Доступність посилання

ТОП новини

Росія намагається знешкодити нову енергетичну політику Євросоюзу


Голова правління «Газпрому» Олексій Міллер

Прага – Російська влада незадоволена новими правилами Європейського Союзу в галузі енергетики, які мають на меті зменшити вплив енергетичних гігантів, таких, як «Газпром». Тому Росія активно працює за кулісами, щоб нові заходи стали беззубими.

Коли російський прем’єр Володимир Путін приїздив до Брюсселя в лютому, він гостро критикував нові європейські вимоги до енергетичних компаній. На його думку, вони лише призведуть до підвищення цін для європейських споживачів.

Москва особливо обурена вимогою, щоб компанії, які працюють у Європі, розмежовували видобуток і розподіл енергоресурсів. Таким чином ЄС хоче домогтися більшої конкуренції, щоб споживачі мали можливість обирати постачальників. У Брюсселі вважають, що енергетичні велетні зловживають своїм домінуванням на ринку, включно з тим, що відмовляються надавати іншим доступ до своїх трубопроводів.

Посол Росії при ЄС сказав Радіо Свобода, що його країна регулярно обговорює з Європейською комісією нові енергетичні вимоги. «Третій енергетичний пакет став законом у Європейському Союзі, хоча це складний документ, який до певної міри дає можливість для маневру», – зазначив Володимир Чизов.

Нині Росія постачає 45 відсотків газу до Європейського Союзу і має тісні відносини з провідними європейськими державами, такими, як Німеччина. Але нові учасники європейської спільноти зі сходу континенту стурбовані експансією російського енергетичного гіганта і віддавна виступають за створення єдиного енергетичного ринку з суворими вимогами. Якраз це мав на меті третій енергетичний пакет Євросоюзу, який почав діяти у квітні.

Але Росія намагається скористатися розбіжностями в лавах Європейського Союзу і вже домоглася винятків із нових правил для двох ділянок під час будівництва трубопроводу «Північний потік» – спільного проекту з Німеччиною, який має постачати російський газ до Західної Європи.

Ба більше. Через складність нового енергетичного законодавства у Європейській комісії наразі відклали запровадження правових санкцій проти держав ЄС, які порушують нові енергетичні вимоги.

Третій на трубі – зайвий?

За новими європейськими правилами, існують різні способи, як розділити видобуток і розподіл енергоресурсів. Європейська комісія, за підтримкою таких членів ЄС, як Литва, хотіла б бачити це розмежуванням остаточним. Натомість Франція і Німеччина, так само, як і Росія, вважають, що компанії можуть мати одного власника, але доручати щоденні операції менеджментові. Ще один варіант – збереження власності, але незалежний нагляд за тим, щоб видобуток і продаж газу чи нафти були розділені.

Речниця єврокомісара з питань енергетики Марлене Гольцнер запевнила Радіо Свобода, що європейська спільнота не збирається змінювати нове законодавство, яке вже схвалили і Європейський парламент, і окремі держави ЄС. Водночас вона визнала, що певні винятки можливі.

«У законі є певна свобода для маневру. За певних умов можливі винятки, але їх роблять у конкретних випадках. Це те, що ми можемо обговорювати», – сказала Голзнер.

Навіть якщо Європейська комісія затвердить винятки, то так звані «треті» компанії все одно зможуть діставати доступ до системи розподілу енергоресурсів, коли запропонують ринкову ціну.

Посол Росії при ЄС Володимир Чизов далі наполягає, що таке правило несправедливе, бо ці компанії не розробляли родовища і не будували трубопроводи, що є коштовною справою. «Де ви знайдете ці треті компанії? Їх немає в нафтовому родовищі. Вони не на трубі, – наголошує російський дипломат. – Єдиний варіант для них долучитися до проекту – це взяти участь у розподілі і заробити гроші з нічого, м’яко кажучи».

Тим часом один зі співробітників Європейської комісії у розмові з Радіо Свобода висловив сподівання, що Росія зрештою прийме нові енергетичні вимоги ЄС. За його словами, Путін влаштував велике шоу, коли був у Брюсселі, розраховуючи на внутрішню російську аудиторію, але справжня політична дискусія за зачиненими дверима відбувається інакше.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG