесь інше рішення», – зауважила Вйоса Османі.

Конституційний суд вже двічі упродовж півроку виносив рішення не на користь президента. Фатмір Сейдіу змушений був піти у відставку у вересні 2010-го після рішення суду про неможливість бути одночасно президентом Косова і головою політичної партії.

Пацоллі – власник фірми, котра отримала контракти на ремонт московського Кремля

Бехджет Пацоллі ж відразу викликав ненависть опозиції за свої зв’язки з Росією, державою, котра була категорично проти одностороннього проголошення незалежності Косова від Сербії у 2008 році. 59-річний Пацоллі є власником швейцарської проектної фірми Mabetex, котра отримала прибуткові контракти на ремонти приміщень московського Кремля, Держдуми Росії та інших урядових установ у Москві. Пацоллі очолив у 2006 році створену ним партію «Альянс Нове Косово».

Обрання Пацоллі на президента було частиною угоди про розподіл влади з нинішнім прем’єр-міністром Косова Хашимом Тачі, Демократична партія якого з труднощами перемогла на парламентських виборах у грудні 2010 року.

Справжня влада в Приштині перебуває в руках прем’єр-міністра. Експерти вважають, що провал із вибором Пацоллі на посаду президента може мати масштабні наслідки, аж до дострокових парламентських виборів в Косові – за одним із тлумачень, парламент у разі невдачі з виборами президента має бути розпущений. Тим більше, що проти Хашима Тачі розпочато з подачі Ради Європи офіційне розслідування з приводу звинувачень його у кримінальних злочинах, підпільній торгівлі людськими органами та людьми під час війни Косова з Сербією в 1990-і роки. Уряд у Приштині відкидає ці звинувачення.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG