Доступність посилання

ТОП новини

Київ як столиця міжкультурного діалогу Європи


Собор Святої Алжбети (позаду), храм Святого Міхала /попереду праворуч), Кошице, Словаччина
Собор Святої Алжбети (позаду), храм Святого Міхала /попереду праворуч), Кошице, Словаччина

Київ – Євросоюз визнав провал своєї міжетнічної політики. Як відзначають в ЄС, час по-новому подивитись на діалог культур, присутніх нині в Європі. Сучасну стратегію міжетнічного співробітництва пропонує програма Ради Європи «Багатокультурні міста», мета якої – пов’язати народи і культури на рівні міських громад: від шкільного класу та бібліотеки до місцевого музею або театру. Нині у Києві відбулося засідання учасників програми, які підписали Меморандум про створення мережі багатокультурних міст.

Україна стане «перехрестям» у спілкуванні культур, від Балтійського моря та Атлантичного океану до Каспію, домовились учасники програми. Згідно з Меморандумом, громади Мелітополя, Ніжина та Вінниці співпрацюватимуть з багатонаціональними містами в Італії, Словаччині, Франції, Росії.

Перші проекти за підтримки Ради Європи вже розпочинаються. Так, у Мелітополі французькі дизайнери опрацьовують проект оновлення парку, який стане «Центром ста культур» (стільки народів представлені у мелітопольській громаді). В італійському місті Реджо-Емілія працюватиме український культурний центр. Словацьке місто Кошице поповниться бібліотекою, що її збирають письменники з України.

Ніжинські греки влітку відвідають історичну Батьківщину – місто Патмас, де відкриють постійну фотовиставку «Грецькі куточки Ніжина». А Вінниця пропонує європейським митцям взяти участь у цікавих мистецьких фестивалях та конкурсах.
Єврейський дім, Ніжин

«Один з наших проектів – «Мистецькі вихідні» – покликаний створити конкурентоспроможне мистецьке середовище. Географічних обмежень у даному проекті немає! Ми пропонуємо усім, хто хоче реалізувати себе, написати якийсь цікавий творчий проект, і виграти грант до 5 тисяч гривень на здійснення даного проекту», – розповіла Радіо Свобода координатор Світлана Пихтіна.

«Країна багатьох культур» – бренд України

Найкращі ініціативи будуть представлені на порталі «Інтеркультурні міста», який створюється за підтримки Ради Європи, пообіцяли координатори програми українець Олександр Буценко та британець Террі Санделл.
Грецькі торгові ряди, 18-е століття, Ніжин

Створення віртуально простору для спілкування Буценко оцінює як «перший крок, який зробить українські міста, що беруть участь у програмі, публічними». «Про них піде інформація, і міста вже будуть присутніми на мапі різних європейських культурних програм», – зазначає він.

«Український досвід співжиття представників різних народів навіть у маленьких містечках, мирний розвиток національних культур – зразок для багатьох країн ЄС», – переконаний Террі Санделл.
Собор Святого Андрія, збудований греками, Ніжин

Україна повинна поширити свій досвід міжкультурного діалогу на європейський рівень, вважає директор Міжкультурного центру в Реджо-Емілії Аділь Маруахі.

«Подивімось на Європу, там досі немає порозуміння поміж різними народами. А Україна має у цій царині унікальний досвід: на вашій території мешкають десятки народів, які кілька століть тому назвали Україну своєю Вітчизною, і сучасна українська культура є багатонаціональною», – зазначив Маруахі.

На думку європейських експертів, образ «країни багатьох народів, традицій та культур» має стати міжнародним брендом України та прикладом для багатьох держав ЄС.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG