Доступність посилання

ТОП новини
06 травня 2021, Київ 17:07

Прісне свято українського флоту


Прісне свято українського флоту

Севастополь, 01 серпня 2001 - 1 серпня у Севастополі відзначали День Військово-морських Сил України. Втім, у місті святкова атмосфера відчувалася мало. На відміну від Дня Військово-морського Флоту Росії, який у Севастополі разом святкували український і російський президент, День ВМС України відзначався значно скромніше.

Звичайно, на приїзд до Севастополя на свято ВМС України іноземного президента, нехай навіть глави нині такої дружньої Росії, українські моряки не розраховували. Але більшої уваги від власного Головнокомандувача, звичайно, хотіли б. Проте, до них Президент України Леонід Кучма не приїхав. Відсвяткувавши День Російського флоту, глава української держави 1-го серпня подався до Сочі – на неформальну зустріч президентів країн Співдружності незалежних держав, що міцніє і днями, і ночами.

Натомість до Севастополя завітали голова Верховної Ради України Іван Плющ і міністр оборони Олександр Кузьмук, які саме перебувають у Криму на відпочинку. Добре, все-таки, що у таких високих посадовців співпала відпустка, тож вони були раді особисто вітати українських моряків з їхнім святом.

І тут доцільно згадати його історію. Український флот було відроджено президентом Леонідом Кравчуком указом від 5 квітня 1992 року. Згодом командування ВМС України неодноразово зверталося до українського керівництва встановити свято Українського флоту саме у цей день. Правда, тоді уже змінився президент і ці прохання залишилися без відповіді. Тоді моряки, розібравшись у ситуації, попросили Київ визначити Днем ВМС України першу неділю серпня – у пам’ять перемоги козацької флотилії над турецькою галерою у затоці Тягиня, що відбулась у серпні 1590 року. Відповіді не було. Тільки коли прохання аргументували тим, що саме 1 серпня 1996 року президент Кучма побував на перших широкомасштабних віськово-морських навчаннях українського флоту – то довгоочікуваний указ нарешті вийшов.

Зранку 1 серпня на кораблях, суднах та у військових частинах відбулося урочисте підняття державного прапора, стягу Військово-морських Сил України і прапорів розцвічування. В рамках свята ВМС України у Севастополі відбулися концерти, церемонія вручення військовослужбовцям ключів від новозбудованих квартир і вечірній салют. Кілька десятків яхт під час "Козацької регати" розіграли приз командувача ВМС України. У військово-морському параді взяли участь як українські, так і російські бойові кораблі та авіація, але цей захід був значно менш масштабним, аніж парад на День Російського флоту 29 липня, та й відбувся він на зовнішньому рейді Севастополя а не в головній бухті. Все пройшло досить пристойно, але скромно.

Зараз до складу українського флоту входять понад 80 кораблів і суден (у тому числі – 30 бойових), близько 40 літаків і гелікоптерів, берегові ракетно-артилерійські з'єднання, морська піхота, інші підрозділи, які базуються, зокрема, у Севастополі, Новоозерному, Одесі, Очакові, Саках і Феодосії. Створені указом президента Леоніда Кравчука, Військово-морські Сили України формувалися у дуже важких військово-політичних та економічних умовах, тим не менш – тепер це дієвий вид Збройних сил України, хоч бойовий дух українських моряків, на відміну від їхніх російських колег останнім часом підупав. Мало того, що Головнокомандувач більше уваги приділяє Чорноморському флотові Росії, та ще й зарплата у військовослужбовців ВМС України майже удвічі нижча, аніж в російських моряків, які базуються у тому ж Севастополі. Днями посол Російської Федерації Віктор Черномирдін пообіцяв замовити слово за українських моряків перед президентом України Леонідом Кучмою. От тоді буде справжнє свято.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG