Доступність посилання

ТОП новини
15 Грудень 2018, Київ 21:00

США: 150 років від початку Громадянської війни


16-ий Президент США Авраам Лінкольн виступав за скасування рабовласницької системи Півдня

Нью-Йорк – Cполучені Штати відзначають 150 річницю початку Громадянської війни між Північчю країни та штатами Півдня, які обстоювали свою тодішню рабовласницьку систему. 12 квітня 1861 року пролунали перші постріли цієї війни. Вона тривала чотири роки і закінчилася цілковитою поразкою Півдня. За кількістю людських втрат то була найбільша серед усіх воєн, в яких брала участь Америка.

Відгомін Громадянської війни і сьогодні можна відчути в Америці. Ентузіасти воєнної історії, одягнені у тогочасні мундири (темно-сині – військ Півночі та сірі – військ Півдня), відтворюють битви того часу. Громадське телебачення показує багатосерійний документальний фільм про Громадянську війну. Нащадки ветеранів відшукують папери тієї пори. Національний архів у Вашингтоні влаштовує виставки плакатів, газетних оголошень, армійських наказів тощо.

На екрани країни вийшов новий кінофільм «Змовник» – про суд над убивцями президента Лінкольна. Сенатор законодавчих зборів штату Південна Кароліна Гленн МакКоннелл виступає з лекціями у своєму штаті. На запитання репортера, як він характеризує війну між штатами, МакКоннелл відповідає дипломатично: «Інколи, залежно від складу й настроїв аудиторії, я кажу: війна проти агресії Півночі, війна за незалежність Півдня, повстання, війна за звільнення рабів, але у кінцевому рахунку – то була американська Громадянська війна».

Конфедеративні Штати – проти Сполучених Штатів

Війна почалася незабаром після вступу на посаду новообраного президента Авраама Лінкольна. Він обстоював скасування рабовласницької системи Півдня. Одинадцять південних штатів відокремилися і проголосили себе Конфедеративними Штатами Америки. Вони прийняли власну Конституцію і обрали власного президента Джеферсона Дейвіса. Білий дім оголосив цей крок протизаконним бунтівним актом, але Південь створив власну армію і першим почав воєнні дії. То була страшна й безжалісна братовбивча війна. У перебігу її, наприклад, війська Півночі під командою генерала Вільяма Шермана дощенту спалили місто Атланту.

У самій лише битві під Геттісбергом у Пенсільванії втрати вбитими й пораненими сягнули понад 50 тисяч вояків з обох сторін. На місці битви створили Національний цвинтар, де Лінкольн виступив зі знаменитою промовою, сказавши, що «ця країна, під Богом, дасть нове народження свободі, і уряд її – від народу, народом і для народу – не зникне з лиця землі».

У Сполучених Штатах протягом чотирьох років Громадянської війни загинуло 620 тисяч вояків і півмільйона були поранені. У грудні 1865 року заборону рабовласництва було закріплено 13 поправкою до Конституції США.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG