Доступність посилання

ТОП новини

Як оцінює діяльність уряду парламент, і як - суспільство? Або чому українські політичні партії не зважають на громадську думку?


Як оцінює діяльність уряду парламент, і як - суспільство? Або чому українські політичні партії не зважають на громадську думку?

Київ, 23 квітня 2001 - Як оцінює діяльність уряду парламент – і як цю діяльність оцінює суспільство? Якою конкретно є ця відмінність? Чому українські політичні партії не зважають на волю виборців?

У демократичних країнах парламентарії, та ще напередодні виборів, дуже чутливо реагують на настрої суспільства і громадську думку. Справа не тільки в тому, що парламент покликаний бути виразником цієї думки на законодавчому полі; спрацьовують і прагматичніші, чи, якщо хочете, цинічніші міркування: будеш діяти відверто всупереч волі виборців – залишишся “за бортом” парламенту. І ти, і твоя партія.

Зовсім інший підхід до виборців продемонстрували ті українські партії, фракції яких 19 квітня у Верховній Раді оцінили роботу уряду Віктора Ющенка як “незадовільну” і вимагали його відставки. Варто нагадати, що серед цих партій були, зокрема, комуністи, об‘єднані соціал-демократи, зелені, народні демократи. Особливу позицію посіли соціалісти, які вважають роботу уряду незадовільною, але виступають проти його відставки. А як же оцінюють діяльність уряду виборці (як увесь їхній загал, так і симпатики зазначених партій)? За даними всеукраїнського репрезентативного соціологічного опитування, проведеного відомою фірмою “Социс” та фондом “Демократичні ініціативи”, позитивно діяльність уряду Ющенка оцінює 36% громадян, неґативно – 21%.

Середня оцінка, виставлена урядові – 3,2 бали за п‘ятибальною шкалою, тобто однозначне “задовільно”. Позитивно оцінили діяльність Кабміну прихильники більшості політичних напрямів – серед симпатиків націонал-демократів середня оцінка 3,9, соціал-демократиів – 3,4, соціалістів – 3,3, зелених – 3,2. Тільки прихильники ідей комунізму виставили нижчу оцінку – 2,8 бали, але і вона близька до “задовільно”. Таким чином, крім націонал-демократів, усі інші партії пішли відверто всупереч волі своїх виборців.

Що ж стосується питання про відставку уряду, то тут відмінності між орієнтаціями партій та їхнього електорату ще разючіші. Навіть серед прихильників Компартії думки поділилися навпіл: 36% за відставку уряду, 38% - проти. 70% потенційних виборців Народно-демократичної партії проти відставки уряду; такої ж думки дотримується 50% прихильників Партії зелених та 68% симпатиків об‘єднаних соціал-демократів. Врахували настрій своїх виборців соціалісти: 53% проти відставки уряду Ющенка, 23% - за відставку. Цікаво, що практично такими самими є і показники по всій Україні: 52% - за продовження повноважень уряду, 23% - за відставку і ще 25% не визначилися.

Який же можна зробити висновок із сказаного? Видається, простий. Деякі впливові українські партії вважають, що їм не варто зважати на настрої виборців: для проходження до парламенту їм досить грубих грошей та адміністративного ресурсу. Тобто – скільки б вони не повторювали у своїх назвах слово “демократія”, це лишень цинічна гра.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG