Доступність посилання

ТОП новини
22 квітня 2021, Київ 19:49

Дніпропетровські ракетобудівники: у пошуках контрактів в надії на державу


Космічний апарат 11Ф631

Дніпропетровськ – Дніпропетровськ називають ракетно-космічною столицею України. Тут зосереджені головні підприємства галузі – завод «Південмаш» та конструкторське бюро «Південне». ДКБ «Південне» заснували 60 років тому як відділ секретного заводу з виробництва бойових ракет. Стратегічні ракетні комплекси, створені там, були технічною базою ракетних військ СРСР. Саме через цю продукцію «вертикального зльоту» Дніпропетровськ довгий час був містом, закритим для іноземців. Зараз підприємство є світовим лідером з розробки космічної техніки.

Конструкторське бюро «Південне» у рамках космічних проектів співпрацює з кількома десятками країн світу, серед головних стратегічних партнерів – США та Росія. Ракетоносії дніпропетровського виробництва «Космос», «Циклон», «3eніт», «Дніпро» вже вивели на навколоземну орбіту понад тисячу апаратів.

Амбітних космічних проектів теж чимало, розповів в інтерв’ю Радіо Свобода головний науковий співробітник КБ «Південне», керівник центру інформаційних зв’язків Юрій Мошненко.

Головний науковий співробітник КБ «Південне» Юрій Мошненко
«У нинішній час конструкторське бюро «Південне» має міжнародних 22 контракти. З найяскравіших міжнародних проектів – запуски апаратів на нашому ракетоносії «Дніпро», – каже він. – Здійснено півтора десятка пусків цієї ракети, запущено понад 50 супутників – для Європи, Росії, США, Саудівської Аравії, Малайзії, азійських країн тощо. Ми також виграли тендер в Європейському космічному агентстві й тепер розробляємо, а «Південмаш» конструює двигун для європейської ракети «Вега».

Мільярдне фінансування буде в найближчі 10-12 років

А втім, конструктори не приховують: чимало їхніх досягнень стали можливими лише завдяки іноземним контрактам. Хоча держава обіцяє значні кошти на космічні проекти, зауважив Юрій Мошненко.

Ракети, розроблені КБ «Південне»
«Недавно була опублікована нова концепція розвитку галузі, її розробив Кабінет Міністрів. Там заплановано понад 30 мільярдів гривень на найближчі 10-12 років. Ми б хотіли більш повної підтримки держави, але і розуміємо, який стан справ в країні, – зазначає він. – Зараз в КБ «Південне» майже 33 відсотки – це молоді люди віком до 30 років. Ми їх запрошуємо з дніпропетровського фізтеху і Харківського авіаційного університету. На полігонах, у пускових бригадах, беруть участь молоді спеціалісти. Ми маємо змогу стабільно виплачувати зарплату, хоч і невелику. Зараз працюємо над тим, щоб знайти додаткові контракти, аби забезпечити стабільну роботу».

Польоти на Місяць – реальність

В арсеналі підприємства – чимало перспективних напрацювань. Є, зокрема, розробки космічних апаратів для польотів на Місяць. Однак вони наразі не затребувані, каже головний науковий співробітник КБ «Південне» Юрій Мошненко.

«Конструкторське бюро «Південне» і «Південмаш» розробили свого часу злітно-посадкову частину «місячного» космічного корабля – для польотів на Місяць. Провели повну перевірку цього корабля в космосі й на Землі. Потім цей вузол виявився непотрібним, оскільки програму згорнули», – зауважив Мошненко.

Поки ж конструкторське бюро шукає собі нових замовлень і перспективних напрямків роботи. Серед амбітних інноваційних проектів – створення електростанції на сонячній енергії.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG