Доступність посилання

ТОП новини

Гагарін: космічний герой і легенда поп-культури


Прага – Відтоді як Юрій Гагарін став першою людиною, яка 50 років тому полетіла в космос, він став живою легендою. Немовлят масово називали Юрами, ледь не в кожному великому місті тодішніх держав радянського блоку почади з’являтися вулиці його імені. На його честь назвали астероїд і кратер на Місяці. Перший космонавт також надихнув чимало представників радянської і пострадянської поп-культури.

108 хвилин, які провів Юрій Гагарін у космосі, стали найбільшою перемогою Радянського Союзу за часів Холодної війни. Сам перший космонавт запевнював співвітчизників, що це лише початок.

«Можна з певністю сказати, що ми, на наших радянських космічних кораблях, будемо літати ще більш віддаленими маршрутами», – висловив упевненість Юрій Гагарін.

Гагарін: популярний і дуже небезпечний

x
Гагарін: популярний і дуже небезпечний
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:53 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
До польоту Юрія Гагаріна в Радянському Союзі вже кілька десятиліть мріяли про освоєння всесвіту. Про зв’язок з Марсом, зокрема, йшлося ще у фільмі «Аеліта» 1924 року, який став класикою радянського кіно. Політ Гагаріна дав новий поштовх для кіномитців. У 1962 році на екрани вийшла стрічка «Планета бур», яка описує експедицію радянсько-американського екіпажу на Венеру.

Після смерті Гагаріна в 1968 році його ім’я увіковічнюють у марках, монетах, ремінцях для годинників.

«Знаєте, яким він хлопцем був»

Але мабуть найпомітніше йому віддають шану в музиці. Близькими друзями Гагаріна були радянський композитор Олександра Пахмутова та її чоловік, поет Микола Добронравов. Ще перед загибеллю космонавта цей творчий дует присвятив кілька пісень Гагаріну, серед яких «Ніжність». Цю пісню вперше виконала Майя Кристалінська.

Ще одна пісня Пахмутової і Добронравова «Знаєте, яким він хлопцем був» описує вже сам політ Гагаріна, цитуючи його славнозвісну фразу перед польотом на космічному кораблі «Восток» – «він сказав «Поїхали», він махнув рукою».

Пісня 1980-х років «Трава біля дому» нещодавно стала офіційним гімном Російського космічного агентства. У ній гурт «Земляни» описує мрію космонавта про рідний дім.

І сучасні митці, серед яких українські гурти Воплі Відоплясова та Ундервуд, також складають пісні на честь Юрія Гагаріна – як доказ, що і через півстоліття після легендарного польоту перший космонавт продовжує надихати.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG