Доступність посилання

ТОП новини

Засідання Реґіонального форуму Асоціації держав Південно-Східної Азії


Засідання Реґіонального форуму Асоціації держав Південно-Східної Азії

Прага, 25 липня 2001 - Сьогодні у столиці В’єтнаму Ханої розпочалося засідання Реґіонального форуму Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН). Протягом трьохденної наради, міністри закордонних справ 23 країн обговорять низку проблем безпеки в азійсько-тихоокеанському реґіоні.

Однак, спершу коротко про історії Реґіонального форуму Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН). Саму Асоціацію держав Південно-Східної Азії було утворено ще у 1967 році на нараді міністрів закордонних справ Індонезії, Малайзії, Філіпін, Тайланду та Сінгапуру з метою підвищення ефективності співпраці між цими країнами. Згодом до асоціації приєдналися Бруней, В’єтнам, Мьянма, Лаос та Камбоджа. А до клубу повноправних партнерів АСЕАН увійшли Сполучені Штати, Європейський Союз, Японія, Південна Корея, Канада, Нова Зеландія, Австралія, Росія, Індія та Китай. А вже у 1994 році було створено Реґіональний форум АСЕАН з метою вироблення міжнародного механізму для гарантії миру і безпеки в Азійсько-Тихоокеанському реґіоні. Це, фактично, перша міжурядова організація у цьому реґіоні.

Зібрання Реґіонального форуму АСЕАН провадяться щорічно. На цих зустрічах фактично вітсутній чіткий порядок денний. Основна мета таких зібрань – у невимушеній обстановці обговорити широке коло питань. Усім учасникам форуму надається право виступу, аби поділитися наболілими проблемами з представниками іншими держав.

На цьогорічному Реґіональному форумі АСЕАН, що проходить у столиці В’єтнаму, в центрі уваги перебувають такі питання, як дотеперішня політична криза та зміна влади в Індонезії, проблема зближення Південої і Північної Кореї з перспективою їхнього майбутнього об’єднання. Йдеться звичайно і про глобальні проблеми, такі як зміцнення економічної співпраці країн реґіону, налагодження тісніших дипломатичних зв’язків.

Виступаючи у Ханої, Державний секретар Сполучених Штатів Колін Пауелл порушив тему нинішньої ситуації в Індонезії. Він висловив сподівання, що усі політичні сили і партії Індонезії будуть сприяти мирному перехідному процесові, у зв’язку з усуненням цими днями дотеперішнього Президента Абдуррахмана Вагіда, якого звинуватили у некомпетентності та корупції та обранням новим главою держави Меґаваті Сукарнопутрі.

Окрім цього, на форумі АСЕАН залишається актуальною проблема Східного Тімору, а також територіальної суперечки, щодо багатого на нафту архіпелагу Спратлі.

Суперечка довкола архіпелагу Спратлі, що знаходиться у Південно-Китайському морі, свого часу була причиною кількох збройних конфліктів між Китаєм і В’єтнамом. На ці острови, окрім Китаю і В’єтнаму також претендують Філіпіни, Малайзія, Тайвань та Бруней.

В рамках форуму АСЕАН відбувається також низка двосторонніх чи то й багатосторонніх зустрічей між окремими учасниками форуму. Скажімо, керівники зовнішньо-політичних відомств Сполучених Штатів і Росії обговорили графік американсько-російських переговорів з питань безпеки, про які домовилися у Ґенуї президенти Джордж Буш і Володимир Путін. Щодо Росії, то вона також узгодила із в’єтнамською стороною план закриття російської військово-морської бази в Камрані. Сторони обговорють моживість спільного використання цього в мирних цілях.

Слід згадати і те, що Північна Корея відмовилася посилати на нинішній Регіональний форум АСЕАН свою делагацію, посилаючись на зайнятість міністра закордонних справ. Оглядачі зауважують, що в такий спосіб Північна Корея вирішила уникнути переговорів із Державним секретарем Сполучених Штатів Коліном Пауеллом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG