Доступність посилання

ТОП новини

Проект резолюції у справі санкцій проти Іраку


Проект резолюції у справі санкцій проти Іраку

Прага, 29 травня 2001 – Нові пропозиції у справі полекшення санкцій проти Іраку, які минулого тижня представили на розгляд Ради безпеки ООН Сполучені Штати і Великобританія, викликали серйозні заперечення з боку Росії. У зв’язку з цим оглядачі передбачають дальші ускладнення і затяжні дискусії у цій справі.

Чинність попередньої резолюції ради безпеки ООН у справі санкцій проти Іраку, ухваленої 90-го року за агресію іракських військ проти Кувейту, закінчується 3-го червня. Нині Рада безпеки у повному складі, тобто за участю всіх 15-ти членів мала би ухвалити нову резолюцію до кінця травня. Минулого тижня США і Великобританія запропонували проект нової резолюції, яка передбачає скасування будь-яких обмежень на ввезення до Іраку харчових продуктів і товарів для цивільних потреб, проте загострює контроль над імпортом зброї й військового устаткування, а також товарів, які можуть бути використані у військовій промисловості. Проект нової резолюції передбачає також продовження патрульних польотів союзницької авіації у чітко визначених зонах на півночі і півдні Іраку, а також суворіший контроль над продажем іракської нафти у рамках гуманітарної програми ООН «нафта за харчі», а точніше над використанням виручених сум за продаж нафти за цією програмою. Згідно з повідомленнями, значні кошти режим Саддама Хусейна використовує не для закупівель товарів і харчів для населення, а для власних потреб.

Нагадаймо, санкції ООН проти Іраку досі залишаються чинними лише з тієї причини, що Багдад категорично відкидає вимогу ООН відновити міжнародну інспекцію його військових підприємств, на яких, як вважають військові фахівці, іракський режим продовжує розробку зброї масового знищення. Багдад відкинув також проект нинішньої резолюції. Проти проекту резолюції США і Великобританії виступила також Росія, представники якої минулого тижня у принципі погодилися з новими пропозиціями. Під час нинішньої наради представників союзу НАТО в Будапешті, на яку запрошено і міністра закордонних справ Росії Іванова, держсекретар США Пауел і міністр закордонних справ Великобританії Кук доклали зусиль, щоб переконати російського мініста підтримати проект нової резолюції, хоча реакція Москви у цій справі поки що невідома. Застереження у справі нових пропозицій висловлюють також Франція і Китай, які, як і Росія, мають свої економічні інтереси в Іраку, зокрема вони зацікавлені у прибутковій модернізації іракської нафтової промисловості після цілковитого скасування санкцій у майбутньому. Із цієї причини згадані три країни – члени Ради безпеки ООН виступають за якнайшвидше цілковите скасування санкцій. Дальші контроверзи, як передбачають оглядачі, можуть викликати поправки Генерального секретаря ООН Кофі Аннана до проекту резолюції, які передбачають чітке регулювання торговельних взаємин Іраку із сусідніми країнами і патрулювання морських кордонів, щоб запобігти контрабандному ввезенню зброї і вивезенню іракської нафти в порушення квот гуманітарної програми ООН.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG