Доступність посилання

ТОП новини

Нарада СНД у Мінську та З’їзд слов’янських народів у Москві


Нарада СНД у Мінську та З’їзд слов’янських народів у Москві

Прага, 31 травня 2001 ― У п’ятницю в Мінську відбудеться нарада лідерів Співдружності Незалежних Держав. Оглядачі не очікують підписання жодних документів. За повідомленнями агентсв з білоруської столиці, найважливіші переговори проходитимуть у регіональних підгрупах. Нагадаємо, що Співдружність Незалежних Держав створено 1991 року з метою забезпечити цивілізоване розлучення радянських республік після розвалу СРСР, власне, аби запобігти жахливому сценарію югославського розлучення, що вилилося у тривале кровопролиття. Але за 10 років Росії так і не вдалося вдихнути життя в цю організацію.

Через 10 років після розвалу Радянського Союзу, головний ініціатор створення СНД – Росія – ніяк не вгамується з намірами відновити інтеграційні процеси у Співдружності, до якої входять усі колишні радянські республки крім Прибалтики. Створене на швидку руку об’єднання так і не стало дієвою структурою, спроможною організувати взаємини колишніх радянських союзників на нових ринкових засадах. Західні оглядачі із самого початку прогнозували безперспективність СНД, і сьогодні майже через 10 років від його народження навіть елементарна умова створення спільного ринку, зона вільної торгівлі, і та відсутня.

Для тих, хто має сумніви в ефективності й важливості СНД, як єдиної організації, білоруська влада непрямо, але опосередковано підтвердила свій скептицизм, передусім у плануванні зустрічей наради. П’ятничний самміт проходитиме у офіційній резиденції білоруського лідера Аляксандра Лукашенки. Там, Володимир Путін проведе переговори щодо Нагірного Карабаху з президентами Вірменії та Азербайджану – Робертом Кочеряном і Гейдаром Алієвим. Пізніше до них долучиться грузинський лідер Едуард Шеварнадзе і дискусія перекинеться на проблеми Чечні. Після цього лідери країн так званої Євроазійської Співдружності – Росії, Казахстану, Киргизії, Таджикистанe та Білорусі обговорюватимуть економічні питання.

Як бачимо розрізненіть інтересів в країнах СНД дається взнаки. Німецький аналітик з Констанзи Райнер Лінднер вважає, що майже через 10 років структури Співдружності нарешті отримують біль-менш логічне наповнення: якщо раніше організація по-суті була порожньою, то зараз формуються групи за інтересами. “Я гадаю, ми невдовзі побачимо дво-торонні чи три-сторонні організації, створені на економічних засадах або політичних угодах. Але СНД, як структура з 12-ма членами на цей момент навряд чи стане активним інструментом у міжнародній або національній політиці”.

Сьогодні ж на вулицях Мінська мало хто висловлює зацікавленість самітом. Єдиною ознакою присутності в місті глав держав є збільшення міліцейських патрулів, та й ті головно вартують дорогу до летовища. Кілька разів на день рух перекривається аби пропустити автомобільний ескорт Лукашенки. Лідер опозиційного Молодого фронту Білорусі Павло Северінець в інтерв’ю Радіо Свобода повідомив, що Фронт використовуватиме СНДівську нараду для гумористичної акції, які часто проводять молоді опозиціонери. Початок саміту співпав із міжнародним Днем боротьби з курінням.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG