Доступність посилання

ТОП новини

Популярний американський щомісячний журнал «Атлантик-мантлі» вмістив у травневому випуску статтю під заголовком «Кінець Росії»


Популярний американський щомісячний журнал «Атлантик-мантлі» вмістив у травневому випуску статтю під заголовком «Кінець Росії»

Нью-Йорк, 25 квітня 2001 – «Атлантик-мантлі» - один з інтелектуальних китів Америки. Автор статті про Росію – Джефрі Тейлер, письменник і журналіст. Він аналізує становище колишньої великої держави не лише ззовні, а й так би мовити, зсередини. Тейлер мешкає в Росії, зберігаючи американський паспорт, він одружений з росіянкою, займається бізнесом у Москві. Тейлер пише: «Присвятивши половину свого життя цій країні, спостерігаючи від 93-го року перетурбації й перебудови, доходжу висновку, що внутрішні протиріччя тисячолітньої історії Росії заповідають її подальше демографічне скорочення, економічний занепад і, можливо, цілковитий територіальний розпад».

Драма наближається до завершення, – зазначає автор, – і впродовж найближчих кількох десятирічь для решти світу Росія буде цікавою для світу не більше, ніж будь-яка інша країна третього світу з багатими ресурсами, злиденним населенням і корумпованим урядом. Іншими словами, Росії кінець як великій державі, а може, як просто державі. Тейлер доходить цього висновку, аналізуючи історію Росії, починаючи від прийняття Києвом ортодоксального християнства через візантійських греків, що відокремило їх від Заходу.

Тейлер не бачить принципової різниці між правлінням татарських ханів, російських царів та комуністичної диктатури більшовиків. За всіх режимів «влада була всім, а народ – нічим. Мало що змінилося, на його думку, з розпадом Радянського Союзу, хіба що раніше владарювала партійна еліта, а нині – олігархи, організовані злочинці й тісно пов’язані з ними урядовці. «Цей уряд, - пише американський уряд, - віддав народ на поталу мафіозним горлорізам, тому що сам він з ними заодно, і у велетенській країні жодного спротиву нема. Єдиним винятком стала Чечня, але її просто зрівняли з землею». На всій території Росії автор бачить середньовічні злидні, і лише два міста – Москва і Санкт-Петербурґ – жирують.

Якщо росіяни згадують про свій уряд і політичних діячів, то вони говорять про злодіїв, бандитів і шахраїв, які привласнили усі багатства землі. Так само вони говорили і в період сердньовіччя. Нового російського президента, колишнього аґента КҐБ, Тейлер називає «Путіним Грізним» - за аналогією з Іваном Четвертим. Путін як новий цар проголосив своєю метою «відновлення керівної та регулюючої ролі держави, зміцнення вертикалі влади, тобто його власної влади…». Путін, зазначає Джефрі Тейлер, називає зрадниками тих журналістів, які насмілюються критикувати його. Він заповідає відновити «всеохопну систему державного регулювання економіки, що вимагає ренаціоналізації енергетичної промисловості». Влада спирається на армію, яка, за визнанням Кремля, фактично не зменшилася від часів Радянського Союзу – два мільйони військових плюс майже мільйон вільнонайманих.

Претензії супердержави автор пов’язує з російською цивілізацією та ідентичністю, які завжди відзначалися розмірами та ізольованістю території, багатством природних ресурсів, науковим та воєнним потенціалом і наявністю ядерної зброї. Але ці претензії в сучасному світі безпідставні,- вважає Тейлер, - бо ж російська економіка занепала, валовий національний продукт Росії становить чотири відсотки від американського. При всьому тому Путін закликає радикально збільшити оборонні видатки. Але чим потужнішою стає держава, тим бідніше її населення. Адже саме воно змушене оплачувати рахунки держави. Отож, нова політика з її великодержавними амбіціями заповідає народові нові злидні, - пише Тейлер.

Якщо від часів Івана Грізного влада Кремля була синонімом пограбування і експлуатації народу, то що ж очікує Росію в майбутньому? – запитує американський автор. Він звертає увагу на той факт, що населення Росії зменшується на мільйон щороку. За таких темпів до середини 21-го століття 150-мільйонне населення Росії зменшиться на третину. «Росія йде шляхом Заїру під владою «мобуту». Вона поступово перетвориться на велетенську, але малонаселену землю з природними ресупсами, експлуатованими авторитарною елітою, тоді як населення дедалі більше поринає в злидні, хвороби та відчай. Такий висновок робить американський псьменник та журналіст Джефрі Тейлер.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG