Доступність посилання

ТОП новини

Пам’ятник Тарасові Шевченкові в Мінську буде відкрито вже після президентських виборів у Білорусі


Пам’ятник Тарасові Шевченкові в Мінську буде відкрито вже після президентських виборів у Білорусі

Мінськ, 30 серпня 2001 – На врочисте прийняття з приводу 10-річчя незалежності України не прийшли ні прем’єр-міністр, ні міністр закордонних справ Білорусі. Також не було відкрито пам’ятник Тарасові Шевченкові, що вже тиждень стоїть задрапований поруч із українським посольством у Мінську.

Посол України в Білорусі Анатолій Дронь, який брав участь у святкуваннях у Києві, повернувся до Мінська та дав 29 серпня врочисте прийняття з приводу 10-ї річниці проголошення української незалежності. Перед прийняттям я відвідав мінську вулицю Старовіленську, де розташовано будинок посольства України, а також Росії, США та Киргизстану. У сквері на Старовіленській стоїть задрапована статуя – невідкритий пам’ятник Тарасові Шевченкові. Якась жінка, що просто йшла мимо, чомусь вирішила мені поскаржитися: "Отож, Лукашенку до Києва не запросили, тому й Шевченко тепер має чекати". Вже потім я запитав її, чи давно споруджено пам’ятник Кобзареві. "Я вже тиждень це бачу", – відповіла мешканка Старовіленської вулиці.

Планувалося, що пам’ятник мали відкрити ще 1 грудня минулого року за участю Леоніда Кучми та Віктора Ющенка, які приїхали тоді на мінський саміт СНД. Але тоді проти цього заперечили деякі мінські скульптори, які казали, що монумент буде розташовано на колишньому цвинтарі.

Тепер білоруська влада чекала, що пам’ятник Шевченкові приїде відкривати президент України Леонід Кучма, бо це відбулося б за 10 днів до виборів президента Білорусі, що їх призначено на 9 вересня. Проте Кучма не запросив Аляксандра Лукашенку до Києва, коли там були президенти Росії та Польщі, і Лукашенка страшенно образився. Білоруський президент знову згадав про українські борги й навіть публічно з неґативним підтекстом сказав: "Хохол – це ж наша людина".

Звісно, Кучма відкривати мінський монумент Шевченкові не приїхав. "Це буде зроблено вже після виборів", – сказав мені посол України в Білорусі Анатолій Дронь.

Але співробітники українського посольства в Мінську були дуже здивовані, що до них на прийняття з-поміж білоруських службових осіб прийшли тільки віце-прем’єр із питань паливно-енергетичного комплексу та заступник міністра закордонних справ. Глава уряду Білорусі Уладзімір Ярмошин був у Москві на засіданні Ради мінстрів Союзної держави Білорусі та Росії, але шеф зовнішньополітичного відомства Михайло Хвастов був у Мінську, проте українське прийняття проігнорував.

Сьогодні ж антиукраїнську хвилю в Білорусі підтримало близьке до Аляксандра Лукашенки інформагентство "Інтерфакс-Запад", яке процитувало колишнього віце-спікера державної думи Росії, лідера партії "Російський загальнонародний союз" Сергія Бабуріна. Він заявив, що білоруська опозиція в день президентських виборів спробуватиме "повторити югославську схему", але додав, що подіям 9 вересня в Білорусі можуть передувати так звані репетиції в вигляді масових акцій протесту, приурочених до міжнародних футбольних матчів у Мінську 1 та 5 вересня, коли білоруські футболісти гратимуть із командами відповідно України та Польщі.

Дехто з мінських чиновників уже каже про черговий приїзд "бойовиків УНА-УНСО". Заступник начальника мінської міліції пообіцяв ізолювати українських уболівальників відразу після їхнього прибуття до столиці Білорусі, тобто футбольні фанати з України побачать лише вокзал, міліцію, стадіон і знову вокзал.

А голова столичного виконкому Михайло Павлав вирішив скасувати вільний продаж квитків на футбольний матч із Україною, аби роздати чи продати їх підконтрольним особам із мінських підприємств і організацій. Головну масу на стадіоні створять члени пролукашенківського "Патріотичного союзу молоді", що прийдуть із потрібною владі символікою.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG