Доступність посилання

ТОП новини

Суд Білорусі: закон Польщі про «карту поляка» порушує принципи ООН


Міністри закордонних справ Польщі та Білорусі Радослав Сікорський (праворуч) та Олександр Мілінкевич
Міністри закордонних справ Польщі та Білорусі Радослав Сікорський (праворуч) та Олександр Мілінкевич

Мінськ – Конституційний суд Білорусі розглянув безпрецедентну справу – про відповідність закону іншої країни нормам міжнародного права. Білоруський суд прийняв до розгляду та виніс рішення щодо польського закону «Про карту поляка», який діє вже три роки.

Конституційний суд Білорусі визнав, що польський закон «Про карту поляка» зачіпає інтереси білоруської держави, і окремі його норми не відповідають принципам суверенної рівності держав та невтручання у справи інших країн, закріплені ООН, а також положенням Віденської консульської конвенції та двостороннім договорам Польщі та Білорусі.

З ініціативою розгляду такої справи до Конституційного суду звернулася Палата представників Національних зборів – білоруського парламенту, який є фактично кишеньковим у президента Олександра Лукашенка. У парламенті не приховували, що така ініціатива викликана загостренням двосторонніх відносин між Мінськом та Варшавою останнім часом – тобто, після нечесних грудневих виборів та розгортання кампанії репресій у Білорусі.

Польща у складі ЄС є найактивнішим прибічником тиску на білоруську владу. Офіційний Мінськ називає це «антибілоруською кампанією». І ось таким чином вирішив помститися Варшаві, зауважують оглядачі.

Правовий нонсенс

Юридично це рішення Конституційного суду Білорусі не матиме ніяких наслідків, заявляють незалежні білоруські та польські юристи, скасувати закон іншої держави ніяк не можливо, це правовий нонсенс. А нові політичні заяви можливі – суд для цього і направив своє рішення до парламенту. Офіційні ЗМІ Білорусі з цього приводу заявили, що це рішення Конституційного суду ускладнить реалізацію польського закону на території Білорусі. Але, як це може бути не реалізоване не зрозуміло, оскільки «карту поляка» видають у посольстві та консульствах Польщі.

Сказати, що довкола «карти поляка» існує якийсь ажіотаж важко – три роки тому щось подібне було, але тепер стихло. Карту поляка в Білорусі отримали 15 тисяч місцевих поляків із 300 тисяч, зафіксованих останнім переписом. Переважно це молоді люди, які виїжджають до Польщі на роботу та навчання. Вони мають право на безкоштовну польську візу, на отримання робочого місця, на відкриття бізнесу в Польщі, на знижки при купівлі залізничних квитків, відвідуванні музеїв тощо. Білоруська влада каже, що Польща таким чином дискримінує інших громадян Білорусі, які не мають такої карти.

«Карти білоруса» немає

Лідери Союзу поляків Білорусі з приводу цього рішення Конституційного суду кажуть, що ніякої дискримінації польська влада не робить, підтримуючи своїх родичів у Білорусі, для більшості пересічних білоруських поляків це єдина можливість отримати безкоштовну візу і побачити, як живуть люди у Євросоюзі, порівняти зі своїм життям в Білорусі та тим, що каже про Польщу білоруська пропаганда.

Багато хто зауважує, що білоруські громадяни не братимуть карту поляка, коли їм буде добре у Білорусі, і, навпаки, польські білоруси, яких немало, стояли б у черзі по «карту білоруса», якщо б така була.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG