Доступність посилання

ТОП новини

Книжка в Чехії на найвищому п’єдесталі


Прага – На книжковій мапі Європи протягом останніх років все виразніше проступає новий центр – Чехія. Значний інтерес чехів до книговидавничої справи, активне інтелектуальне життя, та насамперед – обдумана державна політика у ставленні до книжки, письменницької праці в цілому принесли результати. І цього року чехи сподіваються, що їхні літературні свята зберуть нових читачів, а це означає, що книжкові наклади зростатимуть.

На одне з найбільших свят – книжковий конкурс Magnesia Litera – чеська читацька громада чекає з особливим хвилюванням. На вечорі в престижній залі празької Опери, який транслюється на телебаченні, оголошують переможців – авторів найкращої книжки року, найкращого перекладу, найкращої книжки для дітей, а також найкраще видавництво чи літературне відкриття року.

«У конкурсі може взяти участь по суті кожний, – розповів Радіо Свобода Павел Мандис, керівник громадського об’єднання Litera, організатора акції. – Найчастіше свої книжки представляють самі видавництва: часом це кілька книжок, іноді кілька десятків. Можуть це зробити самі автори книжок чи їхні друзі або організації. Але і саме журі має право додати до конкурсного списку якусь книжку. Потім відбувається кілька кіл закритого голосування – так визначається переможець. У цьогорічному конкурсі взяло участь понад 300 книжок».

До журі конкурсу входять не представники міністерств чи інших владних організацій, а тільки фахівці – ілюстратори, друкарі чи представники громадських читацьких клубів.

На свято дитячої книжки до Ліберця

Зовсім інакше відбувається щорічний ярмарок дитячої книжки в місті Ліберці. Із героями книжок на цьому святі наймолодші читачі можуть поговорити, разом заспівати. Вистави для дітей за літературними мотивами готують також театри.

У Ліберці переконані, що це найкращий шлях, щоб виграти бій з конкурентами – інтернетом чи телебаченням. Адже ніщо не зрівняється із захопленям дитини від майстерно ілюстрованої книжки – це думка Даґмар Гелшусової, голови комітету ярмарку.

«У 9-му ярмарку дитячої книжки взяли участь 40 видавництв, було представлено кілька тисяч книг, – розповідає вона. – Тематично книжки дуже різні – від фантастики до науково-популярних книжок, але все ж, за нашими спостереженнями, наймолодші діти віддають перевагу казкам. Важливою частиною нашого фестивалю є авторські читання і зустрічі з ілюстраторами. Адже наш ярмарок був заснований з метою підтримати юного читача і змусити батьків усвідомити, як важливо вдома читати книжку дітям».

Прага – центр літературної Європи

Також громадське «Об’єднання читачів Чеської Республіки» разом із Літературним музеєм у Празі проводять щорічний конкурс на найкрасивішу книжку року. Тут до уваги, насамперед, береться поліграфічний рівень видання і майстерність ілюстратора.

Важливою щорічною подією є також Міжнародний фестиваль письменників у Празі. Цього року головною темою дебатів обрано ідею протистояння між зовнішніми проявами і внутрішнім життям літератури. Фестиваль відкриється цієї суботи і триватиме до 20 квітня.

У понад 10-мільйонній Чехії щороку видається в середньому 16 тисяч нових книжок, працює майже 200 видавництв, щороку проводяться міжнародні книжкові конкурси і ярмарки, письменницькі фестивалі і численні свята дитячої книжки. Велику роботу тут проводять громадські книжкові клуби і товариства, літературні кав’ярні.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG