Доступність посилання

ТОП новини

Македонія стає асоційованим членом ЄС


Македонія стає асоційованим членом ЄС

Прага, 10 квітня 2001 — Світова спільнота святкує першу перемогу в подоланні міжетнічної напруженості в Македонії: ця країна підписала з Європейським Союзом Угоду про стабілізацію й асоційоване членство, зобов’язавшись до червня піти на політичні реформи, аби задовольнити албанську меншину, і тим зробила перший крок на шляху до повноправного членства в ЄС. Але шлях цей буде довгий.

Важливим інструментом для зміцнення безпеки й стабільності і водночас сміливим планом дій, спрямованих на засадничі реформи, назвала підписану в понеділок у Люксембурзі Угоду про стабілізацію й асоційоване членство між Європейським Союзом і Македонією Анна Лінд, Міністр закордонних справ Швеції, яка головує зараз у ЄС.

Нещодавнє албанське повстання в Македонії — а албанці становлять у ній від 20 до 30 відсотків населення — далі похитнуло й так неспокійний балканський ре∂іон. Але тепер принаймні в цій державі є добрий шанс на мир: новою угодою Македонія зобов’язалася пристати на європейські стандарти демократії й економічних реформ. Під головуванням Президента Бориса Трайковского створюється «Комітет Європи» за участю всіх зацікавлених сторін у країні, що має мандат вдовольнити потреби місцевих албанців.

Це перша така угода, що зобов’язує Македонію поважати принципи демократії, права людини, верховенство закону й засади ринкової економіки і водночас усуває більшість торгівельних бар’єрів між нею й ЄС.

Анна Лінд, вітаючи Македонію з її підписанням, заявила: «Майбутнє тепер залежить від вас». Ця угода, сказала вона, «означає великий крок до поступової інте∂рації країни в Європейський Союз». Піднявши на урочистій церемонії келих македонського вина, вона додала: «Бажаємо успіхів і вітаємо в нашій розширеній родині».

Прем’єр-міністр Македонії Любчо ¢еор∂ієвскі усвідомлює, що завдання непрості: «Те, що ми стали асоційованим членом Європейського Союзу, є, повірте, великий виклик для нашої країни. Запевняю, що ми зробимо все можливе, щоб засвідчити серйозні результати».

Але не всі вдоволені цією, за словами ¢еор∂ієвского, «нагородою за досягнення минулих десяти років» для Македонії, яка єдина відокремилася від колишньої Югославії безкровно й до останнього часу не знала заворушень. Одна з партій македонських албанців своїх представників на урочистості не прислала. Найбільша ж із них, що входить до уряду й фактично є в ньому головним коаліційним партнером, теж має свої застереження. Албанці Македонії, заявив голова Демократичної партії албанців Арбен Джафері, хочуть ще й конституційних реформ, більшої участі у владі й амністії для повстанців, що брали участь у боях минулого місяця.

А напередодні, в неділю, ще різкіше висловився віце-президент цієї партії Мендух Тачі: він пригрозив, що збройні угруповання постануть знову, якщо уряд відкидатиме вимоги албанців — які твердять, що почуваються в Македонії другим сортом, зазнають дискримінації на ринку праці й не мають рівних можливостей для освіти. Керівництво Македонії ж уважає нинішню конституцію за зразок демократії й усе не згоджується на її зміни, які, на його думку, неминуче доведуть до розколу країни на македонську й албанську частини.

Але до виконання щойно підписаної угоди з ЄС Македонія береться швидко. Вже в вівторок Президент Борис Трайковскі на засіданні Комісії ООН із прав людини в Женеві розповідав про конкретні плани країни — серед них відкриття університету в місті Тетові, де живуть головно албанці, чи переведення одного з трьох державних телеканалів на мови національних меншин, тобто в першу чергу на албанську. А в столиці Македонії Скоп’є готувалися до переговорів провідні політики країни.

І, звичайно, не забуває про Македонію й міжнародна спільнота — в середу в Парижі становище в цій країні стане на розгляді Міжнародної контактної групи в справах колишньої Югославії.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG