Доступність посилання

ТОП новини

Четверо македонських вiйськовослужбовцiв отримало поранення у недiлю вiд вибуху пiдкладеної мiни. Тим часом лiдери двох нацiональних громад продовжують переговори про врегулювання спiрних питань


Четверо македонських вiйськовослужбовцiв отримало поранення у недiлю вiд вибуху пiдкладеної мiни. Тим часом лiдери двох нацiональних громад продовжують переговори про врегулювання спiрних питань

Бєлград, 30 липня 2001 – Албанськi екстремiсти неподалiк Тетова у недiлю обстрiляли колону машин в якiй були й мiнiстр внутрiшнiх справ Македонiї Любе Бошковський та група журналiстiв. Поранених не було. В iншому iнцидентi поранення отримало четверо полiцейських. За македонськими джерелами, вiд початку кризи загинуло 40, а поранено понад 120 вiйськових i полiцейських. Даних ро жертви на албанськiй сторонi немає.

У курортному мiстi Охрiд, на чудовому озерi неподалiк кордону з Албанiєю, вiд суботи за щiльно закритими дверима тривають переговори лiдерiв слов’янських i албанських партiй Македонiї. Посередниками є й наразi американський посланець Джеймс Пердью та представник Європейського союзу Франсоа Леотар. Документом ЄС передбачається, щоби албанська мова стала офiцiйною в тих округах, де етнiчнi албанцi становлять щонайменше 20 вiдсоткiв населення. Албанська сторона вимагає, щоби це було внесено до основних положень конституцiї. Пiсля мовного питання лiдери нацiональних громад обговорюватимуть ще двi не менш складнi справи: нацiональний склад i повноваження мiсцевої полiцiї та право албанцiв користуватися нацiональним прапором й iншими символами. Македонцi наполягають на тому, щоби полiцiя була пiдпорядкована Мiнiстерству внутрiшнiх справ. Албанцi ж вимагають пiдпорядкувати полiцiю мiсцевим органам влади. Слов’янське населення побоюється, що до полiцiї в такому разi залучаться численнi повстанцi та, що вона згодом стане неформальною албанською армiєю. Щодо албанських прапорiв, їх i наразi можна бачити на кожнiй албанськiй хатi в кризових регiонах.

Про ситуацiю в Македонiї промовисто свiдчить факт, що на Охрiдському озерi, де кожного лiта вiдпочивали тисячi людей, тепер немає жодного туриста. Стало безлюдним й Тетово та села в його околицях. В декотрих залишилися лише полiцейськi вiддiли або загони повстанцiв. Це iдеальний терен для груп злодiїв, якi грабують як слов’янськi, так i албанськi хати.

Один з албанських ватажкiв, певний Ходжа, заявив, що його бiйцi “готуються до найгiршого”. За його словами, бригада повстанцiв розташована неподалiк столицi i готова захопити окремi передмiстя у разi неуспiху переговорiв. Газета “Нова Македонiя” пише, що з Косова до м. Гостiвар прибуло 150 бойовикiв з метою вiдкрити новий фронт на пiвднi вiд Тетова.

Отож, переговори продовжуються, але багато пiдстав для оптимiзму немає.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG