Доступність посилання

ТОП новини
23 Квітень 2019, Київ 14:52

Законодавство про вибори: Януковичу не вдалося кинути лоха


Київ – Просто шекспірівські пристрасті вирують в Україні навколо створення виборного законодавства. Аж дві американські інституції демонстративно бурхливо пішли від Президента Януковича і його команди, звинувативши останніх у закритості і фактично профанації процесу. Міністр юстиції Олександр Лавринович зробив вигляд, що американські партнери трохи не в своєму умі, і повідомив, що вони не розуміють сутність процесу. Він спробував виправити своє зіпсуте скандалом обличчя, сказавши через прес-службу міністерства, що, мовляв, координатор програм ОБСЄ в Україні Любомир Копай не вважає процес створення законодавства закритим. Пан Копай посадив Лавриновича в калюжу, заявивши Kyiv Post, що він не казав нічого подібного.

Коротше, чергова комедія у нашому політикумі. Передісторія її така. Віктор Янукович негайно після місцевих виборів 31 жовтня минулого року створив робочу групу із удосконалення виборчого законодавства. Це стало наслідком різкої критики щодо методів виборів, які позначилися безпрецедентною кількістю скандалів.

До групи були запрошені представники Національного демократичного інституту (NDI) і Міжнародного республіканського інституту (IRI) – американських організацій, які мають великий досвід створення виборчого законодавства у багатьох країнах світу. Правда, до групи не увійшов жоден із представників опозиції і громадських організацій.

Наївним американцям здавалося, що Янукович на повному серйозі вирішив запровадити закони про вибори, які б створювали поле для конкуренції між політиками і політичними партіями.

«Президент запросив на зустріч, назвав мене по імені, що є великою честю, – розповів авторові цих рядків представник IRI в Україні Кріс Голзен, – і не заперечив нічого проти створення виборчого кодексу, який би включав закони про вибори Президента, парламенту та місцевих органів влади». А далі почалися непорозуміння. Засідання групи з виборчого законодавства виглядали профанацією. Виступали якісь люди, чиї виступи не обговорювалися.

За словами пана Голзена, було абсолютно незрозумілим, яка концепція законодавства, хто її розробляє. В кінцевому підсумку і стався згаданий на початку цієї статті скандал. У американців склалося небезпідставне враження, що їх запросили для вигляду, а насправді ніхто ні з ними, ні з будь-ким іншим радитися не збирається.

Чого він боїться?

Ухвалення законів, які б передбачали рівноправну конкуренцію політичних сил на виборах, означали б для Віктора Януковича кінець перебування при владі. Адже декларовані ним реформи не здійснюються, рівень життя падає, навіть його рідний Донбас виявляє небачене досі обурення. Навіть у краї слухняних шахтарів народ виступає з протестами і прокляттями на адресу рідної партії. Участь з такими результатами у виборах – смерті подібна.

Тож у глибинах президентської Адміністрації розробляється свій власний законопроект, для якого Лавринович із очолюваною ним групою служать лише фіговим листком. Згідно з кулуарною інформацією, команда Януковича не збирається відмовлятися від закритих партійних списків, які вже привели до того, що депутати стали простими кнопкодавами і слухняно втілюють під час голосування волю партійних верхівок. Крім того, вони мають намір втілити в життя висунуту колись і скасовану потім ідею збільшення прохідного бар’єру – з метою знизити конкуренцію на виборах до мінімуму. Не виключають, що запропонують ті самі принципи формування виборчих комісій, які були закладені у закон про вибори місцевої влади. Відомо, що вони давали значні преференції правлячій партії і дозволяли боротися з опонентами адміністративним способом.

Ймовірно, команда Януковича хотіла схитрувати і дотягти свій законотворчий процес аж до самісіньких виборів. А потім витягти його, як козир з рукава, і швиденько ухвалити, коли щось змінювати було б вже пізно. Потім виграти вибори із «законним» застосуванням адмінресурсу. Після яких Янукович вийшов би на люди і пояснив всі конфлікти передвиборчої кампанії недосконалістю законодавства. Так, наче не він сам пролобіював такі закони. Адже саме так і було після виборів 31 жовтня минулого року.

Схоже, що цього разу процес зривається. Бо думка Заходу – це чи не єдине, з чим рахується Янукович. І він мусить реагувати на заяви американських інституцій. Американці умовою свого повернення поставили відкритість процесу, необхідність публічного обговорення законопроектів, участь в ньому опозиції і громадських організацій. Після скандалу представники команди Януковича забігали і почали запрошувати до робочої групи опозицію і громадські організації.

Цікаво, що нового придумає Янукович, щоб обдурити пильне американське око. Бо якщо йому не вдасться киданути цих демократичних лохів і протягнути свій законопроект, то виграти вибори йому буде дуже складно.

Юрій Луканов – незалежний журналіст

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG